|2015-01-26|
Geodezja, Prawo, Edukacja
Zmienia się uznawanie kwalifikacji zawodowych w UE
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego rozesłało do konsultacji społecznych projekt nowej ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Akt ten ma zastąpić ustawę z 2008 r. Będzie on wdrażać przepisy dyrektywy 2013/55/UE wprowadzającej zmiany w systemie uznawania kwalifikacji zawodowych. Do najistotniejszych należą:
1) uproszczenie procedur administracyjnych w zakresie uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania regulowanych zawodów lub działalności nabytych w państwach członkowskich UE, a także zwiększenie dostępności do informacji o tych procedurach przy wykorzystaniu możliwości, jakie dają nowoczesne technologie, 2) wprowadzenie nowych rozwiązań ułatwiających uznawanie kwalifikacji w tych zawodach, w których nie obowiązuje harmonizacja kształcenia w UE, 3) ułatwianie mobilności młodym osobom poprzez uregulowanie zasad uznawania praktyk zawodowych odbytych w innym państwie, niezbędnych do uzyskania uprawnień zawodowych, 4) umożliwienie częściowego dostępu do zawodu, 5) zwiększenie bezpieczeństwa odbiorców usług, zwłaszcza w obszarze zdrowia oraz edukacji osób małoletnich.
W projekcie ustawy zaproponowano m.in.: 1) wprowadzenie europejskiej legitymacji zawodowej, zapewnienie elektronizacji procedur, 2) wdrożenie zmian wprowadzonych w zasadach uznawania kwalifikacji (np. stosowanie poziomów kwalifikacji w postępowaniach w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, częściowy dostęp do zawodu, prawa nabyte w zawodach sektorowych) , 3) przekształcenie ośrodka informacji do spraw uznawania kwalifikacji w ośrodek wsparcia dla obywateli, 4) wprowadzenie wspólnych ram kształcenia i wspólnych testów kształcenia, 5) uznawanie w Polsce zagranicznych praktyk zawodowych jako podstawy do uzyskania uprawnień, 6) określenie zasad sprawdzania znajomości języka migrujących pracowników, 7) wprowadzenie „mechanizmu ostrzegania” poprzez system IMI (wymiany informacji na rynku wewnętrznym) o specjalistach prowadzących działalność związaną z bezpieczeństwem pacjentów oraz edukacją małoletnich lub opieką nad nimi, w stosunku do których orzeczono zakaz wykonywania zawodu .
W projekcie przewidziano drobną zmianę w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Zakłada ona, że w rejestrze uprawnionych geodetów i kartografów znajdą się również informacje o osobach, którym uznano stosowne kwalifikacje uzyskane za granicą.
JK
|