wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-07| GIS, Mapy, Prawo

Planowanie przestrzenne w kierunku INSPIRE

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (pizp). Ma to być ważny krok w kierunku dostosowania danych planistycznych do dyrektywy INSPIRE. Projekt przewiduje także zmianę w prawie geodezyjnym.


Planowanie przestrzenne w kierunku INSPIRE

Jest to tzw. mała nowelizacja ustawy o pizp stanowiąca wstęp do kompleksowych zmian systemowych, opracowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego. Nowelizacja jest odpowiedzią na potrzebę dokonania szybkich zmian, rozwiązujących najpilniejsze problemy związane z kształtowaniem przestrzeni, a jednocześnie nie powodujących po stronie gmin dodatkowych obciążeń – twierdzi MIiR. Umożliwi gminom efektywne gospodarowanie przestrzenią, zanim przeprowadzone zostaną długofalowe zmiany systemowe. Kierunek zmian planowanych w małej nowelizacji jest zgodny z postulatami zgłaszanymi m.in. przez samorządy oraz stowarzyszenia urbanistów i architektów.

Jednym z celów nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku sporządzania aktów planistycznych w postaci elektronicznej, w obowiązującym układzie współrzędnych oraz opisania ich metadanymi, co stanowić będzie pierwszy etap włączania tego typu dokumentów do krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Jak napisano w uzasadnieniu nowelizacji, nie powinno to zwiększyć kosztów sporządzania tych opracowań, gdyż obecnie wersja cyfrowa jest standardem. Brak jest natomiast jakiegokolwiek odniesienia do tego faktu w ustawie czy aktach wykonawczych. Jak przewiduje MIiR, wprowadzenie tych zmian umożliwi użytkownikom wyszukiwanie, analizowanie oraz wizualizację informacji przestrzennych zawartych w aktach planistycznych z wykorzystaniem narzędzi GIS, co korzystnie wpłynie na efektywność realizacji zadań z zakresu planowania przestrzennego.

Dodajmy, że mała nowelizacja była tematem niedawnego posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (19 marca). Jak mówiła wówczas przedstawicielka MIiR Magdalena Zagrzejewska-Fiedorowicz, do nowelizacji tej mają zostać wydane rozporządzenia, które będą precyzyjnie określały zakres tematyczny, a także sposoby zapisywania i prezentacji planistycznych danych przestrzennych, włącznie np. ze schematami aplikacyjnymi UML czy profilami metadanych. MIiR zakłada, że nowela wejdzie w życie jeszcze w tym roku, na rozporządzenia trzeba jednak będzie poczekać dłużej.

Mała nowelizacja wprowadzi także zmianę w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Obecnie ustawa ta daje ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych możliwość wydania decyzji o ustaleniu terenu zamkniętego. Brak jest natomiast analogicznej regulacji dotyczącej stref ochronnych terenów zamkniętych. W efekcie, aby uzyskać pożądany poziom ochrony terenu zamkniętego, konieczne jest uchwalenie przez gminę miejscowego planu. W ocenie MIiR jest to jednak rozwiązanie niewystarczające, a zmiana Pgik ma ten problem rozwiązać.

Projekt nowelizacji ustawy o pizp

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zapis: "... MOGĄ określić, w drodze rozporządzenia, wymogi dotyczące postaci elektronicznej aktów planowania przestrzennego, sporządzanych w formie bazy danych, zawierających zbiory danych przestrzennych podlegające objęciu infrastrukturą informacji przestrzennej w tym: ...." Czy słowo "mogą" nie jest tutaj kluczem? Czy nie toczy się walka o to żeby MUSIELI określić rozporządzenie ustalające zasady tworzenia MPZP w wersji cyfrowej zgodnej z INSPIRE?
 2 
odpowiedz zgłoś
0987 Zobaczcie o ile lat geodezja jest do przodu ! Oni dopiero zaczynają.
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS