Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-20| Geodezja, Teledetekcja, Firma, Prawo, Instytucje

GUGiK: ortofoto Dolnego Śląska zostaje w zasobie

Nie ma podstaw prawnych do wyłączenia ortofotomapy województwa dolnośląskiego z państwowego zasobu geodezyjnego, jak chciałby tego jej wykonawca, firma Qumak – wyjaśnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


GUGiK: ortofoto Dolnego Śląska zostaje w zasobie <br />
fot. CODGiK
fot. CODGiK

Przypomnijmy, że przedmiotowa ortofotomapa w rozdzielczości 10 cm została opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach wartej 66 mln zł umowy na budowę platformy „e-DolnyŚląsk”. Z powodu rosnących opóźnień w realizacji projektu UWMD zdecydował się wypowiedzieć umowę wykonawcy. Nim to się jednak stało, ortofotomapa została już przyjęta do PZGiK. Oznacza to, że można było ją nabyć zarówno w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, jak i w WODGiK-u we Wrocławiu, choć firma Qumak nie dostała za nią ani złotówki. W wypowiedzi dla Geoforum.pl przedstawiciele wykonawcy mówili, że są tą praktyką oburzeni i żądają usunięcia ortofotomapy z zasobu oraz przedstawienia listy podmiotów, którym udostępniono to opracowanie.

W odpowiedzi na nasze pytanie dotyczące spornej ortofotomapy GUGiK wyjaśnia, że wobec roszczeń Qumaka zdecydowano się tymczasowo wstrzymać jej udostępnianie w CODGiK-u. Po dokonaniu analizy prawnej przywrócono dostęp do tego opracowania. Dlaczego?

Jak tłumaczy GUGiK, ortofotomapę przyjęto do zasobu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prawo nie przewiduje jednak możliwości ograniczenia dostępności materiału PZGiK na wniosek wykonawcy pracy ani tym bardziej wyłączenia materiałów z zasobu na jego wniosek. Jedynym kryterium decydującym o wyłączeniu materiałów z zasobu jest ich przydatność, oceniana przez właściwy organ w trybie opisanym rozporządzeniem ws. PZGiK.

Kwestia wzajemnych roszczeń podmiotu, na zamówienie którego wykonana została praca, i wykonawcy tej pracy powinna być rozpatrywana na gruncie prawa cywilnego. Rozliczenie należności za wykonanie pracy, w rezultacie której powstał materiał PZGiK, nie warunkuje uznania tego materiału jako elementu składowego zasobu – czytamy w stanowisku GUGiK.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS