wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-29| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Skutki trzęsienia w Nepalu na mapach i zdjęciach

W wyniku sobotniego (25 kwietnia) trzęsienia ziemi w Nepalu życie straciło nawet 5 tys. osób, a straty materialne przekraczają 10 mld dolarów. W niesienie pomocy ofiarom tego kataklizmu włączyły się również firmy z branży geodezyjnej i kartograficznej.


Skutki trzęsienia w Nepalu na mapach i zdjęciach

DigitalGlobe, amerykański dostawca wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych, udostępnił specjalny serwis Tomnod, dzięki któremu wolontariusze mogą kartować skutki wstrząsów. Jako materiał podkładowy służą obrazy satelitarne wykonane zarówno przed, jak i po wystąpieniu trzęsienia. Pochodzą one z aparatów WorldView-1, -2 i -3 oraz GeoEye-1.

Własne zdjęcia satelitarne katastrofy udostępniła również firma Airbus Defence and Space (fot. poniżej). Pochodzą one z francuskich satelitów Pleiades i wykorzystywane są m.in. w ramach serwisów Copernicusa oraz Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów (International Charter Space & Major Disasters). Najnowsze zobrazowania satelitarne na specjalnej mapie udostępniła także firma Google.

Własną mapę obszaru dotkniętego kataklizmem przygotowała firma Esri, twórca pakietu ArcGIS. Zaznaczono na niej jest obszar objęty wstrząsami, ich siłę, a także zdjęcia, wideo i informacje dotyczące następstw kataklizmu przekazywane za pomocą kanałów mediów społecznościowych, takich jak Twitter, YouTube, Instagram i Flickr. Materiały widoczne są nie tylko na mapie Nepalu, ale także całego świata, który dzieli się informacjami na temat tego tragicznych wydarzenia. Opracowanie działa w ramach programu reagowania w przypadku katastrof Esri (Esri Disaster Response Program).

W pomoc ofiarom zaangażowała się także pozarządowa organizacja MapAction. Na miejsce dotarli już jej wolontariusze, a efekty ich pracy dostępne są na stronie internetowej projektu.

Akcję kartowania Nepalu rozpoczęli również ochotnicy z otwartego projektu mapowego OpenStreetMap. Jej celem jest możliwie szybkie naniesienie na podstawie zdjęć satelitarnych dróg, miejscowości i budynków, których nie wprowadzono dotychczas do zasobów OSM. Uruchomiono ponadto kilka serwisów pozwalających organizacjom humanitarnym uzyskać szybki dostęp do aktualnych danych przestrzennych w różnorodnych formatach. Jak donosi prasa, akcja przyniosła bardzo dobre efekty – w 72 godziny udało się wprowadzić do bazy OSM m.in. około 100 tys. budynków.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS