wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skanowanie szlaku kolejowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-03-11| GIS, Teledetekcja

Powstanie model 3D Zalewu Sulejowskiego

Mapy rozkładów zanieczyszczeń wód Zbiornika Sulejowskiego oraz model 3D tego akwenu opracują naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Norweskiego Instytutu Badań Wody – informuje serwis „PAP – Nauka w Polsce”.


Powstanie model 3D Zalewu Sulejowskiego <br />
fot. Wikipedia/Beata Zdyb
fot. Wikipedia/Beata Zdyb

Wyniki badań mają pomóc odbudować potencjał ekologiczny utworzonego w latach 70. ubiegłego wieku zbiornika, którego stan wód od dawna się pogarsza. Naukowcy z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ wraz z Norweskim Instytutem Badań Wody rozpoczynają w marcu projekt „Monsul”, którego celem będzie analiza i ocena wpływu czynników kształtujących stan ekologiczny Zalewu Sulejowskiego. W ramach projektu powstanie spójny model monitoringu wód akwenu. Mapa batygraficzna oraz przestrzenna baza danych hydrologicznych i geologicznych rejonu zostanie opracowana we współpracy z Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak tłumaczy serwisowi „PAP – Nauka w Polsce” kierownik projektu prof. Ireneusz Zbiciński z PŁ, wyniki badań pozwolą oszacować koszty odbudowy potencjału ekologicznego zbiornika i wpłyną na stopniową poprawę jakości jego wód. W ramach przedsięwzięcia zakupiony i zamontowany zostanie system sond pomiarowych służących do oceny parametrów jakości wody. Opracowana zostanie też baza danych systemu informacji geograficznej rejonu zbiornika i model 3D zalewu. Zdaniem szefa projektu model umożliwi m.in. symulację stanu ekologicznego zalewu w zależności od zmiany parametrów hydrologicznych i meteorologicznych.

Według łódzkich naukowców model stanie się również wzorcem, który będzie można wykorzystać na potrzeby analiz innych, dużych zbiorników w Polsce. Budżet projektu „Monsul”, który ma się zakończyć w kwietniu 2016 r., wynosi ponad 1,7 mln zł.

Źródło: PAP ? Nauka w Polsce, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt