wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-05| Przetargi

Dlaczego GUGiK anulował przetarg na lotnicze skanowanie?

Na prośbę Geoforum.pl Główny Urząd Geodezji i Kartografii wyjaśnia, dlaczego zdecydował się unieważnić przetarg na lotnicze skanowanie laserowe 3,5 tys. km kw. kraju.


Dlaczego GUGiK anulował przetarg na lotnicze skanowanie?

Przypomnijmy, że zamówienie rozpisano w ostatnich dniach 2014 roku, a otwarcie ofert nastąpiło w lutym br. W postępowaniu wystartowało czterech oferentów. W kwietniu GUGiK zdecydował się jednak unieważnić przetarg, tłumacząc się tym, że „wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”. Co kryje się pod tym sformułowaniem?

Jak wyjaśnia Urząd, decyzja ta była podyktowana koniecznością zapewnienia niezbędnych środków na utrzymanie rezultatów projektów finansowanych m. in. z funduszy Unii Europejskiej na 2015 r. „Główny Urząd Geodezji i Kartografii na przestrzeni ostatnich lat realizuje projekty finansowane w głównej mierze ze środków UE, w ramach których pozyskiwanych jest szereg danych zasilających państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, jak i tworzone są systemy informatyczne służące prowadzeniu zasobu i udostępnianiu tych danych. W związku z zakończeniem w 2015 r. projektów realizowanych w ramach POIG pilną potrzebą jest zapewnienie środków na utrzymanie trwałości rezultatów tych projektów. GUGiK, pomimo wielu starań poczynionych w trybie prac planistycznym w zakresie wydatków z budżetu państwa do projektu ustawy budżetowej na 2015 r., nie otrzymał wystarczających środków na utrzymanie kończących się projektów z budżetu państwa. W świetle powyższego realizacja przedmiotowego postępowania przetargowego zakładająca opracowanie danych w technologii lotniczego skanowania laserowego dla powierzchni tylko 3500 km kw. (1% obszaru kraju) nie jest zadaniem priorytetowym w skali innych działań GUGiK na 2015 rok, natomiast zostanie podjęte wraz z pozostałymi do opracowania terenami w możliwie najszybszym terminie” – czytamy w wyjaśnieniach Urzędu.

Dodajmy, że GUGiK wciąż ma w planach „doskanowanie” reszty kraju (obecnie dane z lotniczego skaningu pokrywają około 93% powierzchni Polski). Ma to być jeden z celów projektu CAPAP, który ubiega się o dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Według informacji Urzędu z kwietnia tego roku przetargi na lotnicze skanowanie kraju w ramach tego przedsięwzięcia mogłyby zostać ogłoszone w IV kwartale br.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
b.ciekawe uzasadnienie "pilną potrzebą jest zapewnienie środków na utrzymanie trwałości rezultatów tych projektów" - jak to rozumieć? np. kupowanie w Indiach lajków, albo budżet na AdWords żeby robił ruch na "tych projektach" czy może jakieś nowe etaty? mierniki sukcesów, tlen dla projektów UE...
 4 
 5 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS