wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-07| GIS, Mapy, Teledetekcja

Kolejne odkrycie z Geoportalem

Dzięki danym z lotniczego skanowania laserowego kraju dostępnym na Geoportal.gov.pl być może udało się namierzyć pozostałości po nieznanym zamku – donosi kieleckie wydanie „Gazety Wyborczej”.


Kolejne odkrycie z Geoportalem <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Legendy o zamku zniszczonym podczas najazdu tatarskiego krążyły wśród mieszkańców Śladkowa Małego (woj. świętokrzyskie) od lat. Teraz może się okazać, że są one prawdziwe. Jeden z pasjonatów historii dostrzegł bowiem w tej okolicy coś, co przypomina obwałowania. Odkrycia dokonano na cieniowanym modelu rzeźby z lotniczego skanowania laserowego kraju dostępnym na rządowym Geoportalu.

Swoim spostrzeżeniem internauta podzielił się już z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Wstępne oględziny w terenie wykazały, że we wskazanym miejscu faktycznie znajduje się wał o wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Na razie nie można jednak przesądzić, z jakiego okresu pochodzi. Odpowiedź na to pytania mają przynieść badania sondażowe zaplanowane przez WUOZ.

To już kolejne odkrycie archeologiczne dokonane za pomocą Geoportalu oraz danych ze skaningu. Odnalezienie ponad stu kurhanów latem zeszłego roku w okolicach Szczecina to tylko jeden z wielu przykładów, o którym pisały media. Warto także wspomnieć o projekcie „Laserowi Odkrywcy”, w których dzięki modelom rzeźby z lotniczego skanowania kraju ochotnicy odnaleźli ponad 6 tys. potencjalnych obiektów archeologicznych.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Prawa odkrywcy Dlaczego nie podaję się do wiadomości odkrywcy? Chyba, że sam tego nie chce. Wykonał kawał dobrej roboty.
odpowiedz zgłoś
I co? Może nikt nie wiedział, że w tym miejscu był jakiś zamek? To ciekawe czemu w PRNG widnieje tam nazwa "Zamczysko"?
 7 
odpowiedz zgłoś
stęknąłem z wrażenia.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
dokładnie dzięki tej formule teraz można tam ulokować tartak! Biznes będzie zachwycony produktami projektów
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS