Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-02-23| Mapy

Nowe "setki" w Archiwum WIG

W internetowym Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego można znaleźć 42 nowe arkusze mapy topograficznej 1:100 000 WIG. Co ciekawe, pochodzą one ze zbiorów z Nowej Zelandii.


Nowe "setki" w Archiwum WIG

Są to czarno-białe reprodukcje wykonane z egzemplarzy map, które we wrześniu 1939 r. zdołano ewakuować na Zachód. Wydano je w 1942 roku w Edynburgu nakładem Sekcji Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Część nakładu trafiło do okupowanej Polski, przewiezione na pokładach „Dakot” lądujących na tajnych, partyzanckich lotniskach, a niewykorzystana większość została po wojnie rozdana uniwersytetom na Zachodzie.

Jak wyjaśniają administratorzy serwisu, mapy te nie różnią się w zasadzie od przedwojennych oryginałów, choć wykonano je inną techniką reprodukcji, a do niektórych arkuszy wydań z lat 20. XX wieku dodano siatkę kilometrową WIG. Warto jednak zwrócić uwagę na datę wydania przedwojennego, gdyż do reprodukcji mogło posłużyć wydanie późniejsze, niż to, które serwis posiada w głównym skorowidzu map.

Kolejne nowe nabytki Archiwum WIG to:
• Około 750 arkuszy radzieckiej mapy w skali 1:50 000 w rozdzielczości 600 dpi (ze zbiorów biblioteki Uniwersytetu w Indianie). Częściowo pokrywają się, a częściowo uzupełniają wcześniejszymi skanami z Uniwersytetu w Greifswaldzie.
• Ponad 80 „trójwiorstówek”, z czego (nieznaczną) większość stanowią rosyjskie i radzieckie oryginały, a pozostałe arkusze to niemieckie reprinty i przeróbki (z Biblioteki Kongresu).
• Kilkanaście planów miast z europejskiej części Rosji (również z Biblioteki Kongresu), wśród nich kilka powojennych planów Moskwy, St. Petersburga i Odessy, być może wyprodukowanych przez CIA, oraz ciekawy, niemiecki plan miasta Stalino na Ukrainie (obecnie Donieck).

Źródło: MapyWIG.org, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama