|2015-01-29|
Geodezja, Prawo
PTG: powołać Komisję Kodyfikacyjną Prawa Geodezyjnego
Polskie Towarzystwo Geodezyjne rozpoczęło zbieranie podpisów pod apelem do premier Ewy Kopacz o powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Geodezyjnego. Podpisało się pod nim już około 200 osób.
W uzasadnieniu organizacja tłumaczy, że nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 12 lipca ub.r. „nie dość, że nie osiągnęła zakładanych celów, to wręcz przyczyniła się do spotęgowania barier w rozwoju gospodarczym, w szczególności do zwiększenia – a nie zmniejszenia – biurokracji, skomplikowania – a nie uproszczenia – zasad wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, wydłużenia – a nie skrócenia – terminów wykonywania prac, zwiększenia – a nie zmniejszenia – kosztów działania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej”.
Zadaniem tej komisji miałoby być opracowanie zarówno projektu doraźnej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, jak i rozpoczęcie prac nad nową ustawą. Pierwszy akt miałby rozwiązywać najbardziej palące problemy geodezji. PTG wymienia tu m.in.: zlikwidowanie licencji, uproszczenie systemu naliczania opłat czy rezygnację ze zgłaszania i weryfikacji prac geodezyjnych. Nowa ustawa powinna z kolei uregulować choćby kwestię samorządu zawodowego.
W ocenie PTG ostatnia nowelizacja Pgik oraz rozporządzenia wykonawcze do tej ustawy pokazują, że główny geodeta kraju nie jest w stanie sprawnie przeprowadzić kolejnych zmian przepisów geodezyjnych. Dlatego właśnie niezbędne jest powołanie specjalnej komisji kodyfikacyjnej. Jej powodzenie jest jednak uzależnione od uwzględnienia w jej składzie konstytucjonalistów, przedstawicieli organizacji zawodowych, świata nauki czy ekspertów z zakresu administracji.
„Nie sposób wyobrazić sobie, że Główny Geodeta Kraju, bezpośrednio odpowiedzialny za spowodowanie obecnego chaosu w geodezji, teraz zaproponuje nowe rozwiązania, które ten chaos wyeliminują. Polskie Towarzystwo Geodezyjne bez satysfakcji odnotowuje, że zastrzeżenia, zgłaszane przez naszą organizację w procesie legislacyjnym w 2014 r. wręcz na wszystkich szczeblach, potwierdziły się w praktyce. Żywimy nadzieję, że kolejne – a całkowicie niezbędne – nowelizacje ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, nie będą dokonywane w dotychczasowy sposób” – kończy swój apel PTG.
JK
|