wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-30| Geodezja, Mapy, Edukacja

Nowe fakty o granicy polsko-sowieckiej

Nakładem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie właśnie ukazała się praca Andrzeja Antoniego Wawryniuka „Granica polsko-sowiecka po 1944 roku (na odcinku z Ukrainą)”. Geografowie, geodeci i kartografowie dowiedzą się z niej, jak praktycznie wykonywano pomiary demarkacyjne, jakich używano instrumentów i jakie opracowania kartograficzne powstały w wyniku tych prac.


Nowe fakty o granicy polsko-sowieckiej

Mimo że od zakończenia drugiej II wojny światowej minęło 70 lat wiele dokumentów dotyczących naszej najnowszej historii, a szczególnie ostatnich lat wojny i pierwszych lat powojennych, pozostaje nadal tajemnicą. Szczególnie niejasna i nieprzebadana do końca jest sprawa wytyczenia naszej wschodniej granicy. Wiemy stosunkowo dużo o rozmowach prowadzonych przez przywódców trzech światowych mocarstw na konferencji w Teheranie, Jałcie i Poczdamie o kształcie terytorialnym powojennej Polski. Natomiast wyjątkowo skromne są badania dotyczące prac demarkacyjnych i fizycznego wytyczenia granicy w terenie.

Dzięki autorowi książki część tajemnicy została odkryta. Przeprowadził on rzetelną kwerendę w archiwach i instytucjach krajowych i zagranicznych, docierając do oryginalnych dokumentów, map i zdjęć, które dotychczas nie były publikowane. Szczególnie cenne są dokumenty pozyskane z Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wiele ich reprodukcji jest zamieszczonych w pracy.

Publikacja składa się z pięciu rozdziałów, zakończenia i bogatej bibliografii, obejmuje w sumie 518 stron. Mimo że jest opracowaniem naukowym, napisana jest bardzo przystępnym, barwnym językiem, znajdujemy w niej wiele informacji sensacyjnych. Dowiadujemy się o pracy Mieszanej Komisji Delimitacyjnej w terenie, szczególnie o nieustępliwości Rosjan, o przygotowaniu umowy granicznej zawartej pomiędzy Polską i ZSRR w sprawie przebiegu granicy państwowej z 1947 i 1951 r.

Ze strony polskiej w pracach komisji brali udział przedstawiciele Wojskowego Instytutu Geograficznego (jego szef płk Teodor Naumienko był zastępca przewodniczącego Komisji) oraz Głównego Urzędu Pomiaru Kraju, przywołanych jest wiele nazwisk powojennych geodetów i kartografów.

Autor publikacji jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym PWSZ w Chełmie, a równocześnie docentem w Katedrze Stosunków Międzynarodowych na Wschodnioeuropejskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku oraz członkiem wielu towarzystw naukowych w kraju i za granicą. Jest specjalistą w zakresie historii regionu nadbużańskiego, stosunków polsko-radzieckich w latach 1944-1952 oraz współpracy polsko-ukraińskiej.

Eugeniusz Sobczyński


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS