|2007-04-11|
Prawo, Ludzie, Instytucje
Uznawanie kwalifikacji zawodowych, projekt ustawy
Na dzisiejszym posiedzeniu (11 kwietnia) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Projekt dotyczy ujednolicenia systemu uznawania przez Polskę kwalifikacji zawodowych uzyskanych w państwach Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obywatele tych państw (oraz członkowie ich rodzin) będą mieli możliwość wykonywania zawodów i działalności regulowanych (tzn. takich, które wymagają posiadania odpowiedniego przygotowania zawodowego), po otrzymaniu decyzji o uznaniu ich kwalifikacji. Uproszczone zostaną procedury umożliwiające świadczenie usług transgranicznych. Polegają one na zniesieniu zbędnych barier i postępowań administracyjnych oraz na ograniczeniu do minimum formalności. Osoba, która zamierza tymczasowo wykonywać zawód lub prowadzić działalność regulowaną w innym państwie członkowskim, nie będzie musiała spełniać tych samych warunków, co osoba, która na trwałe chce się osiedlić i pracować w danym kraju. Nowym rozwiązaniem jest wprowadzenie tzw. wspólnych platform. Są to ustalone i zaakceptowane przez państwa członkowskie warunki, których spełnienie oznaczać będzie, że wnioskodawca nie musi odbywać stażu adaptacyjnego ani zdawać testu umiejętności. W projekcie określono także sposób wydawania zaświadczeń o przygotowaniu zawodowym obywatelom polskim, ubiegającym się o uznanie kwalifikacji w państwach członkowskich UE oraz EFTA. Projekt ustawy dostosowuje przepisów polskiego prawa do ustawodawstwa Unii Europejskiej
Według ustawy zawód regulowany to zespół czynności zawodowych, których wykonywanie jest uzależnione od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w odrębnych polskich przepisach, zwanych (w ustawie) „przepisami regulacyjnymi”. Używanie tytułu zawodowego, zastrzeżonego dla osób posiadających odpowiednie kwalifikacje zawodowe uważane jest za wykonywanie tego zawodu Zawodem regulowanym jest zawód geodety uprawnionego do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii (w zakresach, w jakich nadawane są uprawnienia zawodowe). Przepisy dotyczące uzyskiwania uprawnień zawodowych regulują: ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne i rozporządzenie ministra infrastruktury z 2003 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
KPRM, JP
|