Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-25| Geodezja, Prawo, Kataster

Rozporządzenie o EGiB do kolejnej zmiany

Główny Urząd Geodezji i Kartografii przekazał do konsultacji społecznych projekt zmiany rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. W zamierzeniu GUGiK ma on przede wszystkim doprecyzować przepisy, dostosować je do zeszłorocznej nowelizacji prawa geodezyjnego oraz wyeliminować stwierdzone nieprawidłowości.


Rozporządzenie o EGiB do kolejnej zmiany

Lista najważniejszych zmian w rozporządzeniu:
1. Proponuje się uchylić § 12 ust. 2, ponieważ zagadnienia będące treścią tego przepisu (tj. wykazywanie w ewidencji określonych osób i jednostek organizacyjnych) są regulowane w art. 20 ust. 2b Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
2. Zmiana § 28 ma dostosować treść mapy ewidencyjnej do zakresu informacyjnego gromadzonego w EGiB. W bazie tej nie gromadzi się bowiem danych o granicach rejonów statystycznych, zespołów urbanistycznych, uroczysk, przysiółków oraz niw, z tego względu nie mogą być one treścią tej mapy. Ponadto informacje o tych obiektach są treścią innych rejestrów publicznych. W wyniku tej zmiany nastąpi uspójnienie zasad tworzenia mapy ewidencyjnej oraz mapy zasadniczej w części dotyczącej EGiB.
3. Proponuje się uchylić § 46 ust. 1 i 2 oraz § 47 ust. 3, ponieważ zagadnienia będące ich treścią (zasady aktualizacji EGiB, w tym określenie przypadków, gdy wykonuje się to „z urzędu”) są regulowane w Pgik.
4. Zmiana § 49 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ma zmniejszyć liczbę przypadków, w których będzie istniał obowiązek zawiadamiania właściwych podmiotów o zmianach danych ewidencyjnych, a przez to zmniejszyć pracochłonność oraz koszty aktualizacji EGiB. Zgodnie z tą propozycją obowiązek zawiadamiania występować będzie, gdy zmiana dokonana zostanie w trybie czynności materialno-technicznej wyłącznie na podstawie dokumentacji geodezyjnej przyjętej do PZGiK, i dotyczyć będzie: pola powierzchni działek ewidencyjnych, użytków gruntowych i klas bonitacyjnych w granicach działki ewidencyjnej, funkcji użytkowej budynku oraz jego pola powierzchni użytkowej, a więc wtedy, gdy dokonana zmiana może mieć znaczenie dla tych podmiotów w związku z obciążeniami podatkowymi albo innymi obowiązkami lub prawami związanymi z nieruchomością, której te zmiany dotyczą.
5. Zmiana § 52 ust. 2 doprecyzowuje treść wypisu z rejestru gruntów.
6. Uchylenie § 53 ust. 2 i 3 wiąże się z tym, że kwestie poruszone w tych przepisach (tj. przekazywanie kopii EGiB) są regulowane w rozporządzeniu w sprawie organizacji i trybu prowadzenia PZGiK. Ponadto format danych, o którym mowa w § 53 ust. 2, może być stosowany wyłącznie do 31 grudnia 2016 r.
7. Zmiana § 54 ust. 6 ma umożliwić eliminowanie niezgodności danych ewidencyjnych ze stanem faktycznym stwierdzonych w wyniku okresowej weryfikacji tych danych, w drodze modernizacji ewidencji. Zmiana doprecyzowuje ponadto zasady eliminowania tych niezgodności w trybie aktualizacji.
8. Modyfikacja § 63 doprecyzowuje pojęcie „kontur budynku”.
9. Zmiana § 82a ust. 1 polegająca na zastąpieniu wyrazu „granicy” wyrazami „granic działek ewidencyjnych” ma wyeliminować wątpliwości interpretacyjne.
10. Dodanie w § 82a ustępów 3 i 4 ma określić sposób wykazywania w EGiB gruntów zajętych przed 31 grudnia 1998 r. pod drogi publiczne, a jednocześnie nie posiadających potwierdzenia ich statusu prawnego. Ponadto zmiana ta poszerza krąg podmiotów, które powinny być zawiadamiane o czynnościach ustalenia granic działek zajętych pod drogi publiczne, o zarządców tych dróg.

Zmiany mają zajść także w załącznikach do rozporządzenia. Modyfikacja załącznika nr 2 ma na przykład uprościć zasady sporządzania wykazów budynków. Zmiana załącznika 5a (nr 3 w projekcie), dotyczącego obliczania pola powierzchni działek ewidencyjnych, ma z kolei wyeliminować błędy w treści niektórych wzorów, wprowadzone w poprzedniej nowelizacji tego rozporządzenia (np. w jednym ze wzorów zamiast u2 i v2 zapisano u2 i v2). Proponowane zmiany w załączniku nr 6 mają natomiast wyeliminować niespójności między nazwą grupy użytków gruntowych, obejmujących użytki rolne oraz nieużytki, a także doprecyzować kryteria zaliczania gruntów do użytków gruntowych oznaczanych symbolami Br oraz Tp. Zmienić ma się ponadto treść zał. 4a (nr 2 w projekcie). Ma to wyeliminować nieprawidłowości ujawnione w specyfikacji modelu pojęciowego danych EGiB oraz w schemacie aplikacyjnym GML.

Jak napisano w ocenie skutków regulacji, proponowane zmiany nie będą miały konsekwencji finansowych dla administracji publicznej.

Konsultacje projektu rozporządzenia mają potrwać 21 dni. Przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Projekt zmian w rozporządzeniu
Obecnie obowiązujące przepisy ws. EGiB (tekst ujednolicony przez śląskiego WINGiK-a)

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS