Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-01-20| Geodezja

O geodezji w początkach XIX wieku

Nakładem Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej ukazała się monografia „Geodezja w początkach Królestwa Polskiego. Budowa zbiorów informacji przestrzennej na przykładzie wybranych miast regionu łódzkiego”. W opracowaniu zamieszczono m.in. 27 kolorowych reprodukcji map z XVIII i XIX wieku.


O geodezji w początkach XIX wieku
Publikacja jest rozległym dziełem o charakterze monograficznym, w którym autorzy przedstawiają obraz geodezji w Królestwie Polskim. W części pierwszej opracowania zwrócono uwagę na uwarunkowania prawne, administracyjne i techniczne dotyczące geodezji w początkach Królestwa Polskiego. Uwarunkowania te analizowane przez pryzmat m.in. ogólnych zasad techniczno-porządkowych wykonywania prac geodezyjno-kartograficznych pozwalają stwierdzić, że na początku XIX wieku zostały stworzone systemowe warunki do tworzenia zbiorów informacji przestrzennej. W opracowaniu zamieszczono instrukcje geodezyjne z lat 1818, 1819 (z późniejszymi uzupełnieniami), 1823, 1832 i 1839.

W drugiej części publikacji podjęto próbę opisu tworzonych zbiorów informacji przestrzennej dla celowo wybranych miejscowości tworzącego się, przy granicy województw mazowieckiego i kaliskiego, okręgu przemysłowego: Ozorkowa, Aleksandrowa, Zgierza, Łodzi i Pabianic. Zamieszczone w opracowaniu mapy (w tym wiele dotychczas niepublikowanych w literaturze przedmiotu), rejestry pomiarowe i pomiarowo regulacyjne pozwalają na ocenę zawartości i jakości tworzonych zbiorów.

We wstępie do monografii prof. Zdzisław Adamczewski napisał: „Jest to opracowanie o wielkiej wartości dla historyków techniki oraz geodetów. Autorzy, nie tylko z benedyktyńską skrupulatnością, ale przede wszystkim – inżynierską ścisłością i rzeczowością rysują nam obraz geodezji uprawianej w Królestwie Polskim przełomu wieków osiemnastego i dziewiętnastego. (…) Na pierwszy rzut okaz mogłoby się wydawać, że podtytuł monografii nawiązujący (…) do formowania i »prowadzenia« systemów informacji przestrzennej, jest nieco »na wyrost«. Jednak Autorzy skutecznie zamknęli ten łuk pojęciowy, pokazując jak od podstaw, w zarodku, niejako spontanicznie powstają te systemy, choć jeszcze tak nie nazwane”.

Autorami monografii są: dr hab. Marian Czochański, profesor nadzwyczajny PŁ w Katedrze Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej Politechniki Łódzkiej, oraz dr Grzegorz Kowalski, emerytowany adiunkt w KGKŚiGM PŁ.

Publikacja wydana w miękkiej oprawie liczy 418 stron i jest dostępna w Księgarni Geoforum.pl w cenie 73,08 zł.

Źródło: WPŁ


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS