wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-14| Geodezja, GIS, Mapy

Porządki w administracji morskiej

Poprawa funkcjonowania jednostek administracji poprzez opracowanie i wdrożenie jednolitej infrastruktury dla zarządzania informacją przestrzenną – m.in. taki cel stawiają przed sobą twórcy projektu, który zakłada budowę IIP w administracji morskiej.


Porządki w administracji morskiej <br />
fot. MIiR
fot. MIiR

Z założeniami przedsięwzięcia mogliśmy się zapoznać w trakcie wczorajszego spotkania (13 kwietnia), które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Projekt stara się o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i wynika z procesu wprowadzania dyrektywy INSPIRE w obszarze przetwarzania danych przestrzennych przez jednostki administracji morskiej. Jego celem jest stworzenie rozwiązania gwarantującego każdemu użytkownikowi dostęp do danych przestrzennych dotyczących obszarów morskich, pasa nadbrzeżnego oraz portów i przystani morskich w jednolitym formacie zapewniającym wzajemną spójność. W ten sposób ma zostać poprawiona jakość danych oraz zdolność rejestrów publicznych do wzajemnej ich wymiany. Polepszeniu mają również ulec procedury związane z wydawaniem decyzji administracyjnych.

„Budowa infrastruktury informacji przestrzennej w administracji morskiej” jest projektem typu A2A (Administration-to-Administration), choć mają być w nim również wprowadzone usługi A2B i A2C (Administration-to-Business, Administration-to-Customer). Stworzone w jego wyniku E-usługi pozwolą m.in. na składanie wniosków o wydanie decyzji przez internet (np. pozwolenie na układanie i utrzymywanie podmorskich kabli i rurociągów w wyłącznej strefie ekonomicznej RP). Możliwość ta dotyczy wszystkich interesariuszy tego typu usług. W projekcie wyszczególniono 4 grupy docelowe:
• pracownicy jednostek administracji morskiej,
• jednostki administracji współpracujące w obrębie przetwarzania danych przestrzennych z jednostkami administracji morskiej,
• inwestorzy związani z gospodarką morską oraz pasem nadbrzeżnym,
• społeczeństwo, ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących tereny nadmorskie i przyportowe oraz tereny w sąsiedztwie pasa nadbrzeżnego.


O projekcie opowiadał Kamil Rybka z MIiR

W ramach inwestycji ma zostać utworzona wspólna baza danych. Analiza ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej wykazała istnienie około 20 zbiorów danych przestrzennych, które znajdują się w kompetencjach administracji morskiej. Do nowopowstałej bazy zostaną wprowadzone dane przestrzenne wynikające z już wydanych decyzji (rozporządzeń, zarządzeń itp.) i będące dostępne jedynie w formie analogowej lub niezharmonizowanej.
Bazę zasilą dane dotyczące m.in.: stref zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa; systemu rozgraniczenia ruchu statków; granic morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego RP oraz Wyłącznej Strefy Ekonomicznej; lokalizacji ustalonych sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich; osi i parametrów podmorskich kabli i rurociągów oraz granic pasa nadbrzeżnego.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są: Departament Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi MIiR, a także urzędy morskie w Gdyni, Słupsku i Szczecinie. Planowana architektura systemu zakłada utworzenie 4 węzłów lokalnych infrastruktury, po jednym dla każdego organu administracji morskiej. Dodatkowo przewiduje się utworzenie węzła wewnętrznego (dostęp do danych wewnątrz administracji morskiej) oraz węzła publicznego, czyli ogólnodostępnego geoportalu.

Zakładany okres realizacji projektu to: 1 stycznia 2016 r. – 31 grudnia 2018 r. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 8,374 mln zł. Pierwszy z kilku przetargów może zostać ogłoszony już w styczniu 2016 r. i będzie dotyczyć usług doradczych. Ogłoszenie zamówienia na budowę IIP w administracji morskiej (o wartości 4,8 mln zł netto) planowane jest na wrzesień 2016 r.

Damian Czekaj


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS