Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-04-15| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

CAPAP, czyli geodane lepsze i łatwiej dostępne

Zwiększenie stopnia wykorzystania danych przestrzennych przez administrację publiczną, obywateli i przedsiębiorców – to ogólny cel proponowanego przez GUGiK projektu CAPAP. Kryje się za nim wiele różnorodnych działań o wartości – bagatela – 189,6 mln zł. Dziś (15 kwietnia) poznaliśmy szczegóły tego przedsięwzięcia.


CAPAP, czyli geodane lepsze i łatwiej dostępne

CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej) to tak naprawdę 3 projekty w jednym. Z przyczyn proceduralnych GUGiK zdecydował się bowiem połączyć przedsięwzięcia CAPAP, TopoMapa oraz Polska3D+, planowane do realizacji w bieżącej perspektywie unijnej. Zakres przewidzianych prac jest więc pokaźny – podobnie zresztą jak grono ich potencjalnych wykonawców oraz beneficjentów projeku. Nie powinno zatem dziwić, że dzisiejsza prezentacja założeń tego przedsięwzięcia cieszyła się sporym zainteresowaniem – sala konferencyjna GUGiK-u wypełniona była po brzegi.

Jak wyjaśniał kierownik projektu Marek Szulc, CAPAP ma być odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez użytkowników państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK). Kilka tysięcy ankiet i dziesiątki spotkań przeprowadzonych przez GUGiK pokazało, że wprawdzie administracja publiczna jest świadoma korzyści płynących z wykorzystania geodanych, to jednak rzadko po nie sięga. Jest to spowodowane m.in. brakiem kompetencji, odpowiednich narzędzi, skomplikowanymi procedurami czy wreszcie niską jakością tychże danych. CAPAP ma te wszystkie problemy przynajmniej częściowo rozwiązać.

Po pierwsze, w ramach projektu powstaną nowe lub udoskonalone e-usługi (pierwotny cel CAPAP-u) – skierowane przede wszystkim do administracji publicznej, choć niektóre będą dostępne również dla obywateli i przedsiębiorców. Jak wyjaśniał Marek Szulc, gdy urzędnik chce wykorzystać dane PZGiK, obecnie musi skontaktować się z ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, złożyć odpowiedni wniosek, czekać na odpowiedź, a następnie pogłówkować nad narzędziami do przetworzenia danych. Dzięki CAPAP-owi będzie znacznie prościej – wystarczy wywołać odpowiednią e-usługę. W planach jest 8 kategorii takich serwisów:
1) analizowanie danych przestrzennych,
2) podnoszenie jakości danych przestrzennych zewnętrznego dysponenta,
3) kursy e-learningowe w zakresie korzystania z danych przestrzennych i związanych z nimi usług,
4) udostępnianie danych przestrzennych PZGiK,
5) udostępnianie danych przestrzennych w standardzie INSPIRE,
6) geokodowanie i odwrotne geokodowanie,
7) zgłaszanie błędów danych w PZGiK,
8) zarządzenia metadanymi.

Drugi filar projektu to opracowanie nowych danych 3D (pierwotny cel projektu Polska3D+). Obecnie dane z lotniczego skanowania laserowego (chmura punktów oraz modele terenu i pokrycia terenu) są gotowe dla 93% powierzchni Polski. Celem CAPAP-u będzie nie tylko osiągnięcie 100%, ale także zaktualizowanie tych zbiorów dla wybranych obszarów miejskich. W ramach projektu GUGiK planuje ponadto opracować trójwymiarowe modele zabudowy dla całego kraju. Co istotne, dzięki wspomnianym wcześniej e-usługom dane te będzie można przeglądać i analizować w internecie.

Trzeci element projektu to opracowanie nowych map kraju (pierwotny cel projektu TopoMapa). Obecnie trwają prace w przetargu GUGiK na 1,4 tys. arkuszy mapy topograficznej w skali 1:10 000, a kolejne opracowania powstają w ramach zamówień urzędów marszałkowskich. Brak jest jednak jakichkolwiek map topograficznych w skalach mniejszych, które byłyby zgodne z obowiązującymi standardami. Dzięki CAPAP-owi i to ma się zmienić. Korzystając z gotowej już bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz automatycznej generalizacji kartograficznej, GUGiK zamierza pokryć 70% powierzchni kraju opracowaniami w skalach od 1:25 000 do 1:100 000 oraz cały kraj mapami 1:250 000, 1:500 000 oraz 1:1 000 000. Co ciekawe, w planach są również mapy dla niewidomych i słabowidzących.

Do początku maja br. trwać będą prace nad wnioskiem o dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Rozpisanie pierwszych przetargów w ramach CAPAP-u planowane jest na IV kwartał br., a ostatnich – na IV kwartał 2017 r. Najwięcej pieniędzy ma zostać przeznaczone na: pozyskanie danych (97,8 mln zł), zakup infrastruktury informatycznej (36,6 mln zł) oraz wytworzenie narzędzi do udostępniania i analizy danych przestrzennych (33,7 mln zł). Zakończenie realizacji projektu wyznaczono na III kwartał 2018 r.

Więcej o projekcie CAPAP w majowym GEODECIE

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama