Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-01-22| Prawo, Przetargi

UZP o kryteriach wyboru ofert po nowelizacji

Urząd Zamówień Publicznych opublikował kolejne statystyki dotyczące wpływu niedawnej zmiany Prawa zamówień publicznych na kryteria wyboru ofert.


UZP o kryteriach wyboru ofert po nowelizacji

Przypomnijmy, że jednym z głównym celów nowelizacji prawa przetargowego, która obowiązuje od połowy października 2014 roku, było ukrócenie stosowania ceny jako jedynego kryterium rozstrzygania zamówień publicznych.

Po nieco ponad dwóch miesiącach (do końca roku 2014) od wejścia w życie znowelizowanych przepisów w przypadku postępowań o wartościach poniżej progów UE odsetek ogłoszeń, w których jako jedyne kryterium wskazano cenę, spadł z 93% do 31%. Natomiast w postępowaniach o wartościach powyżej progów UE – z 85% do 33%.

Rok 2014

Ogłoszenia w BZP

Ogłoszenia z Dz.U. UE

Przed nowelizacją

Po nowelizacji

Przed nowelizacją

Po nowelizacji

Cena jako jedyne kryterium

93%

31%

85%

33%

Cena i inne kryteria

7%

69%

15%

67%

Jak wynika z ogłoszeń opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, a więc poniżej progów UE, po wejściu w życie nowelizacji zamawiający najczęściej stosowali oprócz ceny takie kryteria, jak: termin realizacji zamówienia, okres i warunki gwarancji oraz jakość.

Najczęściej stosowane kryteria pozacenowe

Odsetek postępowań

Średnia waga

termin realizacji / czas dostawy

29%

11%

gwarancja / rękojmia (termin, warunki itp.)

25%

10%

płatności (warunki, terminy itp.)

10%

7%

jakość / funkcjonalność / parametry techniczne (itp.)

8%

18%

wiedza / doświadczenie

7%

18%

czas reakcji

3%

9%

SUMA

81%

W postępowaniach, w których ocenie podlegała nie tylko cena, w ponad 92% ogłoszeń zamawiający zastosowali dwa kryteria oceny, średnio zaś stosowali 2,11 kryterium.

Liczba kryteriów w postępowaniu

Odsetek

2

92,06%

3

6,19%

4

1,18%

5

0,43%

6

0,07%

7

0,03%

8

0,01%

9

0,01%

10

0,00%

11

0,00%

12

0,01%

SUMA

100,00%

Źródło: UZP, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS