wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-16| GIS, Mapy, Teledetekcja

Przedwojenne miasto wskrzeszone w wirtualnej rzeczywistości

Przez rok pracy ośmiu pasjonatom udało się zrekonstruować przedwojenny wygląd Choszczna. – To pierwsza tego typu kompleksowa rekonstrukcja miasta na świecie – chwalą się uczestnicy projektu ArnswaldeVR.


Przedwojenne miasto wskrzeszone w wirtualnej rzeczywistości

Model zaprezentowano w sobotę, 14 marca. Jego twórcami są informatycy z wrocławskiej firmy Odyssey. Co ciekawe, żaden z nich nie jest związany z Choszcznem. Dlaczego wybrali więc właśnie to miasto? W trakcie II wojny zniszczono je bowiem w 90%, a do dziś zachowało się niewiele obiektów z dawnej zabudowy. Rekonstrukcja Arnswalde (bo tak Choszczno nazywało się przed wojną, gdy były to tereny niemieckie), byłaby więc próbą odtworzenia niemal zupełnie nieistniejącej już przestrzeni.

Samo zbieranie materiałów źródłowych – map, zdjęć, pocztówek – zajęło trzy miesiące. Później poświęcono tysiące godzin na żmudne modelowanie zabudowy – zarówno zniszczonej w trakcie wojny, jak i tej, która dotrwała do naszych czasów. Starano się przy tym oddać „klimat miasta” – w końcowym opracowaniu uwzględniono więc nie tylko geometrię zabudowy, ale również np. niemieckojęzyczne szyldy ówczesnych sklepów. Jak podkreślają uczestnicy projektu, całość prac pokryto z własnych środków.

Podczas sobotniej prezentacji prototypu opracowania w Choszczeńskim Domu Kultury wszyscy chętni mogli zobaczyć efekty modelowania w wyjątkowo atrakcyjny sposób – za pomocą okularów Oculus Rift, które przenoszą widza do wirtualnej rzeczywistości, pozwalając np. oglądać różne części miasta poprzez obrót głowy.

Uczestnicy projektu ArnswaldeVR pracują jeszcze nad udoskonaleniem modelu – chcą wzbogacić go o dodatkowe informacje, a także lepiej pomierzyć istniejącą przedwojenną zabudowę, m.in. poprzez wykorzystanie skanowania laserowego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Tak to jest jak sie wierzy w takie teksty Zastanawialem sie tez, dlaczego wybrali Choszczno. I mozna latwo znalezc te wiadomosc. Bo jeden z tych informatykow pochodzi z Choszczna. I z tego co wiem, mial juz pokazna dawke informacji.
odpowiedz zgłoś
:) Brakował mi ruchu a tu proszę: https://www.youtube.com/watch?v=XrAchtRG_iU
 2 
odpowiedz zgłoś
tak! ciekawy, przyjemny projekt oby więcej takich!
 3 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS