Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-01-20| GIS

Planowanie miejskie wkracza w świat technologii 3D

Stworzenie zestawu narzędzi wykorzystujących wyrafinowane oprogramowanie, które pomogą architektom w planowaniu i tworzeniu trójwymiarowych wizualizacji przestrzeni miejskich – taka jest ambicja projektu „Processing of 3D digital cities” finansowanego ze środków 7. Programu Ramowego UE.


Planowanie miejskie wkracza w świat technologii 3D

Technologia skanowania laserowego oraz narzędzia, takie jak Google Earth czy Street View, powodują gwałtowne przyspieszenie rozwoju modelowania i wizualizacji w cyfrowym projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym. W szczególności dziedzina modelowania i rekonstrukcji 3D bazującej na obrazowaniu satelitarnym, fotografii lotniczej i analizie geometrycznej staje się coraz popularniejsza, w miarę jak skanowanie obejmuje coraz więcej budynków.

W tym kontekście, w ramach finansowanego ze środków UE projektu „Processing of 3D digital cities” (P3DC), powstaje nowe oprogramowanie i narzędzia do analizy, modelowania i rekonstrukcji trójwymiarowych obrazów miast. Uczestnicy projektu rozwijają technologię digitalizacji 3D oraz analizują możliwość zastosowania skanowania laserowego w architekturze miejskiej. Prace mają też na celu pokonanie ograniczeń dotyczących jakości danych oraz zwiększenie precyzji poprzez ulepszone usuwanie zakłóceń i odbudowywanie obrazu, ponieważ brak danych i nierówności powodowały pogorszenie jakości obrazowania.

Pierwszym z trzech głównych założeń projektu jest interaktywna rekonstrukcja złożonych struktur miejskich. Zespół naukowców zajmuje się nieregularnymi strukturami w Europie, które są trudne w rekonstrukcji ze względu na konieczność pokonania zakłóceń w warstwie dachów. Potrzebne jest stworzenie nowego narzędzia, które rekonstruowałoby zeskanowane budynki z zarejestrowanymi fasadami i dachami przy pomocy dostępnych danych, nawet jeżeli są one ograniczone.

Drugi cel projektu dotyczy foto-skaningowej rejestracji i udoskonalenia danych urbanistycznych, tak aby połączyć zdjęcia 2D ze skanami 3D. Chodzi o to, by umożliwić skuteczne filtrowanie i skalowanie w górę danych 3D, a także pomóc przekształcać fotografie w wielowarstwowe obrazy z głębią.

Trzeci z celów projektu związany jest z nawigacją i wizualizacją ścieżek w sceneriach miejskich 3D. W tym kontekście badacze pracują nad strukturalnym streszczeniem i abstrakcją złożonych konstrukcji przestrzennych na rysunkach architektonicznych, aby umożliwić lepsze zrozumienie i oglądanie map 3D.

Możliwość udoskonalenia tej technologii pomoże architektom i inżynierom w planowaniu lepszych, bardziej inteligentnych miast z dużo większą szczegółowością niż do tej pory. Dzięki innowacyjnym narzędziom opracowanym w ramach projektu P3DC można będzie znacznie łatwiej wizualizować i budować krajobrazy miejskie oraz ich komponenty.

Źródło: KE-CORDIS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS