|2015-04-07|
GIS, Mapy, Prawo
Planowanie przestrzenne w kierunku INSPIRE
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (pizp). Ma to być ważny krok w kierunku dostosowania danych planistycznych do dyrektywy INSPIRE. Projekt przewiduje także zmianę w prawie geodezyjnym.
Jest to tzw. mała nowelizacja ustawy o pizp stanowiąca wstęp do kompleksowych zmian systemowych, opracowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego. Nowelizacja jest odpowiedzią na potrzebę dokonania szybkich zmian, rozwiązujących najpilniejsze problemy związane z kształtowaniem przestrzeni, a jednocześnie nie powodujących po stronie gmin dodatkowych obciążeń – twierdzi MIiR. Umożliwi gminom efektywne gospodarowanie przestrzenią, zanim przeprowadzone zostaną długofalowe zmiany systemowe. Kierunek zmian planowanych w małej nowelizacji jest zgodny z postulatami zgłaszanymi m.in. przez samorządy oraz stowarzyszenia urbanistów i architektów.
Jednym z celów nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku sporządzania aktów planistycznych w postaci elektronicznej, w obowiązującym układzie współrzędnych oraz opisania ich metadanymi, co stanowić będzie pierwszy etap włączania tego typu dokumentów do krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Jak napisano w uzasadnieniu nowelizacji, nie powinno to zwiększyć kosztów sporządzania tych opracowań, gdyż obecnie wersja cyfrowa jest standardem. Brak jest natomiast jakiegokolwiek odniesienia do tego faktu w ustawie czy aktach wykonawczych. Jak przewiduje MIiR, wprowadzenie tych zmian umożliwi użytkownikom wyszukiwanie, analizowanie oraz wizualizację informacji przestrzennych zawartych w aktach planistycznych z wykorzystaniem narzędzi GIS, co korzystnie wpłynie na efektywność realizacji zadań z zakresu planowania przestrzennego.
Dodajmy, że mała nowelizacja była tematem niedawnego posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (19 marca). Jak mówiła wówczas przedstawicielka MIiR Magdalena Zagrzejewska-Fiedorowicz, do nowelizacji tej mają zostać wydane rozporządzenia, które będą precyzyjnie określały zakres tematyczny, a także sposoby zapisywania i prezentacji planistycznych danych przestrzennych, włącznie np. ze schematami aplikacyjnymi UML czy profilami metadanych. MIiR zakłada, że nowela wejdzie w życie jeszcze w tym roku, na rozporządzenia trzeba jednak będzie poczekać dłużej.
Mała nowelizacja wprowadzi także zmianę w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Obecnie ustawa ta daje ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych możliwość wydania decyzji o ustaleniu terenu zamkniętego. Brak jest natomiast analogicznej regulacji dotyczącej stref ochronnych terenów zamkniętych. W efekcie, aby uzyskać pożądany poziom ochrony terenu zamkniętego, konieczne jest uchwalenie przez gminę miejscowego planu. W ocenie MIiR jest to jednak rozwiązanie niewystarczające, a zmiana Pgik ma ten problem rozwiązać.
Projekt nowelizacji ustawy o pizp
JK
|