Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-16| Przetargi

Dziesięć dni na wszystko

Porównanie aktualnego stanu prawnego z dotychczasowym pozwala wskazać, że nastąpiło drobne przesunięcie akcentu ku upodmiotowieniu wykonawcy. W kwietniowym wydaniu GEODETY Grzegorz Ninard, radca prawny, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, omawia problematykę związaną ze zgłaszaniem prac geodezyjnych i kartograficznych.


Dziesięć dni na wszystko
Nowela ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 5 czerwca ub.r. nie zmieniła samej istoty instytucji zgłoszenia prac geodezyjnych i kartograficznych. Pojawiły się w niej jednak szczegółowe zapisy, które pozwalają stwierdzić, że mamy do czynienia z odmiennym rozwiązaniem legislacyjnym niż do tej pory – zwraca uwagę autor artykułu.

Instytucja „zgłoszenia prac geodezyjnych lub kartograficznych” nie jest nowa. Znana była już obydwu dekretom o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej z 1952 i 1956 r., a nawet, w swoistej formie, dekretowi Prezydenta Rzeczypospolitej z 8 sierpnia 1939 r. o wykonywaniu pomiarów na niektórych obszarach Państwa. Aktualny kształt instytucji zgłoszenia prac geodezyjnych lub kartograficznych nadała ustawa z 5 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (...).

Zgodnie z obowiązującym do 11 lipca rozporządzeniem w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych ośrodek najpóźniej w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania zgłoszenia informował pisemnie wykonawcę o materiałach, jakie powinny być wykorzystane przy wykonaniu pracy, o innych opracowaniach realizowanych aktualnie na obszarze zgłoszonej pracy oraz udostępniał posiadane materiały wraz z ich charakterystyką techniczną (...).

Aktualnie ośrodek nie może już arbitralnie narzucić za pomocą tzw. czynności materialno-technicznej wykonawcy prac geodezyjnych lub kartograficznych listy materiałów, jakie powinny być wykorzystane przy wykonaniu pracy. Ma on natomiast obowiązek przystąpić do uzgadniania z wykonawcą listy materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania zgłoszonych prac. Jest to novum w Pgik. Ustawa jednocześ­nie nie formułuje żadnych dalszych wytycznych ani co do charakteru prawnego uzgodnień, ani co do ich procedury (...).

Ustawa, tak jak poprzednio rozporządzenie w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych, przewidziała 10-dniowy termin „ustalenia” listy materiałów (choć charakter tego „ustalenia” jest odmienny) i ich udostępnienia. Jest to termin liczony w dniach roboczych, nie kalendarzowych, czyli de facto dwutygodniowy. Jest to termin ustawowy, o charakterze semiimperatywnym. To znaczy organ ma obowiązek w ciągu 10 dni albo uzgodnić z wykonawcą listę materiałów, albo ustalić, że do uzgodnienia nie doszło. Z tego punktu widzenia jest to termin gwarantujący wykonawcy, że organ – przeciągając terminy uzgodnień – nie będzie wymuszał na wykonawcy zmiany jego stanowiska. W tym ujęciu jest to termin nieprzywracalny i którego nie można także (jednostronnie) przedłużyć. Z drugiej strony termin ten ma także charakter instrukcyjny w tym znaczeniu, że w uzgodnieniu z wykonawcą można go przedłużyć...

W kwietniowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Cztery strony miasta – o zaletach i nowym portalu zdjęć ukośnych
• Geodezja nie po kolei, czyli dyktat kolejowych ośrodków dokumentacji w Polsce
• W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Witoldem Prószyńskim, geodetą z intuicją matematyczną
• Stwórzmy wykonawcom odpowiednie warunki, aby mogli korzystać z wolności gospodarczej – zachęca Bogdan Grzechnik
• Czy dane z PZGiK są informacją publiczną? – przypadki z praktyki sądowej opisuje sędzia Magdalena Durzyńska
• Droga zabawka czy coś więcej, czyli jak racjonalnie wykorzystać wideotachimetr
• Ziemia Święta na mozaikowej mapie z Madaby


Kwietniowe wydanie GEODETY można nabyć w prenumeracie

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS