wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-06| GIS, Mapy, Edukacja, Instytucje

Ruszają szkolenia z nowej aplikacji EMUiA

Właśnie rozpoczęły się organizowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii pierwsze szkolenia z nowej aplikacji EMUiA – narzędzia służącego do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów.


Ruszają szkolenia z nowej aplikacji EMUiA

Aplikacja EMUiA jest narzędziem umożliwiającym gminom realizację zadań związanych z prowadzeniem ewidencji miejscowości, ulic i adresów zgodnie z wymaganiami prawnymi. Ewidencja ta jest jednym z rejestrów publicznych o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania państwa. Dane adresowe używane są na szeroką skalę i stanowią integralną część wielu systemów informacyjnych, zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Szczególne zastosowanie mają w określaniu lokalizacji miejsc i zdarzeń, co ma bardzo duży wpływ na efektywność działań prowadzonych podczas różnego rodzaju akcji ratunkowych. Dzięki aplikacji dane przekazywane są na poziom centralny do państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju i są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych, m.in. za pośrednictwem stron www.geoportal.gov.pl lub www.codgik.gov.pl.

Nowa wersja aplikacji EMUiA posiada wiele przydatnych funkcji służących rozwojowi oraz bezpieczeństwu gmin i regionów. Nie tylko ułatwia prowadzenie rejestrów adresowych, ale również zapewnia możliwość wyszukania interesującej lokalizacji i usprawnia prace związane z planowaniem przestrzennym.

W nowej wersji aplikacji EMUiA wprowadzono zmiany istotne z punktu widzenia mieszkańców. Zastosowano nowy interfejs, na którym można znaleźć 5 głównych zakładek, dzięki czemu poruszanie się po aplikacji staje się bardziej intuicyjne. Ponadto wprowadzono nowe narzędzie, jakim jest m.in. obsługa zgłoszeń do błędów lub braków w danych adresowych. Funkcja ta pozwala na ciągłą weryfikację danych i jest dostępna dla każdego, kto odwiedzi stronę www.geoportal.gov.pl. Zgłoszone uwagi są przekierowywane do gmin z prośbą o analizę i ewentualną poprawę danych.

W nowej wersji zostały również uwzględnione modyfikacje przeznaczone dla urzędników, m.in. możliwość prowadzenia ewidencji w dwóch trybach: Mapa oraz Rejestr, będąca korzystnym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które wcześniej pracowały na danych analogowych. Znacznie szybciej działa też dodawanie warstw, dostępnych w najbardziej popularnych formatach. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość zmiany układu współrzędnych, co może być szczególnie przydane dla gmin, które posiadają dużo danych w różnych układach.

– Od początku funkcjonowania aplikacji EMUiA sprawdzany był stopień zadowolenia jej użytkowników, dzięki czemu możliwy był dalszy rozwój tego narzędzia. Zoptymalizowano wiele procesów, usprawniono zarządzanie treścią i podwyższono parametry techniczne, przez co aplikacja EMUiA działa znacznie szybciej i jest wydajniejsza – mówi Marcin Leończyk, kierownik zespołu w GUGiK.

Pierwsze szkolenia z nowej aplikacji EMUiA przeprowadzono m.in. w Krakowie, Opolu, Lublinie i Rzeszowie, kolejne będą odbywać się w pozostałych miastach wojewódzkich. Do końca czerwca br. wszystkie gminy w kraju będą miały możliwość zapoznania się z tą aplikacją.

Program EMUiA – analogicznie jak dotychczas – jest bezpłatny. Terminy i plan szkoleń, regulamin oraz formularz rejestracyjny można pobrać na stronie www.aplikacjaemuia.pl.

Źródło: GUGiK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
sprawa nie wymaga komentarza:)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Geo-system na konferencji to i komentarzy brak:)
 2 
odpowiedz zgłoś
a w takim razie te poprzednie trzydniowe się skończyły? a były potrzebne
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS