Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-01-21| Teledetekcja, Prawo

Bez szkolenia dronem nie polatasz

Żeby wykonywać loty bezzałogowymi statkami powietrznymi, niezbędne będzie specjalistyczne szkolenie – takie jest założenie przepisów proponowanych przez resort transportu. Pisze o nich dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 21 stycznia).


Bez szkolenia dronem nie polatasz

Jak przypomina dziennik, obecnie taki kurs nie jest obowiązkowy. Operator drona może przygotować się do egzaminu we własnym zakresie. „Rzeczpospolita”, powołując się na dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego, podaje ponadto, że do dziś operatorom bezzałogowców wydano 342 świadectwa kwalifikacji.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków zakłada, że szkolenia operatorów dronów będą organizowane przez specjalne ośrodki. W ich trakcie wykładane będą m.in. podstawy prawa lotniczego oraz zagadnienia dotyczące budowy przestrzeni powietrznej. Obecnie koszt tego typu kursów wynosi około 1,2 tys. zł netto.

W przepisach proponuje się ponadto wyraźne rozróżnienie dronów wykorzystywanych w celach komercyjnych (np. w teledetekcji) od tych stosowanych w celach hobbystycznych i sportowych (w projekcie nazwano je modelami). Szkolenie będzie obowiązkowe tylko w przypadku operatów tej pierwszej kategorii maszyn.

Kursy to jednak nie jedyna zmiana proponowana przez resort transportu. By zapewnić większe bezpieczeństwo użytkowania dronów, ministerstwo chce, by bezzałogowce mogły latać nie dalej niż 500 metrów od operatora oraz na wysokości do 150 metrów.

Rozporządzenie jest na etapie konsultacji społecznych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS