|2015-05-18|
Geodezja, Prawo, Instytucje
PTG negatywnie o poselskiej nowelizacji Pgik
Ani przy poselskiej, ani przy senackiej nowelizacji nie sporządzono żadnych analiz i ekspertyz potwierdzających zasadność zmiany przepisów dotyczących uwierzytelniania oraz odpowiedzialności zawodowej – pisze w opinii do Senatu Polskie Towarzystwo Geodezyjne (PTG).
„Przedmiotowa nowelizacja po raz kolejny odbywa się w sposób pospieszny, bez dokonywania konsultacji społecznych, przy czym ani diagnoza stanu obecnego nie jest rzetelna i tym samym poprawna, ani w konsekwencji proponowane rozwiązania nie są trafne i potrzebne” – czytamy w liście do przewodniczącego senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, która już jutro (19 maja) zajmie się poselskim projektem zmian w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne.
„Naszym zdaniem proponowana zmiana ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne powoduje dalsze dezawuowanie zaufania do osób wykonujących zawód geodety uprawnionego przez ustanowienie nieznanej od 150 lat w historii geodezji instytucji uwierzytelniania prac geodety uprawnionego, czy też osądzanie pracy zawodowej geodetów uprawnionych wykonujących zawód na własny rachunek przez organy administracji publicznej” – argumentuje Towarzystwo. Zwraca ponadto uwagę na konieczność dużo głębszych zmian w Pgik, w tym nawet na napisanie ustawy od nowa. Tymczasem bieżąca nowelizacja – w ocenie organizacji – nie rozwiązuje żadnego problemu, a tylko pogłębia już istniejące.
PTG zarzuca ponadto, że nowe przepisy nie zostały poprzedzone dogłębnymi analizy stanu obecnego: „Ze zdumieniem wręcz odnotowujemy, że dotychczas, tj. po roku obowiązywania znowelizowanej ustawy, żaden z organów państwowych, wyposażonych w niezbędne zaplecze prawne i dysponując środkami finansowymi, nie dokonał profesjonalnej i rzetelnej diagnozy stanu obecnego, w szczególności nie zlecił opracowania analiz i ekspertyz prawnych, w tym w przedmiocie objętym obecną nowelizacją”.
Jako że oba projekty nowelizacji – senacki (wcześniej unieważniony) i poselski – są bardzo podobne, PTG ponownie przesłało swoje uwagi do projektu autorstwa senatorów PO. Podnosi w nich m.in., że zmiana przepisów ws. uwierzytelnienia jest nieuzasadniona. Wg senatorów regulacje są niespójne, ale w dwóch wyrokach sądy administracyjne uznały, że są jasne i jednoznaczne. Jeśli zaś chodzi o zapisy dotyczące odpowiedzialności zawodowej geodetów i kartografów, to – zdaniem PTG – są one niezgodne z konstytucją. Odpowiedzialność ta powinna być domeną nie administracji publicznej, ale samorządu zawodowego.
JK
|