Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-11| Teledetekcja

Powstał LiDAR, który zmieści się w smartfonie

Czip NCI to kolejny w ostatnich miesięcach pomysł na miniaturyzację skanera 3D. Jeśli się sprawdzi w praktyce, może sprawić, że tego typu urządzenia już wkrótce staną się standardem w smartfonach czy tabletach.


Powstał LiDAR, który zmieści się w smartfonie <br />
Fot. Ali Hajimiri/Caltech
Fot. Ali Hajimiri/Caltech

Dziełem naukowców z California Institute of Technology (Caltech) jest nanophotonic coherent imager (NCI) – czip o wielkości raptem 1 mm kwadratowego zdolny do wykonywania precyzyjnych i pomiarów 3D. NCI działa na zasadzie skanera laserowego, przy czym jego osiągi na pierwszy rzut oka mogą wydawać się marne. Czip składa się bowiem z raptem 16-pikselowej matrycy, gdzie każdy piksel jest odrębnym interferometrem. Jak wyjaśniają naukowcy, oznacza to tyle, że w obecnym kształcie NCI wykonuje „zdjęcie” o wielkości 16 px, na którym zapisane są informacje o odległości do mierzonego obiektu oraz intensywności odbitego światła.

Badacze zastrzegają jednak, że nie ma przeszkód technologicznych, by następne matryce były znacznie większe i liczyły setki lub nawet tysiące pikseli. Problem rozdzielczości można także obejść, wykonując sekwencje pomiarów 4 x 4 px. W ten sposób specjalistom z Caltechu udało się wykonać numeryczny model monety (fot. powyżej). Pomiar przeprowadzono z odległości pół metra.

W ocenie naukowców tego typu czipy są na tyle niewielkie i tanie w produkcji, że z powodzeniem będzie można je integrować z elektroniką użytkową. Jako potencjalne zastosowanie wymieniane jest m.in. skanowanie niewielkich obiektów na potrzeby ich późniejszego wydruku 3D.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS