wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-08| Geodezja, Prawo

Nowela Pgik zgłoszona do laski marszałkowskiej [aktualizacja]

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji poselski projekt zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym został w tym tygodniu zgłoszony do marszałka Sejmu.


Nowela Pgik zgłoszona do laski marszałkowskiej [aktualizacja]

Wnioskodawcą jest grupa posłów Platformy Obywatelskiej, a ich przedstawicielką została posłanka Aldona Młyńczak. Aktualizacja: Projekt jest już dostępny na stronie internetowej Sejmu w zakładce „wniesione projekty ustaw”. Nim otrzyma numer druku i odbędzie się jego pierwsze czytanie, swoją opinię w jego sprawie muszą wydać Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych.

Projekt zakłada wprowadzenie w Pgik dwóch zmian. Po pierwsze, dotyczą one obowiązku uwierzytelniania. dokumentów geodezyjnych. W świetle dwóch ostatnich wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych w przypadku dokumentów sporządzanych dla zamawiającego pracę geodezyjną takiego wymogu – wbrew intencji autorów nowelizacji Pgik z 12 lipca ub.r. – nie ma, a klauzulowanie powinno odbywać się nieodpłatnie i z urzędu. Poselski projekt miał ten wymóg jednoznacznie wprowadzić poprzez zmianę art. 12b ust. 5. Jego nowe proponowane brzmienie to:
„Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych potwierdza ich przyjęcie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wpisem do ewidencji materiałów tego zasobu, a także uwierzytelnia dokumenty opracowane na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilno-prawnych, jeżeli w sprawie tego uwierzytelnienia złożony został wniosek. Uwierzytelnienie polega na potwierdzeniu zgodności dokumentu z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b, lub z dokumentacją przekazaną do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w sposób i w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 12d ust. 2”.

Poza tym nowela ma załatać lukę prawną w przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów i kartografów, która powstanie po 1 lipca br. wskutek zmian w Kodeksie postępowania karnego.

Przypomnijmy, że podobne zmiany chcieli wprowadzić senatorowie. Swój projekt nowelizacji Pgik przedstawili w marcu br. Z uwagi na czasochłonność procedowania senackich inicjatyw projekt unieważniono przejęli go posłowie.

Poselski projekt nowelizacji

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
robią z nami co chcą Trzeba wyjść na ulicę i ich wywieźć na tokach, bo rzetelnej dyskusji już nie zrozumieją!
 2 
odpowiedz zgłoś
... na tę nowelę oczywiście. :-)
odpowiedz zgłoś
czy w ogóle można coś złożyć do laski? A czy ta laska może położyć na tę proponowaną przez grupę szanownych posłów laskę?
odpowiedz zgłoś
x Trzeba nagłośnić/sprostować sprawę w redakcji "Rz", że to jest dodatkowa danina zbierana z obywateli rękami geodetów! A nie tak jak to zostało przedstawione w artykule - że to geodeci nie chcą płacić! Przecież logicznym jest że to nie geodeci zapłacą lecz zleceniodawcy. To jest forma ukrytego podatku! Ponadto wykorzystuje się często geodetów by zbierali haki na właścicieli nieruchomości w dodatku za ich pieniądze - realizując asortymenty o aktualizację których nie wnioskowali. Mam także nadzieję, że czkawką się ta sprawa odbije "grupie posłów PO" i reszcie rządzących.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
@walczymy zgadzam się w 100% wobec takiej arogancji trzeba koniecznie zewrzeć szeregi i pokazać swoją siłę!
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Halo, Towarzysze z SGP , nie spać, trzeba szybko zaopiniować .... . Wiecie, rozumiecie ...
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
koledzy nie ma co sie poddawac.Jest jasne ze art.12b ustp.5 jest nasz-jeszcze(!).Masz zrobioną robote? nie skladaj wniosku o uwierzytelnienie tylko pismo w sprawie opatrzenia dokumentów w trybie w/w artykułu.Nawet jesli każa Ci płacic-zaplac.Pieniadze odzyskasz.To skandal ze taka kiedys powazna gazeta jak rzeczpospolita pisze takie bzdury.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Skąd my to znamy - Jak to skąd ? Znamy to z czasów głębokiej komuny . Jakoś przetrwaliśmy . Przetrwamy też tych POpapranców .
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Skąd my to znamy? "3.2. Rozpoznane mechanizmy korupcjogenne Do podstawowych mechanizmów korupcjogennych zaliczyć można: ? nieprawidłowości w procesie stanowienia prawa: naruszanie obowiązujących procedur legislacyjnych, a w szczególności pomijanie niezbędnego trybu opiniowania lub uzgodnień międzyresortowych; dokonywanie zmian w projektach już uzgodnionych,wydawanie aktów wykonawczych ze znacznym opóźnieniem, pozostawianie luk i niejednoznaczności, co sprzyja dowolnej interpretacji przepisów, niespójne nowelizowanie ustaw, wytwarzanie coraz większej liczby aktów prawnych" - Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014?2019
 3 
odpowiedz zgłoś
Jest to grupa posłów, którym kazali się podpisać. Oni pewnie nawet treści tego, pod czym się podpisują, nie znają.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
? Widać, że szybciej można załatwić zmianę w ustawie niż zaklauzulować operat w niejednym starostwie. Jak już trafiło to do Sejmu to czemu nie znieśli odrazu licencji i nie wprowadzili obiecywanego ryczałtu? Ciekawe co to za grupa posłów PO? Nigdzie nie są podpisani.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
Cytat z poprzedniego newsa "Jak mówił Stanisław Huskowski, sekretarz stanu odpowiedzialny w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji za geodezję, stosowny projekt ustawy zostanie zgłoszony do laski marszałkowskiej na dniach. Ma on być podobny do projektu senackiego, choć ? co istotne ? będzie ponoć uwzględniać część uwag zgłoszonych do senackiej inicjatywy przez stronę społeczną."
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
- Ten pośpiech, te rozpaczliwe działania, to wszystko świadczy o desperacji i tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że w obecnym stanie prawnym wszystkie dotychczas pobrane opłaty za tz. "uwierzytelnienie" są nielegalnie pobrane. Wnioski, Szanowni Państwo wyciągnijcie sami. W szeroko pojętej geodezji, nadal pozostajemy w głębokim komunizmie.
 5 
 13 
odpowiedz zgłoś
Senat przekazał zapewne treść uwag..., więc uznają, że konsultacje społeczne ( a jakże) się już odbyły...
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
A konsultacje społeczne oczywiście mają w ....
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
! Jest napisane - jak już. A cennik za czynność określa rozp.
odpowiedz zgłoś
ale tu chyba nie pisze że trzeba płacić za uwierzytelnienie ? czy się mylę ?
odpowiedz zgłoś
i pozamiatane autorytarna władza urzędników znowu wygra,a żyć trzeba. ludzie nie denerwujcie się - oni i tak mają to gdzieś.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Poselski projekt zmiany ustawy już został opublikowany.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Nasza władza kochana Dlaczego nie ma tekstu projektu??? Boją się? Chcą bas postawić przed faktem dokonanym?? Cichcem i szybciutko licząc, że nikt się nie zorientuje co kombinują.. Oddaję swój głos na DUDĘ!! Nadzieja umiera ostatnia.
 4 
 12 
odpowiedz zgłoś
Popieram w sprawie nie popierania PO Nie wynika to tylko z tej sprawy (uwierzytelnienia), ale generalnie chaosu w przepisach, braku przepisów (vide BDOT500), niejasności przepisów, arogancji.
 3 
 16 
odpowiedz zgłoś
Wnioskodawcą jest grupa posłów PO- no to niech Platforma Obywatelska i Pan prezydent Komorowski wie, że geodeci na nich nie zagłosują
 3 
 19 
odpowiedz zgłoś
22 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS