wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-14| GIS, Mapy, Firma, Instytucje

O powstaniu geoportalu Euroregionu Bug

Prawie 2 tys. obiektów gastronomicznych i noclegowych, ponad 350 miejsc dziedzictwa kulturowego i niemal 1400 instytucji i punktów użyteczności publicznej – to tylko niektóre z miejsc, które można znaleźć przy użyciu Geoportalu Euroregionu Bug. W ramach projektu „GIS across the border – wspólna platforma zarządzania przestrzenią w Euroregionie Bug” powstał serwis mapowy opracowany przez partnerów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Rozwiązanie zostało opracowane z wykorzystaniem oprogramowania GIS firmy Esri. Aplikacje mapowe dostępne są pod adresem euroregionbug.maps.arcgis.com.


O powstaniu geoportalu Euroregionu Bug

Głównym celem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug i jego partnerów jest wspieranie transgranicznych procesów rozwojowych oraz poprawa atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej regionu. Jedną z form współpracy w ramach projektu było opracowanie geoportalu, który konsoliduje informacje dotyczące turystyki, kultury i przedsiębiorczości, a także obszarów inwestycyjnych. Aplikacja jest dostępna dla wszystkich za pośrednictwem internetu w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim.

– Za pomocą geoportalu mieszkańcy regionów przygranicznych z trzech sąsiadujących państw mogą w łatwy i szybki sposób pozyskać informacje dotyczące obszarów inwestycyjnych i podziału administracyjnego w regionach. Portal skierowany jest także do turystów, którzy w ten sposób mogą uzyskać podstawowe informacje o atrakcjach turystycznych, takich jak stadniny, hotele, punkty informacyjne, baseny etc. – mówi Galina Grabarczuk odpowiedzialna za kierowanie projektem „GIS across the border”.

Aplikacja geoportal Euroregionu Bug bazuje na danych referencyjnych polskiej, białoruskiej i ukraińskiej strony. Projekt „GIS across the border” zakłada także gromadzenie i udostępnianie wspólnych danych przestrzennych w obszarze społeczeństwa, gospodarki i środowiska naturalnego. Uzyskane informacje są przetwarzane i nanoszone na mapę, gdzie tworzą warstwy tematyczne, takie jak: baza noclegowa i gastronomiczna, dziedzictwo kulturowe, opieka zdrowotna, infrastruktura, instytucje i punkty użyteczności publicznej, obsługa turystów i administracja. Proces integracji danych opierał się na jednolitej bazie danych, która była równocześnie uzupełniana przez partnerów projektu. W końcowym etapie wykonano tłumaczenie danych i ujednolicono ewentualne rozbieżności.

– Portal oparty jest na platformie ArcGIS Online, która jest najpopularniejszym rozwiązaniem do tworzenia i rozpowszechniania informacji geograficznej w sieci, skierowanej do dużej liczby osób. Korzystając z aplikacji, można m.in. zarządzać danymi geograficznymi, obrazami i modelami, dzięki czemu użytkownicy zamiast informacji tekstowych otrzymują intuicyjną w obsłudze mapę. Pozwala ona lepiej zrozumieć zależności między obiektami i danymi – mówi Tomasz Letmański z Esri Polska

Geoportal Euroregionu Bug został oficjalnie udostępniony w styczniu bieżącego roku. Obecnie plany przewidują administrację portalem i uzupełnianie dotychczas wdrożonych modułów o nowe dane przestrzenne. W proces ten zaangażowane są samorządy i organizacje z obszaru euroregionu. Administratorzy portalu na bieżąco obserwują zainteresowanie serwisem, które przerasta początkowe prognozy. Na bazie statystyk i uwag od użytkowników zostaną podjęte decyzje dotyczące ewentualnej rozbudowy systemu.

Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ponad miesiąc temu już była informacja na temat tego portalu.
odpowiedz zgłoś
p ospa a nie mapa
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS