Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-02-18| GIS

O strukturze działek i uzbrojeniu terenu w "Rocznikach Geomatyki"

Automatyzacja procesu upraszczania struktury działek rolnych, analizy przestrzenne w gospodarce surowcami mineralnymi oraz wizualizacja 3D sieci uzbrojenia terenu – m.in. o tym przeczytamy najnowszym numerze „Roczników Geomatyki”.


O strukturze działek i uzbrojeniu terenu w "Rocznikach Geomatyki"
Kamil Grudzień i Norbert Kurpiel z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowali dwa podejścia do rozwiązania problemu pół-automatyzacji procesu upraszczania struktury działek rolnych. W pierwszym z nich przedstawiono metodę grupowania działek z wykorzystaniem ich reprezentacji rastrowej. W metodzie tej każdemu pikselowi przypisana jest informacja o właścicielu oraz wartości obliczeniowej danego obszaru. Natomiast w drugim podejściu pokazana została metoda bazująca na wektorach. W pracy podjęto także kwestie: rozmieszczenia nowo powstałych działek i ich dostępu do istniejącej sieci drogowej oraz tworzenia nowych dróg dojazdu.

W kolejnym artykule dr inż. Jan Blachowski z Politechniki Wrocławskiej opisał przykłady analiz przestrzennych, które dotyczą gospodarki surowcami mineralnymi i jej wpływu na otoczenie w województwie dolnośląskim. Pierwszy przykład obejmuje analizy rozkładu wielkości wydobycia surowców skalnych oraz ich zmian w czasie, drugi natomiast koncentruje się na ocenie dostępności terenów nad niezagospodarowanymi złożami węgla brunatnego.

Anna Fijałkowska (Politechnika Warszawska), Radosław Mróz (Biuro Geodezji i Katastru Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy), Aleksandra Wiśniewska (Elfeko Gdynia) przetestowali możliwości wizualizacji 3D warstw sieci uzbrojenia terenu, które zgromadzono w bazie numerycznej mapy zasadniczej PODGiK Warszawa. W tekście przedstawiono też, jak bazę danych 3D można wykorzystać dla potrzeb uzgodnienia projektu przebiegu osi przyłącza energetycznego.

Celem artykułu Anny Fijałkowskiej, dr. hab. Jerzego Chmiela oraz Roberta Słowikowskiego (wszyscy z Politechniki Warszawskiej) jest przedstawienie projektu systemu informacji przestrzennej dla wnętrza budynku łącznie z jego praktyczną realizacją. Opracowanie wykonano dla Gmachu Głównego PW. W projekcie uwzględniono potrzeby różnych użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem zamieszczenia w bazie danych obiektów i atrybutów niezbędnych do zarządzania budynkiem. Projekt został wykonany na podstawie planów budynku oraz kolejnych jego inwentaryzacji.

W numerze przeczytamy ponadto o nowelizacji dyrektywy OOŚ (oceny oddziaływania na środowisko) i związanej z nią wyzwaniami w zakresie wykorzystania zasobów danych przestrzennych, projektowaniu interfejsu wspomagającego analizy przestrzenne w systemie Google Earth oraz etapach projektowania i implementacji systemu wspomagania prac geologiczno-inżynierskich, którego główną składową jest aplikacja webowa typu geoportal.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama