Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-04-20| Geodezja, GIS

Poseł pyta o projekty GUGiK-u

Jaki jest aktualny stan realizacji projektów TERYT 3 oraz ZSIN – Faza I, a także jakie nowe e-usługi oraz usprawnienia dla obywateli i przedsiębiorców zostały udostępnione w ramach ich realizacji? – m.in. o to pyta Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w dwóch interpelacjach wystosowanych do ministra administracji i cyfryzacji.


Poseł pyta o projekty GUGiK-u

„W świetle niepokojących doniesień medialnych dotyczących nieprawidłowości i opóźnień w realizacji rządowych projektów informatycznych, w tym ciągle niewyjaśnionych afer korupcyjnych i oczywistej niegospodarności odpowiedzialnych za projekty ministerstw i agend rządowych zasadnym jest pytanie, czy obecny rząd panuje nad sytuacją w tym obszarze” – czytamy w piśmie posła PiS. – „Liczne przykłady dublowania i zmian zakresu projektów zaprzeczających pierwotnym celom ich uruchomienia oraz dominująca ciągle pozycja potężnych korporacji IT, wysysających środki z budżetu naszego państwa, niestety nie pozwalają na przyjęcie odpowiedzi twierdzącej na to pytanie”.

Jarosław Zieliński zauważa także, że nieuchronnie zbliża się ostateczny termin rozliczenia dopłat unijnych dla projektów informatycznych współfinansowanych z 7. osi priorytetowej POIG w latach 2007-13, a brak ich rozliczenia w br. spowoduje utratę wielomilionowych kwot. W związku z tym pyta m.in. o stan realizacji projektów „TERYT 3 – Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych – Etap I” oraz „ZSIN – Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza I”. Przypomnijmy, że poseł wystosował także interpelację ws. projektu „Geoportal 2”.

Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, wyjaśnia, że przebieg realizacji przedsięwzięć jest zgodny z aktualnym harmonogramem i „nie występują okoliczności mogące zagrażać terminowemu zakończeniu i rozliczeniu projektów”, które zostały wyznaczone na 30 września br.

Wykonanie budżetu projektu TERYT 3 wynosi 45,41%, a zadania stanowiące 54,59% przeznaczonych środków są w trakcie realizacji. W ramach projektu prowadzona jest rozbudowa systemu zarządzania państwowym rejestrem granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju oraz aplikacji do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów. „TERYT 3 jest odpowiedzią na oczekiwania użytkowników aplikacji powstałych w ramach projektu TERYT 2, które powstały w miarę wdrażania nowych rozwiązań dotyczących prowadzenia ewidencji, jak również podczas dostosowywania przez gminy sposobu prowadzenia ewidencji do rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji (MAC) w sprawie EMUiA” – dodaje Bogdan Dombrowski.

W przypadku projektu „ZSIN – Faza I” opracowano już m.in. model jakości dla danych o nieruchomościach gromadzonych w EGiB oraz standard tworzenia i utrzymywania spójności danych pomiędzy rejestrami publicznymi wykorzystującymi dane o nieruchomościach. Celem inwestycji jest usprawnienie procesu obsługi spraw prowadzonych przez administrację publiczną w zakresie rejestracji nieruchomości oraz zapewnienia obywatelom i przedsiębiorcom dostępu do wiarygodnych i aktualnych informacji o nieruchomościach gromadzonych w rejestrach publicznych.

W odpowiedzi na pytanie o słuszność realizacji kolejnego projektu „ZSIN – Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach – Faza II” za kwotę 294 mln zł MAiC odpowiada, że jest on uzasadniony „zarówno zobowiązaniami Głównego Geodety Kraju wynikającymi z (…) ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, jak i ze współpracy międzyresortowej w ramach Zespołu ds. Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach”. Zadania, które obejmuje nowy projekt, nie były możliwe do realizacji w ramach „ZSIN – Faza I” z uwagi zarówno na brak środków finansowych, które umożliwiłyby włączenie nowych powiatów do centralnego repozytorium, jak również z uwagi na trwające prace legislacyjne dotyczące zmian w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

W interpelacja poseł pyta także m.in. o e-usługi lub rozwiązania, które zostały w ramach projektów zmodernizowane bądź usprawnione oraz o działania podjęte przez GUGiK w celu realnego uspójnienia informacji pomiędzy centralnym repozytorium ewidencji gruntów i budynków a systemem ksiąg wieczystych.

Interpelacja ws. projektu TERYT 3
Interpelacja ws. projektu „ZSIN – Faza I”

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama