wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-03-11| GIS, Teledetekcja

Powstanie model 3D Zalewu Sulejowskiego

Mapy rozkładów zanieczyszczeń wód Zbiornika Sulejowskiego oraz model 3D tego akwenu opracują naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Norweskiego Instytutu Badań Wody – informuje serwis „PAP – Nauka w Polsce”.


Powstanie model 3D Zalewu Sulejowskiego <br />
fot. Wikipedia/Beata Zdyb
fot. Wikipedia/Beata Zdyb

Wyniki badań mają pomóc odbudować potencjał ekologiczny utworzonego w latach 70. ubiegłego wieku zbiornika, którego stan wód od dawna się pogarsza. Naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ wraz z Norweskim Instytutem Badań Wody rozpoczynają w marcu projekt „Monsul”, którego celem będzie analiza i ocena wpływu czynników kształtujących stan ekologiczny Zalewu Sulejowskiego. W ramach projektu powstanie spójny model monitoringu wód akwenu. Mapa batygraficzna oraz przestrzenna baza danych hydrologicznych i geologicznych rejonu zostanie opracowana we współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak tłumaczy serwisowi „PAP – Nauka w Polsce” kierownik projektu prof. Ireneusz Zbiciński z PŁ, wyniki badań pozwolą oszacować koszty odbudowy potencjału ekologicznego zbiornika i wpłyną na stopniową poprawę jakości jego wód. W ramach przedsięwzięcia zakupiony i zamontowany zostanie system sond pomiarowych służących do oceny parametrów jakości wody. Opracowana zostanie też baza danych systemu informacji geograficznej rejonu zbiornika i model 3D zalewu. Zdaniem szefa projektu model umożliwi m.in. symulację stanu ekologicznego zalewu w zależności od zmiany parametrów hydrologicznych i meteorologicznych.

Według łódzkich naukowców model stanie się również wzorcem, który będzie można wykorzystać na potrzeby analiz innych, dużych zbiorników w Polsce. Budżet projektu „Monsul”, który ma się zakończyć w kwietniu 2016 r., wynosi ponad 1,7 mln zł.

Źródło: PAP ? Nauka w Polsce, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS