wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-20| Geodezja, GIS

Poseł pyta o projekty GUGiK-u

Jaki jest aktualny stan realizacji projektów TERYT 3 oraz ZSIN – Faza I, a także jakie nowe e-usługi oraz usprawnienia dla obywateli i przedsiębiorców zostały udostępnione w ramach ich realizacji? – m.in. o to pyta Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w dwóch interpelacjach wystosowanych do ministra administracji i cyfryzacji.


Poseł pyta o projekty GUGiK-u

„W świetle niepokojących doniesień medialnych dotyczących nieprawidłowości i opóźnień w realizacji rządowych projektów informatycznych, w tym ciągle niewyjaśnionych afer korupcyjnych i oczywistej niegospodarności odpowiedzialnych za projekty ministerstw i agend rządowych zasadnym jest pytanie, czy obecny rząd panuje nad sytuacją w tym obszarze” – czytamy w piśmie posła PiS. – „Liczne przykłady dublowania i zmian zakresu projektów zaprzeczających pierwotnym celom ich uruchomienia oraz dominująca ciągle pozycja potężnych korporacji IT, wysysających środki z budżetu naszego państwa, niestety nie pozwalają na przyjęcie odpowiedzi twierdzącej na to pytanie”.

Jarosław Zieliński zauważa także, że nieuchronnie zbliża się ostateczny termin rozliczenia dopłat unijnych dla projektów informatycznych współfinansowanych z 7. osi priorytetowej POIG w latach 2007-13, a brak ich rozliczenia w br. spowoduje utratę wielomilionowych kwot. W związku z tym pyta m.in. o stan realizacji projektów „TERYT 3 – Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych – Etap I” oraz „ZSIN – Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza I”. Przypomnijmy, że poseł wystosował także interpelację ws. projektu „Geoportal 2”.

Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, wyjaśnia, że przebieg realizacji przedsięwzięć jest zgodny z aktualnym harmonogramem i „nie występują okoliczności mogące zagrażać terminowemu zakończeniu i rozliczeniu projektów”, które zostały wyznaczone na 30 września br.

Wykonanie budżetu projektu TERYT 3 wynosi 45,41%, a zadania stanowiące 54,59% przeznaczonych środków są w trakcie realizacji. W ramach projektu prowadzona jest rozbudowa systemu zarządzania państwowym rejestrem granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju oraz aplikacji do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów. „TERYT 3 jest odpowiedzią na oczekiwania użytkowników aplikacji powstałych w ramach projektu TERYT 2, które powstały w miarę wdrażania nowych rozwiązań dotyczących prowadzenia ewidencji, jak również podczas dostosowywania przez gminy sposobu prowadzenia ewidencji do rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji (MAC) w sprawie EMUiA” – dodaje Bogdan Dombrowski.

W przypadku projektu „ZSIN – Faza I” opracowano już m.in. model jakości dla danych o nieruchomościach gromadzonych w EGiB oraz standard tworzenia i utrzymywania spójności danych pomiędzy rejestrami publicznymi wykorzystującymi dane o nieruchomościach. Celem inwestycji jest usprawnienie procesu obsługi spraw prowadzonych przez administrację publiczną w zakresie rejestracji nieruchomości oraz zapewnienia obywatelom i przedsiębiorcom dostępu do wiarygodnych i aktualnych informacji o nieruchomościach gromadzonych w rejestrach publicznych.

W odpowiedzi na pytanie o słuszność realizacji kolejnego projektu „ZSIN – Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza II” za kwotę 294 mln zł MAiC odpowiada, że jest on uzasadniony „zarówno zobowiązaniami Głównego Geodety Kraju wynikającymi z (…) ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, jak i ze współpracy międzyresortowej w ramach Zespołu ds. Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach”. Zadania, które obejmuje nowy projekt, nie były możliwe do realizacji w ramach „ZSIN – Faza I” z uwagi zarówno na brak środków finansowych, które umożliwiłyby włączenie nowych powiatów do centralnego repozytorium, jak również z uwagi na trwające prace legislacyjne dotyczące zmian w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

W interpelacja poseł pyta także m.in. o e-usługi lub rozwiązania, które zostały w ramach projektów zmodernizowane bądź usprawnione oraz o działania podjęte przez GUGiK w celu realnego uspójnienia informacji pomiędzy centralnym repozytorium ewidencji gruntów i budynków a systemem ksiąg wieczystych.

Interpelacja ws. projektu TERYT 3
Interpelacja ws. projektu „ZSIN – Faza I”

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
1234 Narodzie Ciemny - zapraszam na stronę sejmu gdzie z dziką radością odrkyjecie, że Pan Poseł skierował identyczne zapytania do wszystkich absolutnie wszystkich projektów realizowanych przez rząd w 7 osi POIG. W związku z tym w mojej ocenie wyborcze bicie piany. PS. Gadzie - chyba to jednak wybory parlamentarne się szykują a nie samorządowe ?
odpowiedz zgłoś
samorząd oczywiście miało być wyborami parlamentarnymi
odpowiedz zgłoś
samorząd A może przed wyborami zapytać by Pana Posła co sądzi o powołaniu samorządu zawodowego, do wszystkich którzy są tym zainteresowani - może teraz (czas przed wyborami samorządowymi) jest najlepszy czas aby zacząć o tym głośno mówić
odpowiedz zgłoś
Bicie piany Z całym szacunkiem, Pan Poseł najwyraźniej nie oczekuje konkretnej odpowiedzi bo inaczej zadałby konkretne pytania. Liczy się że była interpelacja i odrobina satysfakcji we własnym środowisku. Może to przykład tzw. "zdrowego rozsądku", bo co niby MAiC zrobi skoro siedzi w tym po uszy? Tym bardziej to smutne i beznadziejne...
odpowiedz zgłoś
xN oczywiście. "Zrealizowano 100% prac załozonych w projekcie i wydano wszystkie 46 milionów" ;) A że pies z kulawą nogą się tym nie interesuje to co? Interes psa nie był produktem projektu.
odpowiedz zgłoś
. pytają o TERYT3, a więc zapomniano już o TERYT2, który zakończył się mega sukcesem:)
odpowiedz zgłoś
wybory wyborami ale przez przypadek dosyć celne te pytania są:)
 1 
odpowiedz zgłoś
wybory pytają bo idą wybory i trzeba się wykazać jak niewiele się przez 4 lata robiło
 2 
odpowiedz zgłoś
atmosfera gętsnieje skoro posły zaczynają pytać jak idzie. Wcześniej Kalisz, Racki, teraz Zieliński - różne opcje, a pytania słuszne, tylko odpowiedzi jakby z linijki (albo 80% zrobione, albo 50% zrobione:)
 1 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS