Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-01-29| Mapy, Software

Policja nie chce, by kierowcy śledzili jej patrole

Przedstawiciele amerykańskiej policji zwrócili się do twórców popularnej wśród kierowców aplikacji Waze, aby wyłączyli możliwość informowania o lokalizacji patroli policyjnych – podaje National Public Radio.


Policja nie chce, by kierowcy śledzili jej patrole

Waze jest aplikacją porównywalną do polskiego Janosika – umożliwia informowanie o zatorach w ruchu, wypadkach, fotoradarach czy właśnie o patrolach policji. W połowie 2013 roku Google wykupił ją za około miliard dolarów – miała ona wówczas 50 mln użytkowników na całym świecie.

Inicjatorem apelu do twórców tego programu jest Sergio Kopelev, policjant z hrabstwa Orange w Kalifornii. Wszystko zaczęło się od tego, gdy zobaczył, jak jego żona, odbierając go z lotniska, nanosiła w tej mobilnej aplikacji pozycję patroli policyjnych. Kopelev nie ograniczył się jedynie do zwrócenia uwagi swojej małżonce, ale sprawą zainteresował Narodowe Stowarzyszenie Szeryfów.

W jego ocenie Waze stwarza realne zagrożenie dla życia stróżów prawa. Łączy on ten program z niedawnym zabójstwem dwóch nowojorskich policjantów. Okazuje się bowiem, że na kilka godzin przed popełnieniem przestępstwa mordercy podzielili się na portalu społecznościowym zrzutem ekranowym z Waze.

Narodowe Stowarzyszenie Szeryfów chce spotkać się z twórcami tej aplikacji. Jego prezes nie ukrywa, że będzie naciskać na usunięcie funkcji śledzenia patroli policyjnych. Twórcy Waze na razie nie odnioszą się do tych postulatów, ale w oświadczeniu bagatelizują szkodliwość tego narzędzia, a nawet dostrzegają jego zalety. Ich zdaniem dzięki niej kierowcy w pobliżu patroli jeżdżą znacznie bezpieczniej.

Rozmówcy NPR podkreślają, że ugięcie się twórców Waze pod naciskiem policji byłoby złym precedensem. Idąc dalej, można by żądać od Twittera, by usuwał wpisy o podobnym charakterze.

Źródło: NPR, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama