Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-01-26| Geodezja, Prawo, Edukacja

Zmienia się uznawanie kwalifikacji zawodowych w UE

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego rozesłało do konsultacji społecznych projekt nowej ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.


Zmienia się uznawanie kwalifikacji zawodowych w UE

Akt ten ma zastąpić ustawę z 2008 r. Będzie on wdrażać przepisy dyrektywy 2013/55/UE wprowadzającej zmiany w systemie uznawania kwalifikacji zawodowych. Do najistotniejszych należą:

1) uproszczenie procedur administracyjnych w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania regulowanych zawodów lub działalności nabytych w państwach członkowskich UE, a także zwiększenie dostępności do informacji o tych procedurach przy wykorzystaniu możliwości, jakie dają nowoczesne technologie,
2) wprowadzenie nowych rozwiązań ułatwiających uznawanie kwalifikacji w tych zawodach, w których nie obowiązuje harmonizacja kształcenia w UE,
3) ułatwianie mobilności młodym osobom poprzez uregulowanie zasad uznawania praktyk zawodowych odbytych w innym państwie, niezbędnych do uzyskania uprawnień zawodowych,
4) umożliwienie częściowego dostępu do zawodu,
5) zwiększenie bezpieczeństwa odbiorców usług, zwłaszcza w obszarze zdrowia oraz edukacji osób małoletnich.

W projekcie ustawy zaproponowano m.in.:
1) wprowadzenie europejskiej legitymacji zawodowej, zapewnienie elektronizacji procedur,
2) wdrożenie zmian wprowadzonych w zasadach uznawania kwalifikacji (np. stosowanie poziomów kwalifikacji w postępowaniach w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, częściowy dostęp do zawodu, prawa nabyte w zawodach sektorowych) ,
3) przekształcenie ośrodka informacji do spraw uznawania kwalifikacji w ośrodek wsparcia dla obywateli,
4) wprowadzenie wspólnych ram kształcenia i wspólnych testów kształcenia,
5) uznawanie w Polsce zagranicznych praktyk zawodowych jako podstawy do uzyskania uprawnień,
6) określenie zasad sprawdzania znajomości języka migrujących pracowników,
7) wprowadzenie „mechanizmu ostrzegania” poprzez system IMI (wymiany informacji na rynku wewnętrznym) o specjalistach prowadzących działalność związaną z bezpieczeństwem pacjentów oraz edukacją małoletnich lub opieką nad nimi, w stosunku do których orzeczono zakaz wykonywania zawodu .

W projekcie przewidziano drobną zmianę w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Zakłada ona, że w rejestrze uprawnionych geodetów i kartografów znajdą się również informacje o osobach, którym uznano stosowne kwalifikacje uzyskane za granicą.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS