Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-05-02| GNSS

Centymetrowa dokładność GNSS mimo zakłóceń

Nowe oprogramowanie opracowane przez dofinansowanych ze środków UE naukowców może ograniczyć wpływ zakłóceń jonosferycznych na funkcjonowanie GNSS.


Centymetrowa dokładność GNSS mimo zakłóceń

Globalne systemy nawigacji satelitarnej (GNSS) mogą stać się integralną częścią naszego codziennego życia do tego stopnia, że będziemy na nich polegać w czasie najbardziej niecodziennych wypraw – jednak nadal daleko im do niezawodności. Zjawisko znane jako zakłócenia jonosferyczne, kiedy rozbłyski słoneczne powodują nagły wzrost absorpcji fal radiowych, co często opóźnia propagację sygnałów i ostatecznie wpływa na pozycjonowanie, od lat zaprzątają naukowców.

Zespół projektu CALIBRA bierze udział w tych globalnych przedsięwzięciach badawczych ze szczególnym naciskiem na Brazylię, która jest jednym z najbardziej eksponowanych regionów na to zjawisko ze względu na bliskość równika magnetycznego. Należy jeszcze dodać, że Słońce znajduje się w fazie szczytowej aktywności od wejścia w 2010 r. w nowy 11-letni cykl.

Teraz po 27 miesiącach intensywnych prac badawczych, zespół CALIBRA wypracował interesujące, nowe rozwiązania przeciwdziałające problemowi zakłóceń jonosferycznych. Naukowcy zaprezentowali niedawno komercyjne podejście do łagodzenia wpływu tego zjawiska na wysoce precyzyjne techniki pozycjonowania GNSS podczas dwóch praktycznych demonstracji, w których nowo opracowany algorytm przeszedł testy w rolnictwie precyzyjnym i operacjach morskich.

Projekt składał się z trzech głównych etapów. Najpierw zespół potwierdził, że scyntylacja jonosferyczna i zmienność w całkowitej zawartości elektronów (TEC) mają bezpośredni wpływ na wyznaczanie pozycji z centymetrową dokładnością w technologiach RTK oraz PPP. Następnie naukowcy przygotowali krótkoterminowy model empiryczny do prognozowania TEC i scyntylacji. Ten ostatni został przetestowany za pomocą CIGALA-CALIBRA – sieci odbiorników monitorujących scyntylację jonosferyczną z użyciem narzędzia interfejsu sieciowego (ISMR Query tool), które gromadzi codziennie ponad 10 mln obserwacji z systemów GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou. Od rozpoczęcia prac w grudniu 2014 r., dane wspomogły użytkowników w ponad 20 krajach, dzięki technikom wizualizacji i eksploracji dostępnym w ramach oprogramowania.

W świetle sukcesu partnerzy CALIBRA złożyli wniosek patentowy na model prognostyczny i zawiązali nowe przedsiębiorstwo typu spin-off – SpacEarth Technology. Głównym celem SpacEarth jest zapewnienie komercjalizacji oprogramowania w zakresie odpowiednich zastosowań i usług, doskonaląc je i adaptując do ewoluujących potrzeb rynkowych.

Jednym z pierwszych osiągnięć nowego przedsiębiorstwa jest aktualizacja oprogramowania systemowego odbiorników GNSS firmy Septentrio – partnera projektu. Wykorzystała ona dorobek projektu, aby opracować kolejną generację silnika RTK, w tym nowy model szacowania opóźnienia jonosferycznego na potrzeby bardzo długiej linii bazowej RTK i łagodzenia efektów jonosferycznych.

Poza tą przewagą konkurencyjną wyniki projektu dają widoki na znaczne skrócenie przestoju i strat finansowych będących następstwem zakłóceń jonosferycznych – zarówno w Brazylii, jak i innych regionach świata.

Źródło: CORDIS


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS