wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-05| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Polscy geolodzy monitorują skutki nepalskiego trzęsienia

Geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego, w ramach międzynarodowego projektu InSARap, biorą udział w badaniu deformacji terenu spowodowanych niedawnym katastrofalnym trzęsieniem ziemi w Nepalu.


Polscy geolodzy monitorują skutki nepalskiego trzęsienia

Magnituda 7,8 – taką wartość wyliczyli sejsmolodzy z odczytów na urządzeniach rejestrujących wstrząsy sejsmiczne w sobotę 25 kwietnia. Wstrząsy dotknęły obszary gęsto zaludnione, w tym stolicę państwa. Epicentrum trzęsienia zlokalizowano 80 km na wschód od miasta Pokhara, w środkowej części kraju. Zegary w Katmandu wskazywały wtedy 11:56. W następstwie głównego wstrząsu przez kolejne dwie doby wystąpiło ponad czterdzieści słabszych wstrząsów wtórnych, wywołując powszechną panikę. Wstrząsy odczuł cały Nepal, ale też Bangladesz i Indie – dotarły nawet do miejscowości Kerali, odległej od epicentrum o 2200 kilometrów.

Wszystko wskazuje na to, że za trzęsienie ziemi odpowiada uskok himalajski, stanowiący granicę płyt kontynentalnych euroazjatyckiej i indyjskiej. Płyty te zderzają się ze sobą, co w przeszłości doprowadziło do powstania Himalajów. Proces ten nadal trwa. Płyta indyjska przesuwa się na północ w tempie około 2 centymetrów na rok; z ogromną siłą napiera na płytę euroazjatycką i zanurza się pod nią (proces ten zwany jest subdukcją). Powoduje to, że obszar na styku płyt zmniejsza się i może dochodzić tam do trzęsień ziemi. Po analizie wstępnych danych sejsmicznych brytyjski geolog z Uniwersytetu Cambridge James Jackson ustalił, że stolica Nepalu przesunęła się o około 3 m na północ. Zatem niewielka część Katmandu wsunęła się pod płytę euroazjatycką.

Zespół pracowników PIG bierze udział w międzynarodowym projekcie InSARap finansowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Celem przedsięwzięcia jest walidacja danych radarowych z nowego satelity Sentinel-1. W ramach tych prac zespół InSARap opracował pierwsze interferogramy trzęsienia ziemi w Nepalu.

Interferogram z okresu 2 – 26 kwietnia (ascending – orbita „wschodząca”) obejmuje północno-zachodnią część obszaru. Trudno w tej chwili jednoznacznie ocenić, czy interferogram ten zarejestrował część deformacji terenu spowodowanej trzęsieniem ziemi, czy są to tylko zakłócenia atmosferyczne, mające wpływ na sygnał. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że są na nim prążki wywołane deformacją.

Druga para interferometryczna została zarejestrowana w dniach 17 – 29 kwietnia (descending – orbita „zachodząca”). Interferogram obejmuje epicentrum i wyraźnie pokazuje sygnał głównego przemieszczenia. Widoczne na nim 34 prążki interferometryczne odpowiadają 1 metrowi przemieszczenia w kierunku satelity!

Dwa pozostałe interferogramy, z okresów 23 marca – 28 kwietnia oraz 4 – 28 kwietnia, obejmują wschodnią część obszaru dotkniętego kataklizmem. Trudno w tej chwili ocenić, czy widoczne prążki interferometryczne odpowiadają deformacji.

Dane interferometryczne są analizowane przez międzynarodowy zespół naukowców z PPO.labs (Holandia), NORUT (Norwegia), Uniwersytetu w Leeds (Wielka Brytania) oraz norweskiej (NGU) i polskiej (PIG-PIB) służby geologicznej. Kolejne rejestracje satelitarne będą przetwarzane na bieżąco.

Zbigniew Perski, Marek Graniczny i Tomasz Czerwiński (PIG)


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS