wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-06| Geodezja, GIS, Firma, Software

Elektroniczny operat w iGeoMap/ePODGiK

Od 2 kwietnia w technologii iGeoMap/ePODGiK firmy Geo-System wprowadzono możliwość stosowania „operatu elektronicznego”.


Elektroniczny operat w iGeoMap/ePODGiK

Kompletny operat może być przekazywany w pliku PDF, który w trakcie przesyłania do PODGiK-u jest podpisywany elektronicznie, a następnie podlega weryfikacji przez inspektorów. Negatywny wynik weryfikacji skutkuje zwrotem operatu do wykonawcy, a pozytywny – nadaniem stosownego identyfikatora, przyjęciem do zasobu i automatycznym opublikowaniem w internecie. Taka procedura skutkuje tym, że operat jest natychmiast dostępny do wykorzystania w innych pracach geodezyjnych.

Pierwsze wdrożenie tej technologii zrealizowano w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Mińsku Mazowieckim. Od początku kwietnia funkcjonalność udostępniono 26 wykonawcom geodezyjnym i przyjęto w ten sposób 64 operaty

Nowe narzędzie jest naturalną konsekwencją postępu technicznego i eliminuje konieczność drukowania operatów utworzonych elektronicznie tylko po to, aby je dostarczyć do ośrodka dokumentacji, w którym następnie te wydruki podlegały skanowaniu. Korzyści są znaczne i oczywiste. Oczywiste jest też wykorzystanie formatu PDF, który jest obecnie standardem dla dokumentów elektronicznych. Technologia iGeoMap/ePODGiK przewiduje również wykorzystanie operatów elektronicznych z dodatkiem niezbędnych materiałów w postaci tradycyjnej.

Źródło: Geo-System


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to, co dla jednych jest rozwiązaniem problemu, dla drugich zazwyczaj wiąże się z dodatkowym kosztem i dodatkową pracą. Od dawna darmowy Adobereader ma opcję podpisu certyfikatem systemowym, od dawna na budowach i w firmach jako wiążący sposób przekazywania dokumentacji uznano pliki przesyłane pocztą elektroniczną, nawet sady to uznają jako dowody w sprawie. Wystarczy wirtualna drukarka pdf. Od dawna mam konto na ePUAP, ale ośrodki to ignorują. Już w dwóch powiatach musiałem osobiście i na papierze składać wniosek o elektroniczny dostęp do zasobu, w jednym musiałem niedawno podpisać umowę o udostępnianie danych wg zasad jak sprzed zmian w lipcu 2014r. To dobry krok, ale obawiam się, że u mnie będą wymuszane jedyne słuszne szablony operatów. Przede wszystkim, przekazujmy dane i wyniki i odpowiadajmy za nie, nie za operaty. A tego na razie standardy nie dopuszczają w pełni, a już słynne 300 poprawek do standardów domaga się całkowitego powrotu do dawnych zasad kompletowania materiałów.
 3 
odpowiedz zgłoś
? 64 operaty/1miesiąc czyli około 2-4 dziennie rozpatrują. Ciekawe ile operatów było rozpatrzonych "tradycyjnych"? Obawiam się, że mimo szczerych chęci problem jest nadal w przepisach i mentalności urzędów.
 2 
odpowiedz zgłoś
co do zmian Jedni czekają na zmiany (jasne wskazówki) a inni rozwiązują problemy.
odpowiedz zgłoś
konieczne są dalsze zmiany standardów, aby dobitniej niż teraz było wskazane, że do zasobu przekazujemy tylko wyniki pomiarów, dane i kopie dokumentów wynikowych. Mapa wywiadu, szkice odręczne, poza tymi w kopiach protokołów, nawet zwrotki, to wszystko powinno być w archiwum wykonawcy, do wglądu w razie postępowania administracyjnego lub sadowego w przypadku skargi lub kontroli. Ten obrazek w artykule jest mało wyraźny, ale widzę tam w spisie dokumentów takie dziwne dokumenty jak mapa uzupełniająca, wypis z ewidencji, którą prowadzi organ, do którego przekazujemy dane itd. Ja mam chyba inne rozporządzenie i wymagany spis dokumentów. Przecież wykonawca przypisany jest do modyfikowanych danych w bazach, po co te podpisy elektroniczne na dokumentach pośrednich?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Czy dokumenty w operacie są podpisywane elektronicznie?
 1 
odpowiedz zgłoś
a jakie przepraszam rozporządzenie ?
 1 
odpowiedz zgłoś
Do ccc Elementy graficzne są zamieszczane dodatkowo, a w GML są odwołania do nich. Tak ja to rozumiem, ale jeśli Pan przeczyta rozporządzenie z schematami i okaże się, że coś pokręciłem to proszę dać znać.
 1 
odpowiedz zgłoś
A w pdf zapisuje ?
 1 
odpowiedz zgłoś
@Kocierz A jak wyobrażasz sobie szkic polowy w GML? Bo mój ołówek nie zapisuje w GML!
 2 
odpowiedz zgłoś
no wreszcie, potrzebny kij w mrowisko sie pojawił
 1 
odpowiedz zgłoś
Operat elektroniczny Ok, PDF jest wygodny, ale co z operatami w formacie GML zgodnie z rozporządzeniem 2011?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS