Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-03-11| GIS, Teledetekcja

Powstanie model 3D Zalewu Sulejowskiego

Mapy rozkładów zanieczyszczeń wód Zbiornika Sulejowskiego oraz model 3D tego akwenu opracują naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Norweskiego Instytutu Badań Wody – informuje serwis „PAP – Nauka w Polsce”.


Powstanie model 3D Zalewu Sulejowskiego <br />
fot. Wikipedia/Beata Zdyb
fot. Wikipedia/Beata Zdyb

Wyniki badań mają pomóc odbudować potencjał ekologiczny utworzonego w latach 70. ubiegłego wieku zbiornika, którego stan wód od dawna się pogarsza. Naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ wraz z Norweskim Instytutem Badań Wody rozpoczynają w marcu projekt „Monsul”, którego celem będzie analiza i ocena wpływu czynników kształtujących stan ekologiczny Zalewu Sulejowskiego. W ramach projektu powstanie spójny model monitoringu wód akwenu. Mapa batygraficzna oraz przestrzenna baza danych hydrologicznych i geologicznych rejonu zostanie opracowana we współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak tłumaczy serwisowi „PAP – Nauka w Polsce” kierownik projektu prof. Ireneusz Zbiciński z PŁ, wyniki badań pozwolą oszacować koszty odbudowy potencjału ekologicznego zbiornika i wpłyną na stopniową poprawę jakości jego wód. W ramach przedsięwzięcia zakupiony i zamontowany zostanie system sond pomiarowych służących do oceny parametrów jakości wody. Opracowana zostanie też baza danych systemu informacji geograficznej rejonu zbiornika i model 3D zalewu. Zdaniem szefa projektu model umożliwi m.in. symulację stanu ekologicznego zalewu w zależności od zmiany parametrów hydrologicznych i meteorologicznych.

Według łódzkich naukowców model stanie się również wzorcem, który będzie można wykorzystać na potrzeby analiz innych, dużych zbiorników w Polsce. Budżet projektu „Monsul”, który ma się zakończyć w kwietniu 2016 r., wynosi ponad 1,7 mln zł.

Źródło: PAP ? Nauka w Polsce, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama