|2015-03-25|
Geodezja, Prawo
Poznaliśmy uzasadnienie wyroku WSA w Kielcach
W internecie dostępne jest już uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 4 marca, dotyczącego obowiązku klauzulowania dokumentów geodezyjnych z urzędu i bez opłat.
Sprawa w skrócie dotyczy tego, że starosta konecki uzależnił opatrzenie klauzulami dokumentów, które geodeta sporządził dla podmiotu zlecającego wykonanie pracy geodezyjnej, od złożenia wniosków o ich uwierzytelnienie (z czym wiąże się stosowna opłata). Wykonawca pracy geodezyjnej utrzymywał natomiast, że starosta powinien zrobić to bezpłatnie oraz z urzędu. Spór toczył się tu przede wszystkim wokół interpretacji art. 12b ust. 5 Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Zdaniem WSA w Kielcach rację w tym sporze miał wykonawca. Podobne stanowisko w wyroku z grudnia zeszłego roku zajął także WSA w Lublinie – wyrok ten nie jest jednak prawomocny, gdyż wpłynęła do niego skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W uzasadnieniu wyroku kieleckiego sądu czytamy m.in.: „Norma prawna wynikająca z art. 12b ust. 5 ustawy jest jednoznaczna. Wynika z niej, że z chwilą przyjęcia materiałów do zasobu, organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (którym w tym przypadku jest Starosta), ma obowiązek, oprócz potwierdzenia przyjęcia wpisem do ewidencji, umieścić odpowiednie klauzule urzędowe na egzemplarzach przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego została sporządzona praca geodezyjna, bez osobnego wniosku, który podlegałby opłacie. W niniejszej sprawie, skoro mapa została przyjęta do zasobu w dniu 5 listopada 2014 r., tego samego dnia na egzemplarzach przeznaczonych dla podmiotu, na zlecenie którego została ona wykonana, powinny być umieszczone stosowne klauzule urzędowe. Skoro zaś organ tego nie uczynił, zasadnie skarżący zarzuca mu bezczynność”.
Pełna treść uzasadnienia
JK
|