Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-03-16| GIS, Mapy, Teledetekcja

Przedwojenne miasto wskrzeszone w wirtualnej rzeczywistości

Przez rok pracy ośmiu pasjonatom udało się zrekonstruować przedwojenny wygląd Choszczna. – To pierwsza tego typu kompleksowa rekonstrukcja miasta na świecie – chwalą się uczestnicy projektu ArnswaldeVR.


Przedwojenne miasto wskrzeszone w wirtualnej rzeczywistości

Model zaprezentowano w sobotę, 14 marca. Jego twórcami są informatycy z wrocławskiej firmy Odyssey. Co ciekawe, żaden z nich nie jest związany z Choszcznem. Dlaczego wybrali więc właśnie to miasto? W trakcie II wojny zniszczono je bowiem w 90%, a do dziś zachowało się niewiele obiektów z dawnej zabudowy. Rekonstrukcja Arnswalde (bo tak Choszczno nazywało się przed wojną, gdy były to tereny niemieckie), byłaby więc próbą odtworzenia niemal zupełnie nieistniejącej już przestrzeni.

Samo zbieranie materiałów źródłowych – map, zdjęć, pocztówek – zajęło trzy miesiące. Później poświęcono tysiące godzin na żmudne modelowanie zabudowy – zarówno zniszczonej w trakcie wojny, jak i tej, która dotrwała do naszych czasów. Starano się przy tym oddać „klimat miasta” – w końcowym opracowaniu uwzględniono więc nie tylko geometrię zabudowy, ale również np. niemieckojęzyczne szyldy ówczesnych sklepów. Jak podkreślają uczestnicy projektu, całość prac pokryto z własnych środków.

Podczas sobotniej prezentacji prototypu opracowania w Choszczeńskim Domu Kultury wszyscy chętni mogli zobaczyć efekty modelowania w wyjątkowo atrakcyjny sposób – za pomocą okularów Oculus Rift, które przenoszą widza do wirtualnej rzeczywistości, pozwalając np. oglądać różne części miasta poprzez obrót głowy.

Uczestnicy projektu ArnswaldeVR pracują jeszcze nad udoskonaleniem modelu – chcą wzbogacić go o dodatkowe informacje, a także lepiej pomierzyć istniejącą przedwojenną zabudowę, m.in. poprzez wykorzystanie skanowania laserowego.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama