wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-23| Geodezja, GIS

We Wrocławiu świętowano Dzień Geodety

W miniony czwartek (19 marca) odbyła się druga edycja Dnia Geodety na Politechnice Wrocławskiej. Podczas tegorocznego spotkania studenci mieli możliwość uczestniczenia w panelu dyskusyjnym, a także wysłuchać wystąpień przedstawicieli kadry naukowej Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz prezentacji prac inżynierskich tegorocznych absolwentów kierunku geodezja i kartografia.


We Wrocławiu świętowano Dzień Geodety
Głównym punktem spotkania był panel dyskusyjny, do którego zaproszeni zostali przedstawiciele administracji publicznej i przedsiębiorstw geodezyjnych oraz członkowie Stowarzyszenia Geodetów Polskich i Stowarzyszenia Kartografów Polskich: dr hab. Joanna Bac-Bronowicz (prezes Stowarzyszenia Kartografów Polskich), dr Ludmiła Pietrzak (wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich), dr Andrzej Klimczak (wiceprezes Zarządu SGP oddział we Wrocławiu), Mieczysław Gabryszewski (członek Zarządu SGP oddział we Wrocławiu), Jacek Siedlik (prezes MGGP Aero), Paweł Zając (prezes firmy AP.GEO Geodezja i Geoinformatyka), dr Jan Blachowski (kierownik Zakładu Geodezji i Kartografii na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej).

Przybyli goście odpowiadali na pytania dotyczące m.in. uprawnień geodezyjnych, kartograficznych i fotogrametrycznych, obecnej sytuacji na rynku pracy czy odpowiedzialności wynikającej z wykonywanego zawodu. Przedstawili również swoje opinie i prognozy dotyczące szans i zagrożeń na rynku pracy geodetów. W tym kontekście uczestnicy panelu pokazali obecne i przyszłe perspektywy zatrudnienia geoinformatyków w Polsce i Europie, a także związaną z tym potrzebę modernizacji działań edukacyjnych i organizacyjnych. Zakład Geodezji i Geoinformatyki Politechniki Wrocławskiej już ma niemałe doświadczenia i osiągnięcia w rozwoju i popularyzacji systemów GIS. Jak zgodnie przyznali zaproszeni goście, specjalność Geoinformatyka na Politechnice Wrocławskiej na II stopniu kształcenia wydaje się być bardzo trafnym kierunkiem aktywności Wydziału.

W dalszej części spotkania zgromadzeni wysłuchali wystąpień przedstawicieli kadry naukowej oraz absolwentów studiów I stopnia na kierunku Geodezja i Kartografia:
• Jarosław Wajs – „Nowe możliwości fotogrametrii i teledetekcji z wykorzystaniem UAV w zastosowaniach inżynierskich”;
• Katarzyna Masłowska – „Ocena dostępności niezagospodarowanych złóż surowców skalnych w województwie dolnośląskim metodą AHP”;
• Anna Kopeć – „Porównanie określenia objętości metodą Global Navigation Satellite System i Terrestrial Laser Scanning na przykładzie pomiaru zrekultywowanego składowiska odpadów »Maślice« we Wrocławiu”;
• Joanna Spych – „Opracowanie geoportalu PWr – czyli rozwiązania GIS dostępne dla każdego”.

Organizatorzy – Koło Naukowo-Badawcze GIS oraz Koło Naukowe Grupa Młodych Geodetów, działające na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii – zapewniają, że zapoczątkowana rok temu tradycja zostanie podtrzymana i już za rok na początku marca odbędzie się kolejny Dzień Geodety na Politechnice Wrocławskiej, na który serdecznie zapraszamy już teraz.

Jakub Łuczak (członek Zarządu KNB GIS)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a ja uważam, że te komentarze świadczą dobitnie o tym, że ludzie jednak korzystają ze swoich mózgów. widzą, co się wokół nich dzieje i widzą też, że nie jest to nic dobrego. życiowej sytuacji nie da się zmienić pisząc komentarze na forum, ale dzięki nim można między innymi wymienić cenne spostrzeżenia z innymi uczestnikami lub też dyskutować nad stawianymi tezami. to nie komentarze są przykre, tylko sytuacja polskiej geodezji taka jest. hasła typu "do pracy rodacy" modne były w minionej epoce i miały głęboki sens w walce o dobro wspólne; tylko, że teraz jakoś działania dla dobra wspólnego w branży geodezyjnej nie widać. każdy sobie rzepkę skrobie: urzędy sobie, szkoły przeróżne sobie, a na końcu jest wykonawca, który za całe to skrobanie płaci - i to coraz więcej.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
przykre te komenty nikt nie zmieni swojej sytuacji pisząc komentarze czy żyjąc tylko na fejsie... przecież można zostać na uczelni, być bardziej rozgarniętym i założyć firmę, pracować na etacie naukowym a po południu dorabiać zleceniami. Można założyć własną firmę i wygrywać przetargi, płacić daninę na kopaczowatych czy tuskaczyopodobnych, uwielbiać ZUS i żyć wielkimi oczekiwaniami itd. Można tez się zatrudnić i mieć oczekiwania co najmniej norweskie jeśli chodzi o płacę. Aaaa no i można być racjonalnym czyli akceptować świat jakim jest, oglądać telewizję, nic nie czytać, nie korzystać z mózgu. Dajcie ludziom spokój, zwłaszcza tym którym się jeszcze chce coś w tym kraju i nie wyjechali z niego...
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
_ ciekawe, czy prelegenci, "eksperci" doszli do takich wniosków, jak poniżej "w"? założę się, że nie.:-) szkolnictwo jest dziś w Polsce biznesem, co doskonale widać na przykładzie geodezji. Tylko słupki w rankingach popularności kierunku się liczą, bo za nimi idzie dla szkół realny pieniądz oraz utrzymanie zatrudnienia. Nie ma żadnych sentymentów, liczy się głównie pieniądz, a opowieści o misji edukacyjnej można między bajki włożyć. Powstaje też pytanie, kto w ogóle uczy przyszłych geodetów? Czy ci ludzie mają pojęcie o tym zawodzie, czy tylko naczytali się książek, które sami napisali, i wydaje im się, że się znają. Jaką mają realną praktykę w zawodzie? Jaką mają wiedzę o warunkach pracy w zawodzie? Pracowali kiedyś za 10 zł na godzinę, na czarno? Nie, oni mają 13., premie, wczasy pod gruszami i długie płatne urlopy. Przy takiej ciepłej posadce w budżetówce, to można bajać o perspektywach i przyszłości, a przy okazji wabić przyszłych sponsorów - w postaci nieświadomej młodzieży.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@Skoczybruzda kolego nie kłam - praca w geodezji jest, tylko że jest o nią albo ciężko (ale jest możliwe zatrudnienie) bądź też stawka zaproponowana będzie śmieszna. Chyba, że poprzez "w geodezji pracy nie ma" chciałeś napisać, że w obecnej chwili jak i w niedalekiej przyszłości w polskiej geodezji jest i będzie źle. Tu się zgodzę.
 3 
odpowiedz zgłoś
Geodno Oni (profesory) bazują na naiwności młodych ludzi i ich rodziców którzy mają przekonanie że geodeta to dobrze popłatny zawód. Teraz zbliża się niż demograficzny to chcą zwabić resztę naiwniaków. Naprawdę trzeba skończyć te studia aby się przekonać że w geodezji pracy nie ma.
 6 
odpowiedz zgłoś
: -) tak naprawdę, to sama geodezja na PWr też jest na górnictwie. Ktoś miał ambicję, żeby przysposabiać "geodetów" również na PWr i założył kolejną szkołę geodezji we Wrocławiu - na Wydziale Górniczym właśnie. Ktoś w ogóle jeszcze liczy te szkoły?? A samą geoinformatykę na PWr muszą mocno reklamować i promować, bo geodezja przecież kończy się na I stopniu. Trzeba tylko naopowiadać dzieciakom, że geoinformatyka to przyszłość i interes się kręci.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
geoinformatyka Geoinformatyka na PWr to nie na geodezji jest tylko na górnictwie. Ale jakoś autor nie wspomniał o tym w artykule, pewnie z dziennikarskiego obowiązku... wobec zleceniodawcy.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
P. Ludmiła Ciekawe, czy p. #$%!! pochwaliła się jaką to świetną modernizację zrobiła w powiecie chełmskim firma #$%!!?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Geodezzja Studenci nie dajcie sobie prac mózgów, o tym co was czeka po studiach, możecie sobie poczytać w marcowym wydaniu "Geodety". Natomist jeśli chodzi o MGGP, to o pracy w tej firmie możecie sobie poczytac na gowork.pl (http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,19235). Chyba żadna inna firma nie ma aż tylu negatywnych opini.
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
i "pokazali obecne i przyszłe perspektywy zatrudnienia geoinformatyków w Polsce i Europie", żałuję, że nie mogłam posłuchać tych przepowiedni. Ciekawe, cóż tam takiego "pokazali" w tym temacie. Dlaczego wśród "ekspertów" nie zasiadł wróżbita Maciej? A skoro wreszcie widzą potrzebę "modernizacji działań edukacyjnych i organizacyjnych", to oznacza, że nic w tym temacie się nie zmieni. Powymyślają nowe przedmioty o kosmicznych nazwach i na tym się modernizacyjne działania zakończą. Pracownicy budżetówki lubią dużo dyskutować, w końcu za to im płacą. Konkretne działania nie są wskazane, ale dyskusje nawet pożądane.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
a "Przybyli goście odpowiadali na pytania dotyczące m.in. uprawnień geodezyjnych, kartograficznych i fotogrametrycznych, obecnej sytuacji na rynku pracy" ciekawe jak się na ten temat wypowiedzieli:)
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS