wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-16| Geodezja, Przetargi, Instytucje, Kataster

Unijne miliony również dla powiatów

Dzięki projektom „ZSIN faza II” oraz „K-GESUT” szansę na dziesiątki milionów złotych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa ma również geodezja powiatowa. Dziś (16 kwietnia) w siedzibie GUGiK można było zapoznać się ze szczegółami tych przedsięwzięć.


Unijne miliony również dla powiatów

ZSIN faza II”, jak sama nazwa wskazuje, ma być kontynuacją kończącego się w tym roku projektu „ZSIN faza I”. W jego ramach kosztem 74 mln zł od 2013 r. budowany i wdrażany jest zintegrowany system informacji o nieruchomościach gromadzący dane ewidencyjne ze wszystkich powiatów, tworzone są e-usługi ułatwiające wymianę i wykorzystanie danych EGiB, a w 58 powiatach w 5 województwach trwa modernizacja EGiB oraz jej dostosowanie do wymagań ZSIN.

W drugiej fazie projektu zapowiada się znacznie więcej pracy. Jego przewidywany koszt jest bowiem dwukrotnie większy i wynosi 152,93 mln zł. Zdecydowanie najwięcej, bo blisko 128 mln zł, pochłonie przetwarzanie danych EGiB – ich modernizacja i konwersja (w ramach „ZSIN faza I” wydano na ten cel 61 mln zł). Jak podkreślał główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski, zadanie to będzie realizowane wspólnie z chętnymi samorządami i będzie finansowane nie tylko z POPC, ale także regionalnych programów operacyjnych. Na razie trudno jednak powiedzieć, jakie konkretnie powiaty zostaną objęte tymi pracami i jaki będzie ich zakres. Wciąż trwają bowiem rozmowy z samorządami, głównie związkami celowymi powiatów, które pozwolą określić wkład GUGiK, powiatów oraz województw.

Już teraz wiadomo jednak, że samorządów chętnych do udziału w tym projekcie nie brakuje. Tylko w zeszłym roku GGK podpisał w tej sprawie listy intencyjne ze związkami samorządów z 7 województw, a wcześniej – z czterema innymi. Kolejne związki są natomiast w trakcie zawiązywania. Jarosław Wysocki (fot.), dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach, zapewnił natomiast, że GUGiK dysponuje szczegółowymi danymi dotyczącymi stanu EGiB w poszczególnych powiatach, a nawet obrębach. Dokładnie wiadomo więc już, gdzie potrzeby poprawy jakości danych ewidencyjnych są najpilniejsze.

7 mln zł przewidziano na nowe e-usługi przeznaczone przede wszystkim dla administracji publicznej. Mają one umożliwiać:
• publikowanie informacji o średnich cenach transakcyjnych nieruchomości,
• harmonizację rejestrów publicznych mających znaczenie dla rejestrów włączonych do ZSIN (chodzi tu np. o rejestry form ochrony przyrody, zabytków, ewidencję miejscowości, ulic i adresów i ewentualnie także miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego),
• ocenę integralności i spójności danych EGiB,
• przetwarzanie danych przestrzennych ze zbiorów Centralnego Repozytorium w połączeniu z danymi rejestrów mających znaczenie dla innych rejestrów publicznych włączonych do ZSIN,
• przekazywanie wybranych informacji pochodzących z aktów notarialnych za pomocą zestandaryzowanych dokumentów elektronicznych do rejestrów włączonych do ZSIN (czyli np. do starostw i urzędów skarbowych).

Podobnie prezentują się cele projektu „K-GESUT”, tyle że koncentruje się on na krajowej oraz powiatowych bazach geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Również i w tym przypadku GUGiK chce podnieść jakość baz prowadzonych przez starostwa, a jednocześnie rozwijać powiązaną z nimi krajową bazę, która ma oferować różnorodne e-usługi.

– 90% powiatów posiada już oprogramowanie do prowadzenia GESUT, ale tylko 15% faktycznie założyło już tę bazę, z czego w sporej części przypadków wymagają one jeszcze sporych nakładów pracy – mówił Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i GIS w GUGiK. Projekt „K-GESUT” ma to zmienić. Po pierwsze, poprzez dostosowanie powiatowych danych do obowiązujących standardów. Na 87,14 mln zł przewidzianych na realizację całego projektu cel ten ma pochłonąć aż 71,2 mln zł. Podobnie jak w „ZSIN faza II”, także i w tym przypadku miejsce i zakres realizacji prac będą uzależnione od rozmów z samorządowcami, a także pozyskanymi przez nie pieniędzmi z innych źródeł – środków własnych oraz dotacji z regionalnych programów operacyjnych. Te dodatkowe fundusze będą szczególnie istotne, gdyż w projekcie „K-GESUT” ze względów proceduralnych nie dało się uwzględnić inwestycji w kolejny ważny rejestr, jakim jest BDOT500.

4,2 mln zł przewidziano natomiast na rozbudowę systemu zarządzania K-GESUT. Przypomnijmy, że budowano go w latach 2011-13. Na razie próbnie zasilono go danymi z 50 powiatów, przy czym – jak przyznał Jerzy Zieliński – spora część danych nie przeszła kontroli jakości. Po rozbudowie system ma m.in. oferować następujące e-usługi:
• subskrypcji dedykowanych kompozycji danych krajowej bazy GESUT,
• weryfikacji dostępności sieci uzbrojenia terenu,
• kompozycji danych krajowej bazy GESUT dla wybranego obszaru,
• oceny integralności i spójności danych sieci uzbrojenia terenu (ta usługa już istnieje w K-GESUT, ale ma zostać rozbudowana).

Realizacja zarówno projektu „ZSIN faza II”, jak i „K-GESUT” ma ruszyć w IV kwartale br., a zakończyć – w III kw. 2018 r.

Więcej o projektach w majowym GEODECIE

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
propozycja Proponuje aby komentarze mogł pisać tylko GGK i SGP bo reszta pisze brednie :-)
 1 
odpowiedz zgłoś
ZSIN Zlikwidowanie Starndardów i Normalności - taki akronim pasowałby to tej "sytuacji". Firmy geodezyjne robiące "robotę", konwertujące efekty do GMLa/XMLa, którego żadne oprogramowanie nie potrafi zaczytać i zostanie wyrzucone do kosza. Chyba ze ten system PODGIk co to go GUGIK gdzieśtam schował i ma. Może on jeden zaczyta GMLe. Jest takie stężenie oparów absurdu, że zaczyna się skraplać.
 1 
odpowiedz zgłoś
A gdzie branże Robienie GESUT bez gestorów to marnowanie pieniędzy, a obecna "współpraca" to bardziej niż fikcja. Jaki to ma sens? Marnowanie pieniędzy. Dane do GESUT powinny dawać branże i to one powinny odpowiadać za jego prowadzenie. W powiecie to tylko wizualizacja tego, co mają branże. Inaczej to bez sensu.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
3 tezy z artykułu i 3 pytania własne Teza 1 -Unijne miliony również dla powiatów.Teza 2-zakres realizacji prac będą uzależnione od rozmów z samorządowcami, a także pozyskanymi przez nie pieniędzmi z innych źródeł ...gdyż w projekcie ?K-GESUT? ze względów proceduralnych nie dało się uwzględnić inwestycji w kolejny ważny rejestr, jakim jest BDOT500. Teza 3 K-GESUT, przypomnijmy budowano już w latach 2011-13. Na razie próbnie zasilono go danymi z 50 powiatów, przy czym ? jak przyznał Jerzy Zieliński ? spora część danych nie przeszła kontroli jakości.Pytanie 1 - Komu to służy? Pytanie 2 - Kto personalnie jest odpowiedzialny za realizację projektu za 152,93 mln zł? Pytanie 3 - czy nie warto te ca. 460 tys zł. na powiat (157/380*90%) przeznaczyć na realizację własnych zadań powiatów (oczywiście geodezyjnych-zamiana LPIS na EGiB) i nie mieszać swoją chochlą w ich własnym kotle, za to wymagać skuteczności i stałości projektu, i to nie w perspektywie tylko 5-ciu lat? I pytanie pomocnicze - A te 4,2 mln na zarządzanie to komu?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Jak badać poziom absurdu ? Czy można napisać jakiś sensowny komentarz do tego co robi centralna administracja geodezyjna ? Sytuacja przypomina osiołka któremu w żłoby dano: - a) odnowę ewidencji przeprowadzoną zgodnie ze sztuką geodezyjną, z obowiązkową trwałą stabilizacją granic i ich okazaniem na gruncie co musi kosztować i trwać - b) proceder polegający na wywaleniu kasy na coś co się nazywa integracją baz danych na bazie fotografii lotniczych pokazywanych włościanom w świetlicach wiejskich w nadziei, że rozdziawiwszy usta wszystko podpiszą. Co wybrał osiołek wiemy a teraz szykuje się do drugiej fazy. Niezła FAZA.
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
Postulat Proponuję aby Redakcja wprowadziła jakieś kryteria dopuszczające komentarze np. ograniczenie poziomu absurdu ? Błagam bo ludzie, którzy chcą coś sensowengo napisać przestaną nawet próbować.
 7 
 6 
odpowiedz zgłoś
porażka Żal czytać te brednie. Ci panowie z gugik dbają tylko o własne interesy. Teraz zafundują nam drugą odsłonę powiatowych baz danych zrobioną na grubą kasę, szybko, hurtowo, i byle jak. Pierwszą odsłoną był LPIS na którym obłowiły się firmy informatyczne, a geodeci i obywatele do dzisiaj ponoszą skutki.
 7 
 12 
odpowiedz zgłoś
Przykre Nie chce mi się już nawet dodawać tych milionów. Obawiam się natomiast, że cała ta operacja zbierania milionów terabajtów informacji będzie wcześniej, czy później użyta PRZECIWKO normalnym obywatelom tego Raju_Na_Ziemi (zielonej wyspy). Oczywiście tych, którzy nie emigrują. Dodatkowego kaca moralnego przyprawia myśl, że informacje te gromadzą latami tysiące geodetów- niewolników wywłaszczonych z efektów swojej pracy BEZ WYNAGRODZENIA, za to w warunkach nieustannego mobbingu ze strony aparatu ucisku.
 9 
 7 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS