Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-28| GIS, Imprezy

VII edycja seminarium Nauka w Służbie Ziemi już za nami

W minioną środę (22 kwietnia) w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej odbyła się kolejna edycja seminarium z cyklu „Nauka w Służbie Ziemi”. W tym roku tematyką spotkania była turystyka.


VII edycja seminarium Nauka w Służbie Ziemi już za nami <br />
fot. Bartosz Szuryga
fot. Bartosz Szuryga
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia od 2009 r. (wcześniej był to 21 marca). Każdego roku tysiące ludzi na świecie bierze aktywny udział w popularyzacji tego wydarzenia. Wśród nich są również studenci Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Celem, który przyświecał organizatorom tegorocznego seminarium było zaprezentowanie zmian zachodzących na przestrzeni ostatnich lat w sposobie podróżowania.

Dr hab. Andrzej Pachuta opowiadał o wyprawach badawczych na Antarktydę oraz Spitsbergen – zarówno o tych sprzed wielu lat, jak i współczesnych. Każda z ekspedycji naukowych niosła ze sobą ogrom pracy, jak również dreszcz emocji, który towarzyszył polskim naukowcom w trakcie podróży. Podziw słuchaczy wzbudziły zdjęcia z wypraw, w których osobiście brał udział dziekan Andrzej Pachuta. Jak sam podkreślił, udział w ekspedycji badawczej na Antarktydę jest do dziś jedną z najciekawszych podróży, jaką zdarzyło mu się odbyć w życiu.

O tym jak, podróżować po świecie, nawet przy ograniczonych środkach finansowych, opowiadali dwaj studenci WGiK PW – Patryk Andrzejewicz oraz Kamil Wróblewski. Podróżnicy zaprezentowali wiele ciekawych rozwiązań oraz aplikacje pomocne w organizacji wyprawy. Dzielili się z uczestnikami seminarium doświadczeniami z odbytych podróży, a także zdradzili, dokąd wybierają się w najbliższym czasie. Patryk Andrzejewicz i Kamil Wróblewski zgodnie stwierdzili, że kluczem do sukcesu w trakcie wyprawy jest sprawne i dokładne przygotowanie wszystkich aspektów z nią związanych. Posługując się obecnie dostępnymi narzędziami, z łatwością można znaleźć tanie loty, stworzyć interaktywną mapę miejsca wyprawy czy nawigować przy użyciu telefonu komórkowego.

Jednym z punktów seminarium był pokaz przygotowany przez „FundacjA-DAM siebie” i dotyczący techniki udzielania pierwszej pomocy. Wolontariusze opowiedzieli m.in., jak należy postępować w przypadku oparzeń, odmrożeń i krwotoków. Następnie przedstawili na fantomie sposób prawidłowego wykonania resuscytacji układu krążeniowo-oddechowego, jednocześnie wskazując na najczęściej popełniane błędy przy udzielaniu pierwszej pomocy. Dwójka uczestników konferencji miała okazję wypróbować swoich sił, wykonując masaż serca i sztuczne oddychanie pod okiem profesjonalistów. Ratownicy zaprezentowali również sprzęt, który najczęściej jest wykorzystywany podczas akcji ratunkowych. Na koniec wolontariusze podzielili się radami, jak bezpiecznie podróżować oraz spędzać czas nad wodą.



Tematem ostatniego wykładu, zaprezentowanego przez dr hab. Dariusza Gotliba, były kierunki rozwoju turystycznych produktów geoinfomacyjnych. Wystąpienie dotyczyło urządzeń oraz aplikacji, które ostatnio pojawiły się na rynku. Obecnie dostępnych jest coraz więcej produktów pomocnych w podróżowaniu oraz zwiedzaniu najdalszych zakątków świata. Do najczęściej wykorzystywanych w turystyce nowinek technologicznych należą m.in. głosowe przewodniki, pojazdy zaopatrzone w cyberprzewodnik, a także urządzenia wyposażone w aplikację Augmented Reality, umożliwiającą uzyskanie informacji o danym miejscu po uprzednim zeskanowaniu obiektu. Furorę robią również inteligentne zegarki, odzież, a także okulary o rozszerzonej rzeczywistości, łączące świat rzeczywisty z generowanym komputerowo.

Zwieńczeniem spotkania był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział wszyscy prelegenci. Pytania zadawane przez publiczność dotyczyły osobistych doświadczeń w podróżowaniu, inspiracji w wyborze odwiedzanych miejsc oraz wskazówek dla osób planujących daleką wyprawę. Rezultatem dyskusji było wiele wniosków odnoszących się do współczesnego znaczenia słowa „turystyka”. Dzisiaj wystarczy mieć urządzenie z dostępem do internetu, aby z łatwością wyruszyć w „podróż” do najbardziej odległych krajów na Ziemi. Interesujące nas miejsce bez trudu znajdziemy chociażby na interaktywnej mapie. Jednak udając się w podróż do wirtualnego świata człowiek traci to, co w turystyce jest najpiękniejsze – emocje. Jaki wpływ na turystykę będzie miał postęp technologiczny w kolejnych latach? Jak będzie wyglądał turysta u schyłku XXI wieku? Póki co, odpowiedź na te pytania jest trudna do ustalenia.

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich na przyszłoroczną ósmą już edycję seminarium z cyklu „Nauka w Służbie Ziemi”.

Mariusz Urbański (Stowarzyszenie Studentów WGiK PW ?Geoida?)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS