wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-06| GIS

Rola rozwiązań GIS-owych rośnie

Podczas wczorajszej konferencji Oracle Spatial Day (Warszawa, 5 maja) Piotr Janas, prezes zarządu SHH, zauważył, że praktycznie 80% informacji na świecie jest w jakiś sposób związanych z przestrzenią, a rozwój i upraszczanie rozwiązań GIS-owych pozwala na coraz szersze ich stosowanie.


Rola rozwiązań GIS-owych rośnie <br />
Piotr Janas, prezes zarządu SHH
Piotr Janas, prezes zarządu SHH

Prezes Piotr Janas przypomniał, że spółka SHH już od 20 lat realizuje projekty związane z systemami informacji przestrzennej zarówno na rynku polskim, jak i europejskim, i oferuje swoje usługi podmiotom praktycznie z każdej dziedziny gospodarki. Zwrócił również uwagę, że jednym z celów firmy jest propagowanie wiedzy o systemach informacji przestrzennej, gdyż ich rola wciąż rośnie. – Dlatego podjęliśmy inicjatywę edukacyjną pod nazwą GISforum, na którą składa się cały wachlarz działań – tłumaczył. Są to zarówno organizowane przez SHH różnego typu konferencje, seminaria, warsztaty, szkolenia, w których na przestrzeni lat uczestniczyły tysiące osób.

O tym, jak media społecznościowe i zamieszczane w nich informacje mogą wpływać na nasze życie i bezpieczeństwo opowiadał dyrektor generalny Oracle Polska Piotr Witczyński. Dzięki technologiom typu Big Data oraz Spatial and Graph służby wywiadowcze mogą zbierać, przechowywać i automatycznie analizować ogromną ilość danych z takich serwisów, jak Twitter czy Facebook, a dzięki nim budować profile potencjalnie niebezpiecznych użytkowników. Istotnych informacji dostarczyć może nawet pojedynczy wpis, w którym np. zawarto groźbę ataku terrorystycznego. Piotr Witczyński wskazywał, że przy tego typu działaniach niezwykle istotna jest filtracja danych, odpowiednie przetworzenie oraz współpraca między odpowiednimi służbami.

Hans Viehmann, product manager for Oracle’s Location Products na obszarze EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), zwrócił uwagę na rosnące znaczenie oraz upowszechnienie danych 3D w wielu sektorach gospodarki. Chmury punktów pozyskane w wyniku skanowania laserowego mogą być m.in. wykorzystywane do tworzenia modeli 3D miast. Hans Viehmann podkreślał, że opracowanie modelu stanowi dopiero połowę sukcesu. Równie istotna jest jego okresowa aktualizacja. W tym celu również można wykorzystać chmury punktów. Dzięki procesom klasyfikacji i detekcji zmian nowa zabudowa wykrywana jest w sposób automatyczny.

Stanisław Biernat, dyrektor handlowy firmy SHH, przedstawił przegląd całej gamy zastosowań technologii Oracle Spatial, zaś Kamil Stawiarski z firmy Ora600 omówił innowacje w oprogramowaniu Oracle Spatial and Graph 12c. Przedstawiciel Ora600 szczególną uwagę zwrócił na funkcję Spatial Vector Acceleration, która znacznie zwiększa szybkość zwrotu wyników na zapytania użytkownika.

Uczestnicy wczorajszego spotkania mogli ponadto wysłuchać m.in. prezentacji przedstawiciela Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na temat Systemu Referencyjnego Dróg Krajowych oraz wystąpienia dotyczącego ewidencji nieruchomości w wymiarze przestrzennym.

Organizatorami konferencji były firmy Oracle i SHH z Wrocławia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bielsko-Biała w OSM
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS