wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-14| GIS, Mapy, Software

Obywatele źródłem geodanych dla ochrony środowiska

Wykorzystanie obywateli i ich urządzeń mobilnych do gromadzenia wiarygodnych danych środowiskowych – to cel projektu COBWEB, którego realizacja ma się zakończyć w przyszłym roku.


Obywatele źródłem geodanych dla ochrony środowiska

W badania środowiskowe zwykle zaangażowane są małe grupy, które muszą wykonać ogrom pracy terenowej i laboratoryjnej w długim okresie, w związku z czym działania te są pracochłonne i powolne. Jednym ze sposobów na poprawę tej sytuacji jest wykorzystanie lokalnych mieszkańców jako źródła danych.

Celem finansowanego przez UE projektu „Citizen observatory web” (COBWEB) jest opracowanie struktury obserwacji obywatelskich. Koncepcja zakłada umożliwienie mieszkańcom i użytkownikom rezerwatów biosfery gromadzenie danych środowiskowych przy pomocy urządzeń mobilnych. Bazując na technikach obejmujących crowdsourcing informacji geograficznych, struktura ta umożliwi mieszkańcom gromadzenie danych związanych z rozmieszczeniem gatunków, powodzią i pokryciem/użytkowaniem terenu.

Badania w ramach COBWEB skupiają się także na kwestiach wiarygodności danych dostarczanych przez obywateli i mają zapewnić, by były one zestawiane z danymi z bardziej wiarygodnych źródeł. Początkowo działania koncentrowały się na walijskim Rezerwacie Biosfery Dyfi, by ostatecznie przejść proces walidacji w innych rezerwatach w Niemczech i Grecji. Czternastu członków projektu podjęło współpracę w listopadzie 2012 r., a zakończenie prac przewidywane jest na październik 2016 r.

W pierwszych 18 miesiącach odbywały się konsultacje z zainteresowanymi stronami i definiowanie wymagań użytkowników. W ramach inicjatywy przystąpiono do działań projektowania prototypu systemu, w których udział wzięły zainteresowane strony, a także stworzono pilotażową Federację Zarządzania Dostępem.

Dotychczas wypracowane wymagania stanowią wskaźnik dla rozwoju architektury technicznej oraz demonstratorów w trzech początkowych obszarach: monitorowaniu biologicznym, powodzi i walidacji danych satelitarnych. Prototypy obejmujące pierwsze dwa elementy są już dopracowane, a wymagania dotyczące trzeciego zostały zdefiniowane.

Dotychczasowe działania pozwoliły lepiej zrozumieć metodologię wykorzystania czujników w środowiskach ograniczonej łączności, a także sposób, w jaki można łączyć wiarygodne dane z tymi uzyskanymi w wyniku crowdsourcingu.

Po przeprowadzeniu testów w terenie w 2014 i 2015 r. opublikowano zaproszenia do składania propozycji skierowane do grup mogących zmobilizować obywateli w Rezerwacie Biosfery Dyfi. Propozycje te pomogą zadecydować o kolejnych fazach badań, prowadząc do zaprezentowania wszystkich możliwości wypracowanych rozwiązań jeszcze w tym roku. Finalnym efektem projektu COBWEB będą narzędzia typu open source do obsługi wielorakich scenariuszy obserwacji obywatelskich.

Źródło: CORDIS


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ue.... tak tak, operatorzy już dawno sprzedają analizy w oparciu o dane zbierane przez niświadomych niczego użytkowników
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS