|2015-01-20|
GIS
Planowanie miejskie wkracza w świat technologii 3D
Stworzenie zestawu narzędzi wykorzystujących wyrafinowane oprogramowanie, które pomogą architektom w planowaniu i tworzeniu trójwymiarowych wizualizacji przestrzeni miejskich – taka jest ambicja projektu „Processing of 3D digital cities” finansowanego ze środków 7. Programu Ramowego UE.
Technologia skanowania laserowego oraz narzędzia, takie jak Google Earth czy Street View, powodują gwałtowne przyspieszenie rozwoju modelowania i wizualizacji w cyfrowym projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym. W szczególności dziedzina modelowania i rekonstrukcji 3D bazującej na obrazowaniu satelitarnym, fotografii lotniczej i analizie geometrycznej staje się coraz popularniejsza, w miarę jak skanowanie obejmuje coraz więcej budynków.
W tym kontekście, w ramach finansowanego ze środków UE projektu „Processing of 3D digital cities” (P3DC), powstaje nowe oprogramowanie i narzędzia do analizy, modelowania i rekonstrukcji trójwymiarowych obrazów miast. Uczestnicy projektu rozwijają technologię digitalizacji 3D oraz analizują możliwość zastosowania skanowania laserowego w architekturze miejskiej. Prace mają też na celu pokonanie ograniczeń dotyczących jakości danych oraz zwiększenie precyzji poprzez ulepszone usuwanie zakłóceń i odbudowywanie obrazu, ponieważ brak danych i nierówności powodowały pogorszenie jakości obrazowania.
Pierwszym z trzech głównych założeń projektu jest interaktywna rekonstrukcja złożonych struktur miejskich. Zespół naukowców zajmuje się nieregularnymi strukturami w Europie, które są trudne w rekonstrukcji ze względu na konieczność pokonania zakłóceń w warstwie dachów. Potrzebne jest stworzenie nowego narzędzia, które rekonstruowałoby zeskanowane budynki z zarejestrowanymi fasadami i dachami przy pomocy dostępnych danych, nawet jeżeli są one ograniczone.
Drugi cel projektu dotyczy foto-skaningowej rejestracji i udoskonalenia danych urbanistycznych, tak aby połączyć zdjęcia 2D ze skanami 3D. Chodzi o to, by umożliwić skuteczne filtrowanie i skalowanie w górę danych 3D, a także pomóc przekształcać fotografie w wielowarstwowe obrazy z głębią.
Trzeci z celów projektu związany jest z nawigacją i wizualizacją ścieżek w sceneriach miejskich 3D. W tym kontekście badacze pracują nad strukturalnym streszczeniem i abstrakcją złożonych konstrukcji przestrzennych na rysunkach architektonicznych, aby umożliwić lepsze zrozumienie i oglądanie map 3D.
Możliwość udoskonalenia tej technologii pomoże architektom i inżynierom w planowaniu lepszych, bardziej inteligentnych miast z dużo większą szczegółowością niż do tej pory. Dzięki innowacyjnym narzędziom opracowanym w ramach projektu P3DC można będzie znacznie łatwiej wizualizować i budować krajobrazy miejskie oraz ich komponenty.
Źródło: KE-CORDIS
|