|2015-02-12|
GIS, Mapy, Instytucje
Lubuskie prezentuje swój SIP
11 lutego w odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Regionalny System Informacji Przestrzennej Województwa Lubuskiego”. – To dobrze wydanie pieniądze. Wdrożenie go to rok ciężkiej pracy. To system, który będzie ułatwiał podejmowanie decyzji w różnych obszarach – mówił, otwierając konferencję, członek zarządu województwa Bogdan Nowak. Projekt pochłonął około miliona złotych.
Jak czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego, zadaniem lubuskiego systemu jest zapewnienie rzetelnych kompleksowych, aktualnych i łatwo dostępnych danych związanych z przestrzenia geograficzną, potrzebnych do zarządzania województwem, planowania strategicznego, przestrzennego i gospodarczego, utrzymania ładu przestrzennego, rozwoju przedsiębiorczości we wszystkich sektorach własności i konserwacji i rozwoju infrastruktury komunalnej, wspomagania służb publicznych oraz obsługi potrzeb mieszkańców w zakresie gospodarki przestrzennej. RSIP umożliwia bezpłatny dostęp do danych przestrzennych poprzez serwis WWW, pozwala na szybkie i łatwe wyszukiwanie oraz przeglądanie aktualnych danych przestrzennych zarządzanych przez Urząd Marszałkowski, co może wpłynąć na poprawę efektywności funkcjonowania sektora publicznego. System wpłynie również na podniesienie jakości e-usług oraz dostarczy kompleksowych informacji o obiektach. RSIP stosowany będzie do podejmowania decyzji na różnych polach działania urzędu. Pozwoli nie tylko na elektroniczną komunikację z urzędem, ale także umożliwi pozyskiwanie informacji o miejskich zasobach. Sprawdzi się również przy planowaniu inwestycji komunalnych, opracowywaniu strategii miasta czy usprawnianiu procesu tworzenia ofert inwestycyjnych.
W ogólnodostępnym geoportalu RSIP znajdziemy m.in. warstwy dotyczące: danych planistycznych, infrastruktury transportowej, bezpieczeństwa (ryzyka wystąpienia pożarów i osuwisk), rolnictwa (kompleksy przydatności rolniczej gleb), szlaków turystycznych, zagrożenia powodziowego, ochrony przyrody czy geologii. Jako dane podkładowe udostępniono natomiast m.in.: bazy danych ogólnogeograficznych oraz obiektów topograficznych, VMap poziomu 2, numeryczny model terenu czy zdjęcia z satelity Landsat-8.
Przetarg na budowę lubuskiego SIP-u wygrała firma SmallGIS z Krakowa. Warto dodać, że zamówienie to ogłaszano aż czterokrotnie (po raz pierwszy już w 2012 roku) i z różnych przyczyn było ono 3 razy unieważniane.
Pełna lista wojewódzkich geoportali na Geoforum.pl w zakładce Geodane
JK
|