wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-30| Geodezja, GIS, Sprzęt, Software

Holograficzne okulary także dla inżyniera

Microsoft zaprezentował w tym tygodniu HoloLens – innowacyjne okulary łączące rzeczywistość wirtualną z rozszerzoną. Własny pomysł na ich wykorzystania na budowie przedstawiła już firma Trimble – producent sprzętu i oprogramowania pomiarowego.


Holograficzne okulary także dla inżyniera

Wynalazek współpracuje z systemem Windows 10 i umożliwia interakcję programów z rzeczywistością – np. wyświetlanie filmu na ścianie mieszkania, a tuż obok – informacji pogodowych. Liczba możliwych zastosowań HoloLens jest oczywiście znacznie większa – wymienia się choćby wykorzystanie tych okularów na lekcjach czy… sali operacyjnej. Trimble uważa z kolei, że świetnie sprawdzą się one przy realizacji projektów inżynierskich. Pozwolą na przykład na interakcję z modelami 3D budynku zamiast przeglądania dokumentacji 2D.

Firmy Trimble i Microsoft przeprowadziły już pierwsze próby integracji HoloLens z popularną aplikacją do modelowania 3D SketchUp. Stosując kombinację tych produktów, architekci mogą na przykład ujrzeć swój projekt budynku jako hologram umieszczony w świecie rzeczywistym i w ten sposób analizować różne jego wersje. Udowodniono ponadto, że dzięki połączeniu HoloLens z usługą Trimble Connect oddalone od siebie zespoły mogą efektywnie współpracować przy rozwiązywaniu problemów pojawiających się na budowie. Specjaliści z Trimble’a pracują również nad integracją HoloLens z zestawem do fotogrametrii naziemnej Trimble V10.

– Wierzymy, że okulary HoloLens zmienią zasady działania projektantów i budowniczych, zapewniając im lepszą komunikację i transparentność procesu budowlanego. Jesteśmy podekscytowani, że możemy wspólnie z Microsoftem pracować nad czymś, co zwiastuje nową erę na rynku AEC [architektura, inżynieria, budownictwo] – mówi Bryn Fosburgh, wiceprezes Trimble’a odpowiedzialny za dział technologii budowlanych.

Kiedy te innowacyjne koncepcje staną się dostępne dla inżynierów? Tego, niestety, nie wiadomo. Microsoft nie podał bowiem jeszcze terminu wprowadzenia HoloLens do sprzedaży.

Źródło: Trimble, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A na obiad wirtualna kiełbasa! A potem tylko zmusić lemingi do zakupu i używania i hulaj-dusza! Pospólstwo se wygeneruje otoczenie z Florydy, zaopatrzy się w wirtualną kasę, komu się żona/mąż opatrzył, to sobie sprawi nowy model. Oczywiście ta wirtualna rzeczywistość będzie jakimśtam ROZPORZĄDZENIEM połączona z praniem mózgów poprzez podłączenie serwisu jedynie słusznych "wiadomości" głównego ścieku. Wirtualne będą domy, mieszkania osadzone w równie wirtualnej Polsce 3D. I już nikt nie będzie marudził. I kasta POpaprańców będzie się miała CUDOWNIE! Wybory staną się niepotrzebne, bo frekwencja będzie 0% .
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
o dżizas idziemy z czasem, postępem i osiągnięciami za trzy miesiące spodziewam się przetargu na te okulary w GUGiK. Musieli mieć przeciek bo wymyślili projekt polska 3D czyli rzeczywistość rozszerzona :):)
 4 
odpowiedz zgłoś
Wizjonerstwo czy czarnowidztwo? Zapewne i jedno i drugie zależnie od tego w który miejscu się znajdziemy. Wyobrażają sobie Państwo geodetę bez tachimetru, łaty, RTK tyczki, reflektora i szkicownika? Wyobrażają sobie Państwo geodetę w czymś takim na głowie i ewentualnie z "dronem" orbitującym nad głową? Zapewne niejeden się uśmiechnął, ale tak chyba będzie wyglądać przyszłość naszej branży. Urządzenie o ogromnym potencjale wykorzystania w geodezji. Ciekaw jestem czy ktokolwiek podziela moje zdanie? Pozdrawiam.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS