Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-01-29| Mapy, Prawo

Mapy powodziowe spowodują falę roszczeń?

Podczas wczorajszego (28 stycznia) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dyskutowano o obawach samorządowców związanych z mapami zagrożenia powodziowego. Przedstawiciele gmin i miast nie wyszli jednak ze spotkania spokojniejsi.


Mapy powodziowe spowodują falę roszczeń?

Przypomnijmy, że ustawa Prawo wodne dała samorządom 30 miesięcy na uwzględnienie treści map zagrożenia powodziowego w dokumentach planistycznych. Chodzi przede wszystkim o niedopuszczenie do zabudowywania obszarów zagrożonych zalaniem. Czas zacznie być liczony od oficjalnego przekazania map urzędom gmin i miast, co ma nastąpić jeszcze w tym kwartale.

Samorządowcy podchodzą do nowego obowiązku z dużymi obawami. Jak mówią Polskiej Agencji Prasowej, spodziewają się fali roszczeń. Wszystko dlatego, że na wielu planach zagospodarowania trzeba będzie poszerzyć obszar zagrożony powodzią, co spowoduje spadek wartości nieruchomości, a ich właściciele będą się z tego tytułu starali o odszkodowanie. Cytowany przez PAP przedstawiciel Związku Miast Polskich obawiam się nawet, że znajdą się ludzie, którzy będą chcieli zrobić na tym znakomity interes.

Jak jednak wynika z wypowiedzi Stanisława Gawłowskiego z Ministerstwa Środowiska, pole manewru jest tutaj bardzo niewielkie. Obowiązek stosowania map powodziowych w planowaniu przestrzennym wymusza bowiem unijna dyrektywa. Z drugiej strony, już wcześniej samorządy musiały w swoich działaniach planistycznych brać pod uwagę zagrożenie powodziowe. Obowiązek nie jest więc nowy, nowością są tylko dane o tym ryzyku, które – w ocenie resortu – są bardziej wiarygodne, bo przygotowali je najlepsi specjaliści w Polsce.

Podczas obrad KWRiST ustalono, że temat map powodziowych będzie nadal dyskutowany.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS