Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-12| GNSS, Teledetekcja

Nowy satelita pozwoli lepiej przewidzieć zakłócenia sygnałów GNSS

Tuż po północy naszego czasu z powodzeniem wystrzelono satelitę DSCOVR. Misja ta jest wyjątkowa przynajmniej z dwóch względów.


Nowy satelita pozwoli lepiej przewidzieć zakłócenia sygnałów GNSS <br />
fot. NASA
fot. NASA

Po pierwsze dlatego, że satelita DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) będzie orbitować wokół punktu Lagrange'a – blisko 1,5 mln km od Ziemi i 148 mln km od Słońca. Tu właśnie równoważy się wpływ grawitacyjny obu tych obiektów, będzie to więc dogodne miejsce do obserwacji wiatru słonecznego – co jest nadrzędnym celem projektu. W razie nasilonej aktywności Słońca aparat pozwoli z około godzinnym wyprzedzeniem ostrzec o nadciągającym niebezpieczeństwie. Wiatr słoneczny może bowiem prowadzić do zakłóceń fal radiowych w tym sygnałów GNSS, prowadząc do obniżenia dokładności pomiaru lub nawet uniemożliwiając wyznaczenie pozycji. W skrajnych przypadkach nasilona aktywność Słońca może nawet powodować awarie urządzeń elektrycznych. DSCOVR ma rozpocząć pracę za około 110 dni.

Druga wyjątkowość misji wiąże się z rakietą, która wyniosła aparat. To Falcon 9 wyprodukowany przez firmę SpaceX. Urządzenie to wyróżnia możliwość odzyskania jednego z członów, co ma pozwolić na znaczne obniżenie kosztów misji satelitarnych. Według wstępnych doniesień producenta lądowanie rakiety zakończyło się częściowym sukcesem. Z powodu wiatru maszyna nie osiadła wprawdzie na morskiej platformie, ale zaliczyła „miękkie lądowanie” 10 metrów obok, na powierzchni oceanu.

DSCOVR jest wspólną misją NASA oraz Sił Powietrznych USA i amerykańskiej Narodowej Agencji Badania Oceanów i Atmosfery (NOAA).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS