Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-04-03| Geodezja, GIS, Instytucje

Bytom inwestuje w centrum analiz przestrzennych

W Bytomiu powstaje unikatowy w skali kraju system gromadzenia danych przestrzennych – chwali się miasto. Tak zwana szyna integracyjna połączy wszystkie informacje miejskich jednostek i spółek gminnych. Będą mogli z nich korzystać m.in. pracownicy tych jednostek, służby mundurowe, przedsiębiorcy i mieszkańcy.


Bytom inwestuje w centrum analiz przestrzennych

– To jest olbrzymie wyzwanie, bo dzięki temu projektowi łatwiejsze stanie się zarządzanie miejską przestrzenią – mówi Wojciech Jeszka, naczelnik bytomskiego Wydziału Geodezji. Zarówno cale miasto, jak i konkretne obszary: dzielnice, kwartał czy ulice, będzie można analizować pod wieloma kątami, na przykład: gęstości zaludnienia, bezrobocia czy struktury własnościowej.

Zakres informacji, jakie będzie zawierał system, jest bardzo szeroki – od geodezji i kartografii, przez gospodarkę nieruchomościami, zarządzanie przestrzenne i budownictwo, transport, bezpieczeństwo, ochronę zdrowia, edukację, po kulturę fizyczną, turystykę i promocję powiatu. Będą one przechowywane w Centralnym Repozytorium Danych. Oczywiście dostępu do określonych danych nie będzie mógł mieć każdy – uspokaja Wojciech Jeszka. Te, które są chronione ustawowo, nie będą udostępniane. Do większości informacji dostęp będą miały osoby uprawnione, i to w godzinach urzędowania. Przez całą dobę będą mogli dysponować nimi pracownicy służb mundurowych.

Przeciętny bytomianin także powinien być z efektów projektu zadowolony. Łatwiej i szybciej uzyska potrzebne mu dokumenty i zaświadczenia, a zapłaci za nie bez konieczności czekania w kolejkach przy kasach. System będzie zintegrowany z dwoma kanałami płatności, które umożliwią uiszczenie opłaty poprzez bankowość internetową lub za pośrednictwem płatności SMS – mówi Wojciech Jeszka.

Przedsiębiorcy, którzy będą zainteresowani inwestowaniem mieście, z dowolnego miejsca na świecie dowiedzą się, do kogo należy dany teren, czy będzie osiadał, albo jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego. Naczelnik Jeszka opowiada: system będzie umożliwiał tworzenie różnych scenariuszy zagospodarowania terenu i studiowania wpływu podejmowanych decyzji na planowanie przestrzenne. Scenariusze będą przechowywane w bazie danych i udostępniane na zewnątrz w ograniczonym zakresie. Prezentacja planowanych inwestycji będzie odbywała się w postaci modelu trójwymiarowego.

Projekt o wartości ponad półtora miliona złotych dofinansuje Unia Europejska jeszcze ze starej perspektywy finansowej (2007-13). Pierwotnie znalazł się on na liście rezerwowej, ale Zarząd Województwa zdecydował o dofinansowaniu dwóch projektów gotowych do realizacji, jednym z nich jest właśnie projekt bytomski. – Czasu zostało niewiele, zaledwie do końca września, ale zdążymy – zapewnia Wojciech Jeszka. Naszym celem jest budowa nie tylko węzła infrastruktury informacji przestrzennej, ale miejskiego centrum analiz przestrzennych.



Żródło: UM Bytom


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS