Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-07| GIS, Mapy, Prawo

Planowanie przestrzenne w kierunku INSPIRE

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (pizp). Ma to być ważny krok w kierunku dostosowania danych planistycznych do dyrektywy INSPIRE. Projekt przewiduje także zmianę w prawie geodezyjnym.


Planowanie przestrzenne w kierunku INSPIRE

Jest to tzw. mała nowelizacja ustawy o pizp stanowiąca wstęp do kompleksowych zmian systemowych, opracowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego. Nowelizacja jest odpowiedzią na potrzebę dokonania szybkich zmian, rozwiązujących najpilniejsze problemy związane z kształtowaniem przestrzeni, a jednocześnie nie powodujących po stronie gmin dodatkowych obciążeń – twierdzi MIiR. Umożliwi gminom efektywne gospodarowanie przestrzenią, zanim przeprowadzone zostaną długofalowe zmiany systemowe. Kierunek zmian planowanych w małej nowelizacji jest zgodny z postulatami zgłaszanymi m.in. przez samorządy oraz stowarzyszenia urbanistów i architektów.

Jednym z celów nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku sporządzania aktów planistycznych w postaci elektronicznej, w obowiązującym układzie współrzędnych oraz opisania ich metadanymi, co stanowić będzie pierwszy etap włączania tego typu dokumentów do krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Jak napisano w uzasadnieniu nowelizacji, nie powinno to zwiększyć kosztów sporządzania tych opracowań, gdyż obecnie wersja cyfrowa jest standardem. Brak jest natomiast jakiegokolwiek odniesienia do tego faktu w ustawie czy aktach wykonawczych. Jak przewiduje MIiR, wprowadzenie tych zmian umożliwi użytkownikom wyszukiwanie, analizowanie oraz wizualizację informacji przestrzennych zawartych w aktach planistycznych z wykorzystaniem narzędzi GIS, co korzystnie wpłynie na efektywność realizacji zadań z zakresu planowania przestrzennego.

Dodajmy, że mała nowelizacja była tematem niedawnego posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (19 marca). Jak mówiła wówczas przedstawicielka MIiR Magdalena Zagrzejewska-Fiedorowicz, do nowelizacji tej mają zostać wydane rozporządzenia, które będą precyzyjnie określały zakres tematyczny, a także sposoby zapisywania i prezentacji planistycznych danych przestrzennych, włącznie np. ze schematami aplikacyjnymi UML czy profilami metadanych. MIiR zakłada, że nowela wejdzie w życie jeszcze w tym roku, na rozporządzenia trzeba jednak będzie poczekać dłużej.

Mała nowelizacja wprowadzi także zmianę w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Obecnie ustawa ta daje ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych możliwość wydania decyzji o ustaleniu terenu zamkniętego. Brak jest natomiast analogicznej regulacji dotyczącej stref ochronnych terenów zamkniętych. W efekcie, aby uzyskać pożądany poziom ochrony terenu zamkniętego, konieczne jest uchwalenie przez gminę miejscowego planu. W ocenie MIiR jest to jednak rozwiązanie niewystarczające, a zmiana Pgik ma ten problem rozwiązać.

Projekt nowelizacji ustawy o pizp

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS