Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-04-03| Geodezja, GIS, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Metadane dla INSPIRE. Metadane dla geodezji


Wczoraj (2 kwietnia) w warszawskiej siedzibie NOT odbyło się zorganizowane przez GUGiK seminarium pod hasłem „Metadane dla INSPIRE. Metadane dla geodezji”. W spotkaniu, które zgromadziło ponad 200 osób, uczestniczyli m.in. wiceminister Piotr Piętak i główny geodeta Norwegii Knut Flåthen.

Referat wprowadzający wygłosił prof. Jerzy Gaździcki, który poinformował, że proces legislacyjny związany z dyrektywą INSPIRE dobiegł końca [więcej w kwietniowym GEODECIE]. Pozostało jedynie opublikowanie jej treści i wprowadzenie w życie, co najprawdopodobniej nastąpi na przełomie kwietnia i maja. Profesor wspomniał również, że Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej, którego jest prezesem, podjęło działania związane z opiniowaniem rozporządzeń wykonawczych związanych z dyrektywą. Stwierdził też, że jako przewodniczący Rady Konsultacyjnej ds. Projektu GEOPORTAL.GOV.PL zgłosił formalny wniosek w sprawie transpozycji dyrektywy do prawa polskiego. Został on przedstawiony 29 marca zespołowi ds. reformowania zasobów geoinformacyjnych, który będzie się tą sprawą zajmował [więcej]. Wniosek trafił również do rąk Piotra Piętaka, wiceministra odpowiedzialnego w MSWiA za geodezję. Wiceminister w swoim wystąpieniu do uczestników seminarium podkreślił konieczność reformy administracji geodezyjnej, zwracając przy tym uwagę, że nie da się tego zrobić od środka, impuls musi przyjść z zewnątrz, stąd taki, a nie inny skład powołanego niedawno zespołu ds. reformy zasobów geoinformacyjnych.
Gościem specjalnym seminarium był główny geodeta Norwegii Knut Flåthen (na zdjęciu), dyrektor generalny The Norwegian Mapping and Catastre Authority, który zaprezentował m.in. zagadnienia związane z rolą metadanych w projekcie „Cyfrowa Norwegia”. Jego zdaniem ten projekt to implementacja INSPIRE w praktyce. Model funkcjonujący w ramach projektu zobowiązuje wszystkich jego uczestników do udostępniania własnych danych i wnoszenia rocznej opłaty, ale równocześnie każdy z nich może korzystać z danych udostępnionych przez pozostałych. W tym modelu nie ma znaczenia, kto jest właścicielem danych, ale każdy z nich swoje dane opracowuje zgodnie z obowiązującymi standardami. Knut Flåthen podkreślił też, że danym bez metadanych nie można ufać. Stwierdził, że w swoim działaniu kieruje się hasłem, że „wszyscy musimy się zmieniać wraz ze zmieniającym się wokół nas środowiskiem”. Jego zdaniem już wkrótce w geodezji odejdziemy od produkcji danych na rzecz dostarczania serwisów danych, a tego typu rozwiązania będą charakteryzowały się coraz większą dostępnością i równocześnie informacja będzie tańsza [rozmowa z Knutem Flåthenem w majowym GEODECIE].
O znaczeniu metadanych w projekcie GEOPORTAL.GOV.PL mówił wiceprezes GUGiK dr Adam Iwaniak. Wspomniał też m.in. o powołaniu (przy okazji tworzenia krajowej SDI) zespołów roboczych ds. metadanych, Krajowej Infrastruktury Danych Przestrzennych oraz wolnego oprogramowania, a także o projektowanych zespołach (ds. informatyzacji zasobu i TBD). Dr Marek Baranowski przedstawił krajowy profil metadanych (dokumentacja z nim związana ma być opublikowana w II połowie kwietnia), a praktyczne wykorzystanie tego profilu dla potrzeb państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego na przykładzie województwa mazowieckiego przedstawił Paweł Soczewski. Spotkanie zakończyła prezentacja dr. Tomasza Kubika dotycząca implementacji serwerów katalogowych przy wykorzystaniu wolnego oprogramowania (Cat MDEdit – edytor metadanych, Geonetwork Opensource i Deegree – pełniące funkcje geoportalu).

tekst Anna Wardziak, fot. Marek Pudło


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS