Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-25| Geodezja, Teledetekcja

W AFKiT o zastosowaniach technologii ALS

Najnowszy tom Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji (vol. 26, 2014) ? publikacji wydawanej przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich ? zdominowany został przez artykuły dotyczące zastosowań technologii skanowania laserowego oraz integracji pozyskanych dzięki niej danych z innymi danymi fotogrametrycznymi.


W AFKiT o zastosowaniach technologii ALS
Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Urszula Cisło-Lesicka, Natalia Borowiec, Urszula Marmol i Krystian Pyka) przedstawia w swoim artykule propozycję strategii modelowania budynków w kontekście stanu georeferencyjnych baz danych w Polsce, perspektyw ich rozwoju oraz zapotrzebowania na dane przestrzenne z punktu widzenia społecznego i gospodarczego. Inspiracją do podjęcia tematu było niedawne ogłoszenie przez GUGiK przygotowań do złożenia wniosku o finansowanie projektu Polska 3D+. Temat modelowania budynków zaprezentowany został również przez Marcina Marjasiewicza i Tomasza Maleja (Politechnika Warszawska), którzy wykorzystali algorytm RANSAC w półautomatycznym modelowaniu Kampusu Głównego PW z wykorzystaniem danych z lotniczego skanowania laserowego (ALS). Krzysztof Bakuła (PW) w dwóch artykułach omawia zagadnienia efektywnego wykorzystania danych ALS w symulacjach przejścia fali wezbraniowej oraz porównuje algorytmy generalizacji numerycznych modeli terenu.

W tomie znalazły się również artykuły związane z wykorzystaniem zdjęć lotniczych. Joanna Kubalska i Ryszard Preuss (PW) przedstawiają metodykę wykonania inwentaryzacji zieleni na obszarze zurbanizowanym z wykorzystaniem danych fotogrametrycznych w postaci ?prawdziwej? barwnej ortofotomapy (trueortho) w podczerwieni (CIR) oraz numerycznego modelu pokrycia terenu utworzonego z danych ALS i automatycznej korelacji obrazów zdjęć lotniczych. Wojciech Dominik (PW) bada zaś właściwości chmur punktów tworzonych metodą gęstego dopasowania obrazów zdjęć lotniczych semi-global matching (SGM) i porównuje ich jakość z chmurami punktów z ALS.

Ponadto w numerze Martyna Poręba i François Goulette (MINES ParisTech) proponują metodykę łączenia i orientacji chmur punktów z wykorzystaniem wyodrębnionych krawędzi obiektów, Magdalena Mleczko (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) przedstawia metody dekompozycji na przykładzie wysokorozdzielczych zdjęć radarowych z systemu lotniczego F-SAR, obrazującego w pasmach X i S w kontekście oceny potencjału kartograficznego tych danych, Ryszard Preuss mawia aktualne możliwości automatyzacji procesu przetwarzania danych obrazowych, a Wolfgang Kresse (Politechnika Koszalińska) przedstawia działalność i organizację Niemieckiego Towarzystwa Fotogrametrii, Teledetekcji i Geoinformatyki (DGPF).

Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji wydawane jest nieprzerwanie od 1994 roku. Jest ono wydawnictwem o charakterze naukowym, wydawanym co najmniej raz do roku pod opieką naukowych organizacji: Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji, Sekcji Fotogrametrii, Teledetekcji, Kartografii i SIP Komitetu Geodezji PAN, Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Klubu Teledetekcji Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Redakcja AFKiT


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS