|2015-04-13|
Mapy
Skomplikowana historia Górnego Śląska na mapach
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach wydał „Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych”.
Jak pisze wydawca, mimo że od ponad 20 lat istnieje możliwość przekazywania historycznej prawdy dotyczącej wielokulturowych regionów Polski, wiele wątków z przeszłości Górnego Śląska ciągle jeszcze pozostaje nieznanych, nawet dla dużej części jego mieszkańców. Atlas Górnego Śląska ma się przyczynić do popularyzacji wielokulturowej przeszłości regionu, prezentując przy tym w atrakcyjnej, graficznej formie wydarzenia, które wpłynęły na losy setek tysięcy mieszkańców regionu. Publikacja zwraca uwagę również na sferę spraw delikatnych i ważnych w Polsce, poszerzając tym samym wiedzę historyczną jej odbiorców na temat zawiłych losów regionu. Wydarzenia przełomu lat 80. i 90., spotkanie w Krzyżowej i późniejsze podpisanie polsko-niemieckiego traktatu granicznego, to epizody, które ukształtowały dzisiejszy charakter Górnego Śląska i niesłuszne popadły w zapomnienie.
Forma map dostosowana jest do głównego odbiorcy, czyli młodzieży szkolnej. Co za tym idzie, autorzy publikacji – Marcin Kordecki oraz Dawid Smolorz przy wsparciu redaktorów kartograficznych Dariusza Przybytka oraz Anny Osowskiej – profesjonalnie zadbali o odpowiednią graficzną atrakcyjność atlasu. Jako terytorium Górnego Śląska autorzy przyjęli obszar: niemieckiej prowincji górnośląskiej, polskiego województwa śląskiego oraz czechosłowackiego kraju śląskiego. Poszczególne zagadnienia przedstawione zostały na mapach w formie diagramów oraz symboli. Istotną rolę pełni kolor wyróżniający terytoria poszczególnych państw oraz narodowości. W zależności od tematyki i formatu mapy (dwustronicowe, jednostronicowe) reprezentują różny stopień szczegółowości. Każda z nich zawiera obszerny komentarz oraz legendę, stanowiące uzupełnienie graficznej części materiału. Wydawnictwo kończy polsko-niemiecko-czeski skorowidz nazw śląskich miejscowości występujących w atlasie.
U początków powstania pomysłu wydania atlasu leży przekonanie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, że porównawczy opis kartograficzny dawnego i dzisiejszego Górnego Śląska może pomóc odnaleźć się w geograficznej historii tego wielokulturowego regionu uczniom, studentom, członkom mniejszości niemieckiej, rodzimym Ślązakom i potomkom ludności napływowej oraz ludziom, którzy odwiedzają ten region w celu odnalezienia swoich niemieckich przodków. Może także pomóc na nowo stworzyć i rozwinąć wspólną tożsamość i identyfikację z regionem. Górny Śląsk został ukształtowany przez kilka narodów i do dziś przedstawia się jako wielokulturowy mikrokosmos. Wydawca jest przekonany, że atlas pomoże w uporządkowaniu dyskusji o Górnym Śląsku i przyczyni się do większego zrozumienia historii tej ziemi.
„Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych” można kupić w biurze DWPN w Gliwicach i Opolu w cenie 25 zł.
Źródło: DWPN, JK
|