wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Wielodrożność a Galileo
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2015-01-21| Teledetekcja, Prawo

Bez szkolenia dronem nie polatasz

Żeby wykonywać loty bezzałogowymi statkami powietrznymi, niezbędne będzie specjalistyczne szkolenie – takie jest założenie przepisów proponowanych przez resort transportu. Pisze o nich dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 21 stycznia).


Bez szkolenia dronem nie polatasz

Jak przypomina dziennik, obecnie taki kurs nie jest obowiązkowy. Operator drona może przygotować się do egzaminu we własnym zakresie. „Rzeczpospolita”, powołując się na dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego, podaje ponadto, że do dziś operatorom bezzałogowców wydano 342 świadectwa kwalifikacji.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków zakłada, że szkolenia operatorów dronów będą organizowane przez specjalne ośrodki. W ich trakcie wykładane będą m.in. podstawy prawa lotniczego oraz zagadnienia dotyczące budowy przestrzeni powietrznej. Obecnie koszt tego typu kursów wynosi około 1,2 tys. zł netto.

W przepisach proponuje się ponadto wyraźne rozróżnienie dronów wykorzystywanych w celach komercyjnych (np. w teledetekcji) od tych stosowanych w celach hobbystycznych i sportowych (w projekcie nazwano je modelami). Szkolenie będzie obowiązkowe tylko w przypadku operatów tej pierwszej kategorii maszyn.

Kursy to jednak nie jedyna zmiana proponowana przez resort transportu. By zapewnić większe bezpieczeństwo użytkowania dronów, ministerstwo chce, by bezzałogowce mogły latać nie dalej niż 500 metrów od operatora oraz na wysokości do 150 metrów.

Rozporządzenie jest na etapie konsultacji społecznych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
drony Prowadzę agencję nieruchomości już od prawie 10 lat. Firma nawet nieźle prosperuje, jednak wraz z jej rozwojem i postępem technologicznym, postanowiliśmy zainwestować w drony. Wykorzystujemy je do fotografowania oraz nagrywania budynków. Dzięki tym zdjęciom nasze prace są bardziej atrakcyjne dla Klientów. Mamy możliwość zrobienie tych zdjęć za pomocą tych maszyn dzięki uprzejmości firmy Roborotor. Firma specjalizująca się w produkowaniu, wypożyczaniu oraz sprzedaży tych urzadzeń udostępniła nam swój sprzęt za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Oby więcej trafiało się nam takich kontrahentów :)

na razie to chyba ty się denerwujesz - idź pobiegaj. Może znajdziesz psie kłaki.

sami frustraci w tym kraju? wylewajcie żale na onecikach, twarzaczku itp. To nie miejsce i czas. Anonimowe gorzkie żale nie są warte funta psich kłaków.

Jeśli mamy być poprawni w 100% to hejter nie występuję w słowniku języka polskiego jako wyraz który powinien być w tym języku używany. Nie mato jak merytoryczne dyskusje na geoforum :):)

@Liberał Skoro pewna firma Aero ma hejterów, którzy nie potrafią napisać prostego zdania poprawnie, to chyba mimo wszystko nie ma czego się obawiać ;)

ustawa o iip wręcz nakzuje organom wiodącym organizować szkolenia ze środków własnych lub unii europejskiej:) sami sobie wpisali to co ;)

Polska Proste, znowu ktoś związany z polityką może zarobić to idzie rozporządzenie a w tle pewna firma Aero, która trzęsie wszystkim i wszędzie boi się konkurencji. Po co robić coś dobrze i tanio lepiej, drogo przez quasi-fachowców.

He he he Jak widać niektórzy powinni jednak posiadać licencję na mÓzg... Ale rozumiem, że w urzędach mają mUzgi...

Licencje A może ktoś zacznie wymagać licencję na muzg od ludzi zasiadających w tych madrych urzędach? Tylko żeby pod górkę i wyciągnąć kasę. Szkoda słów.

szkolenia podobnie w USA. niedawno czytałem artykuł też w "Rz", że amerykanie chcą wprowadzić u siebie takie ograniczenia. nawet chyba w podobnym przedziale, również z koniecznością uzyskania odpowiednich licencji.

jest metoda na drona ;) https://www.youtube.com/watch?v=jIXwQVFt8Ho

11 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt