Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-01-12| Geodezja, Prawo

Wyrok WSA ws. aktualizacji map analogowych prawomocny

Uprawomocnił się już wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku dotyczący obowiązku aktualizacji analogowej mapy zasadniczej po 1 stycznia 2014 r. (III SA/Gd 479/14).


Wyrok WSA ws. aktualizacji map analogowych prawomocny

Przypomnijmy, że wnioskiem z 9 kwietnia 2014 r. uprawniony geodeta zwrócił się do starosty z wnioskiem o przyjęcie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego materiałów i informacji powstałych w wyniku przeprowadzenia pracy polegającej na inwentaryzacji powykonawczej garażu wraz z przyłączem. Starosta stwierdził jednak, że przedłożona dokumentacja będzie przyjęta pod warunkiem uzupełnienia przez wykonawcę zasadniczych map analogowych wynikami pomiaru oraz przez załączenie kopii powykonawczych z inwentaryzacji. Wykonawca odmówił, tłumacząc, że stawiane mu wymogi są sprzeczne z Prawem geodezyjnym i kartograficznym. Jego zdaniem organ mógł bowiem prowadzić mapę zasadniczą w postaci analogowej nie dłużej niż do 31 grudnia 2013 r. Po tej dacie nie może zatem żądać jej uzupełnienia. Uzupełnianie map cyfrowych nie leży natomiast w kompetencji wykonawcy, ale starostwa.

Starosta przyznał, że Pgik istotnie wyznaczyło organom termin na zastąpienie map analogowych mapami cyfrowymi. Cel ten nie został jednak zrealizowany w tym powiecie z powodu braku środków finansowych. Wykonawca wezwał organ do jednoznacznego załatwienia sprawy, tj. do przyjęcia lub odmowy przyjęcia operatu do zasobu. Pismem z 12 maja starosta wydał więc decyzję odmowną. Jako uzasadnienie podano przepisy rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnienie tych baz. Tak sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

W WSA geodeta argumentował, że po 1 stycznia 2014 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne zabroniło prowadzenia map analogowych, a ośrodki dalej są zobowiązane do uzupełniania map cyfrowych. Z tego względu nie jest więc również możliwe sporządzenie przez wykonawcę kopii powykonawczych. Okoliczność, że organ nie wywiązał się z obowiązku uruchomienia bazy danych w formie cyfrowej do wskazanego w ustawie terminu, nie powinna obciążać wykonawcy.

Mając na uwadze, że pomimo okresu przejściowego istnieją ośrodki, w których nie zdążono wprowadzić map cyfrowych, ustawodawca dodał do art. 53b ust. 2: „w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r., w przypadku nieutworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b, mapa zasadnicza może być prowadzona w postaci wektorowej na zasadach stosowanych przed 1 stycznia 2014 r. lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi”. Powyższy zapis nie został jednak na dzień wniesienia skargi uchwalony (obowiązuje od 12 lipca), a skarżący wielokrotnie wskazywał organowi na możliwość sporządzenia map rastrowych poprzez zeskanowanie map analogowych i wprowadzenie ich do systemu komputerowego.

Wyrokiem z 16 października sąd przyznał rację geodecie. W uzasadnieniu sędzia stwierdził, że starostwo nie miało żadnych podstaw prawnych żądać aktualizacji analogowej mapy zasadniczej – przepisy Pgik są w tej kwestii jednoznaczne, a rozporządzenie w sprawie zgłaszania prac nie znajduje tu zastosowania.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama