Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-04-13| Mapy

Skomplikowana historia Górnego Śląska na mapach

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach wydał „Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych”.


Skomplikowana historia Górnego Śląska na mapach

Jak pisze wydawca, mimo że od ponad 20 lat istnieje możliwość przekazywania historycznej prawdy dotyczącej wielokulturowych regionów Polski, wiele wątków z przeszłości Górnego Śląska ciągle jeszcze pozostaje nieznanych, nawet dla dużej części jego mieszkańców. Atlas Górnego Śląska ma się przyczynić do popularyzacji wielokulturowej przeszłości regionu, prezentując przy tym w atrakcyjnej, graficznej formie wydarzenia, które wpłynęły na losy setek tysięcy mieszkańców regionu. Publikacja zwraca uwagę również na sferę spraw delikatnych i ważnych w Polsce, poszerzając tym samym wiedzę historyczną jej odbiorców na temat zawiłych losów regionu. Wydarzenia przełomu lat 80. i 90., spotkanie w Krzyżowej i późniejsze podpisanie polsko-niemieckiego traktatu granicznego, to epizody, które ukształtowały dzisiejszy charakter Górnego Śląska i niesłuszne popadły w zapomnienie.

Forma map dostosowana jest do głównego odbiorcy, czyli młodzieży szkolnej. Co za tym idzie, autorzy publikacji – Marcin Kordecki oraz Dawid Smolorz przy wsparciu redaktorów kartograficznych Dariusza Przybytka oraz Anny Osowskiej – profesjonalnie zadbali o odpowiednią graficzną atrakcyjność atlasu. Jako terytorium Górnego Śląska autorzy przyjęli obszar: niemieckiej prowincji górnośląskiej, polskiego województwa śląskiego oraz czechosłowackiego kraju śląskiego. Poszczególne zagadnienia przedstawione zostały na mapach w formie diagramów oraz symboli. Istotną rolę pełni kolor wyróżniający terytoria poszczególnych państw oraz narodowości. W zależności od tematyki i formatu mapy (dwustronicowe, jednostronicowe) reprezentują różny stopień szczegółowości. Każda z nich zawiera obszerny komentarz oraz legendę, stanowiące uzupełnienie graficznej części materiału. Wydawnictwo kończy polsko-niemiecko-czeski skorowidz nazw śląskich miejscowości występujących w atlasie.

U początków powstania pomysłu wydania atlasu leży przekonanie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, że porównawczy opis kartograficzny dawnego i dzisiejszego Górnego Śląska może pomóc odnaleźć się w geograficznej historii tego wielokulturowego regionu uczniom, studentom, członkom mniejszości niemieckiej, rodzimym Ślązakom i potomkom ludności napływowej oraz ludziom, którzy odwiedzają ten region w celu odnalezienia swoich niemieckich przodków. Może także pomóc na nowo stworzyć i rozwinąć wspólną tożsamość i identyfikację z regionem. Górny Śląsk został ukształtowany przez kilka narodów i do dziś przedstawia się jako wielokulturowy mikrokosmos. Wydawca jest przekonany, że atlas pomoże w uporządkowaniu dyskusji o Górnym Śląsku i przyczyni się do większego zrozumienia historii tej ziemi.

„Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych” można kupić w biurze DWPN w Gliwicach i Opolu w cenie 25 zł.

Źródło: DWPN, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama