|2015-01-22|
Geodezja, Mapy, Prawo
Rozporządzenie o relacjach między GGK a MON opublikowane
W Dzienniku Ustaw (poz. 107) ukazało się rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 16 stycznia 2015 r. w sprawie rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz sposobu współdziałania Głównego Geodety Kraju z Ministrem Obrony Narodowej.
Jest to rozporządzenie wykonawcze do Prawa geodezyjnego i kartograficznego, które ma zastąpić podobny akt obowiązujący od 2010 r. Jak napisano w uzasadnieniu wprowadzenia tej regulacji, konieczność wydania nowych przepisów wynika m.in. ze zmian organizacyjnych w służbie geograficznej Wojska Polskiego, a także z niedawnej nowelizacji Pgik, z którą związana jest np. nowa definicja prac geodezyjnych). Nowe rozporządzenie jest ponadto podyktowane potrzebą dalszego usprawnienia zasad współpracy GGK z MON w zakresie wykonywania tych prac oraz ułatwienia wzajemnej wymiany materiałów geodezyjnych i kartograficznych.
Zgodnie z tym rozporządzeniem pracami mającymi znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa są: 1) projektowanie i wykonywanie pomiarów geodezyjnych, grawimetrycznych, magnetycznych oraz astronomicznych, a także obliczanie i przetwarzanie wyników tych pomiarów, w związku z: a) zakładaniem podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz prowadzeniem państwowego rejestru tych osnów, b) tworzeniem, prowadzeniem i udostępnianiem baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 i 9 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, c) wykonywaniem standardowych opracowań kartograficznych w skalach: 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, 1:250 000, 1:500 000 oraz 1:1 000 000; 2) projektowanie i wykonywanie zobrazowań lotniczych oraz zobrazowań satelitarnych w związku z realizacją zadań określonych w Pgik; 3) tworzenie zbiorów danych określonych w art. 4 ust. 1a pkt 1-4, 6, 8, 9 i 11 Pgik [tj. rejestr osnów i granic, EMUiA, GESUT, BDOT10k, BDO, EGiB oraz zobrazowań lotniczych, satelitarnych i NMT].
Szerokie spektrum prac geodezyjnych i kartograficznych wymienionych w rozporządzeniu oraz odrębna specyfika każdej z nich uniemożliwiają określenie w przepisach rozporządzenia szczegółowego i jednolitego sposobu współdziałania GGK i MON w realizacji tych prac – napisano w uzasadnieniu. Z tego względu przyjęto rozwiązanie umożliwiające zawieranie porozumień określających szczegółowy zakres i sposób realizacji poszczególnych prac. Rozwiązanie to stanowi kontynuację sposobu współdziałania obu tych instytucji określone w poprzednim rozporządzeniu (w sprawie rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z jednostką organizacyjną Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwą w sprawach geodezji i kartografii – DzU nr 109, poz. 718).
Rozporządzenie wchodzi w życie dziś, 22 stycznia.
JK
|