|2015-03-25|
Mapy
Narodowy Instytut Dziedzictwa współpracuje z Googlem
Firma Google udostępniła nową wersję aplikacji mobilnej Field Trip, w której zaprezentowano wybrane zasoby Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Nad aplikacją Google Field Trip pracuje grupa programistów zrzeszonych w projekcie Niantic Labs, odpowiedzialnych również za doskonale znaną w Polsce grę strategiczną Ingress. Google Field Trip jest odpowiednikiem wirtualnego przewodnika po otaczającym nas świecie. Dane pogrupowane są w kategorie funkcjonalne, m.in.: historia, architektura, muzea i sztuka, gastronomia i rozrywka. Działając w tle, wyświetla lub odczytuje informacje o interesującej nas lokalizacji. Po odpowiedniej konfiguracji informacje te mogą być również dostępne każdorazowo, kiedy znajdujemy się w pobliżu interesującego obiektu. Aplikacja dostępna jest na urządzenia mobilne wyposażone w system operacyjny Android oraz iOS. Co ciekawe dostępna jest również wersja obsługująca okulary Google Glass.
Dane Narodowego Instytutu Dziedzictwa to pierwsze dane w tej aplikacji udostępnione przez polską instytucję publiczną. Premierze nowej wersji towarzyszyć będzie promocja wybranych miejsc będących pomnikami historii na stronach internetowych projektu Google Field Trip, jak również na stronach internetowych fundacji Europeana będącej partnerem projektu.
Współpraca NID z Google ma charakter pilotażowy i obejmuje niewielki, aczkolwiek bardzo reprezentatywny zbiór danych uwzględniający najcenniejsze obiekty dziedzictwa narodowego Polski, jakim są Pomniki Historii. Dane te zostały dostrzeżone i wybrane przez firmę Google wśród zbiorów publikowanych na portalu Europeana głownie ze względu na profesjonalne opisy obiektów przygotowane przez specjalistów Instytutu, wysoką jakość zdjęć oraz dokładną lokalizację obiektów na mapie.
W połowie ubiegłego roku NID opublikował dane obejmujące rejestr zabytków Polski w formie portalu mapowego www.mapy.zabytek.gov.pl. Prace obecnie prowadzone w Instytucie obejmują również obszar związany z szeroko rozumianą popularyzacją zabytków.
Decyzja o udziale w projekcie miała dla NID charakter strategiczny. W tym roku zasoby strony www.zabytek.gov.pl zostaną wzbogacone o kilka tysięcy opisów obiektów, wkrótce zostanie również opublikowana nowa wersja aplikacji mobilnej Zabytki w Polsce. – Będziemy bardzo bacznie śledzić na ile publikacja naszych danych na platformie Google wpłynie na zainteresowanie naszymi serwisami, tym bardziej że Field Trip odnosił będzie użytkownika bezpośrednio do strony internetowej naszego Instytutu, gdzie dostępna będzie pełna informacja na temat konkretnego zabytku – wyjaśnia Arkadiusz Kołodziej, kierownik Działu Dokumentacji i Baz Danych o Zabytkach NID.
W projekcie pilotażowym oprócz Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz fundacji Europeana bierze udział dwóch partnerów europejskich: Riksantikvarieämbetet ze Szwecji oraz Muinsuskaitseamet z Estonii.
Źródło: NID
|