|2015-04-14|
GIS, Mapy, Software
Obywatele źródłem geodanych dla ochrony środowiska
Wykorzystanie obywateli i ich urządzeń mobilnych do gromadzenia wiarygodnych danych środowiskowych – to cel projektu COBWEB, którego realizacja ma się zakończyć w przyszłym roku.
W badania środowiskowe zwykle zaangażowane są małe grupy, które muszą wykonać ogrom pracy terenowej i laboratoryjnej w długim okresie, w związku z czym działania te są pracochłonne i powolne. Jednym ze sposobów na poprawę tej sytuacji jest wykorzystanie lokalnych mieszkańców jako źródła danych.
Celem finansowanego przez UE projektu „Citizen observatory web” (COBWEB) jest opracowanie struktury obserwacji obywatelskich. Koncepcja zakłada umożliwienie mieszkańcom i użytkownikom rezerwatów biosfery gromadzenie danych środowiskowych przy pomocy urządzeń mobilnych. Bazując na technikach obejmujących crowdsourcing informacji geograficznych, struktura ta umożliwi mieszkańcom gromadzenie danych związanych z rozmieszczeniem gatunków, powodzią i pokryciem/użytkowaniem terenu.
Badania w ramach COBWEB skupiają się także na kwestiach wiarygodności danych dostarczanych przez obywateli i mają zapewnić, by były one zestawiane z danymi z bardziej wiarygodnych źródeł. Początkowo działania koncentrowały się na walijskim Rezerwacie Biosfery Dyfi, by ostatecznie przejść proces walidacji w innych rezerwatach w Niemczech i Grecji. Czternastu członków projektu podjęło współpracę w listopadzie 2012 r., a zakończenie prac przewidywane jest na październik 2016 r.
W pierwszych 18 miesiącach odbywały się konsultacje z zainteresowanymi stronami i definiowanie wymagań użytkowników. W ramach inicjatywy przystąpiono do działań projektowania prototypu systemu, w których udział wzięły zainteresowane strony, a także stworzono pilotażową Federację Zarządzania Dostępem.
Dotychczas wypracowane wymagania stanowią wskaźnik dla rozwoju architektury technicznej oraz demonstratorów w trzech początkowych obszarach: monitorowaniu biologicznym, powodzi i walidacji danych satelitarnych. Prototypy obejmujące pierwsze dwa elementy są już dopracowane, a wymagania dotyczące trzeciego zostały zdefiniowane.
Dotychczasowe działania pozwoliły lepiej zrozumieć metodologię wykorzystania czujników w środowiskach ograniczonej łączności, a także sposób, w jaki można łączyć wiarygodne dane z tymi uzyskanymi w wyniku crowdsourcingu.
Po przeprowadzeniu testów w terenie w 2014 i 2015 r. opublikowano zaproszenia do składania propozycji skierowane do grup mogących zmobilizować obywateli w Rezerwacie Biosfery Dyfi. Propozycje te pomogą zadecydować o kolejnych fazach badań, prowadząc do zaprezentowania wszystkich możliwości wypracowanych rozwiązań jeszcze w tym roku. Finalnym efektem projektu COBWEB będą narzędzia typu open source do obsługi wielorakich scenariuszy obserwacji obywatelskich.
Źródło: CORDIS
|