wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-01-02| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo

Czym żyła geodezja i kartografia w 2014 roku?

Które artykuły na Geoforum.pl wzbudziły w zeszłym roku największe zainteresowanie czytelników?


Czym żyła geodezja i kartografia w 2014 roku?

Jak widać z poniższych zestawień, zdecydowana większość wydarzeń, która w 2014 roku poruszała branżę, związana jest z obowiązującą od 12 lipca nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Zainteresowanie internautów wzbudziła m.in.: pikieta geodetów przed Sejmem, załączniki i rozporządzenia wykonawcze do nowelizacji, a także wyjaśnienia Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do tego aktu. Do obu zestawień załapała się również świeża (z 19 grudnia) informacja o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. uwierzytelniania.

Bodaj najwięcej emocji wśród czytelników Geoforum.pl wzbudziła wiadomość o planach korekty nowelizacji Pgik, którą przedstawiono na listopadowym posiedzeniu Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. Skomentowano ją aż 172 razy, co jest rekordem Geoforum.pl. Poprzedni (138 komentarzy) ustanowiła wiadomość z 2011 r. o negatywnych wynikach kontroli MSWiA w GUGiK.

Z tematów pozaprawnych zainteresowanie wzbudzały m.in.: otwarcie ofert w pierwszym przetargu GUGiK na bazy EGiB, GESUT i BDOT500, wyniki kontroli CBA w Urzędzie czy kolejna odsłona dyskusji o wyczekiwanej przez powiaty aplikacji dla ODGiK-ów.

Najczęściej odwiedzane wiadomości
1) Pikieta pod Sejmem. Geodeci mają już naprawdę dosyć
2) Przewodnik po zmianach w Pgik
3) Geodeci będą protestować pod Sejmem
4) Pobierz wzory nowych formularzy w wersji edytowalnej
5) GUGiK odpowiada na pytania o nowe Pgik
6) Oto 6 rozporządzeń do nowego Pgik
7) Co zmienić po zmianach w Pgik?
8) WSA w Lublinie: klauzulowanie ma odbywać się z urzędu
9) 21 chętnych do baz EGiB, BDOT500 i GESUT
10) Ile geodeta bierze, a ile brać powinien?

Najczęściej komentowane wiadomości
1) Co zmienić po zmianach w Pgik?
2) Pikieta pod Sejmem. Geodeci mają już naprawdę dosyć
3) GGK broni prawa geodezyjnego
4) Burzliwej dyskusji o aplikacji dla PODGiK-ów ciąg dalszy
5) Zakończenie kontroli CBA w GUGiK
6) WSA w Lublinie: klauzulowanie ma odbywać się z urzędu
7) Geodeci będą protestować pod Sejmem
8) Rozporządzenie o mapie zasadniczej do poprawki
9) I czytanie Pgik: głosowanie odłożone, posłowie pytają o ekspresowe tempo
10) Poznaliśmy koncepcję samorządu zawodowego geodetów i kartografów

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
geodeto1 Zgadzam się z tym co napisałeś poniżej ale te dwie rzeczy które wymieniasz dadzą się streścić w jednym. Władza najbardziej boi się tego że przestanie być władzą. A negatywne zainteresowanie mediów i protesty społeczne służą temu w najlepszy sposób. Najlepsze co możemy zrobić dla siebie obecnie to demonstrować sprzeciw wobec obecnej władzy i żądanie zastąpienia jej lepszą. Lepszą czyli taką która chociaż w minimalnym stopniu, chociażby tylko koniunkturalnie, zechce uwzględnić nasze prawa i interesy. Nasze, czyli wykonawców geodezyjnych. I o to warto walczyć wykorzystując każdy sposób, każdą nadarzającą się okazję. I nie poddawać się manipulacjom towarzyszy ze Wspólnej, którzy mącą na tym forum, wykorzystując wszelkie dostępne socjotechniki wykorzystywane w internecie. Amen.
odpowiedz zgłoś
Do Troll Trollu w pełni się z Tobą zgadzam. Powiem więcej- władza boi się dwóch rzeczy najbardziej: pierwsza to opinia publiczna czyli zainteresowanie dziennikarzy a druga to protestów pokazywanych w mediach. Jakiś miesiąc temu pamiętam jak kilku rolników z jakiejś izby rolniczej wywaliło przed lokalnym urzędem rolnym samochód z gnojem i zapowiedzieli takie akcje przed kolejnymi. Protestowali w jakiejś mało istotnej sprawie. Wystarczyło, że pokazały to media TVN24 TVN TVPINFO Wiadomości Fakty i odzew ministerstwa rolnictwa był natychmiastowy! Uważam, że trzeba zainteresować sprawą media i dołączyć się do większej grupy niezadowolonych. Kiedyś jak pamiętam pielęgniarki połączyły siły z rolnikami i górnikami i osiągnęły co chciały.
 2 
odpowiedz zgłoś
Wiele osób w Polsce chciałoby zarabiać 20 - 30 zł/h pracy.
 1 
odpowiedz zgłoś
Już kilka razy pisałem, że jedynie powstrzymanie się od wykonywania zawodu na miesiąc, dwa miesiące może odnieść skutek, czyli otrzeźwienie "góry" . Problem w tym, że musiała by to być akcja solidarna w 100%. O ile ja mogę te 2 miesiące nie zarabiać, to iksiński, który nabrał kredytów, już nie. Proste - niestety. Ale dopiero przy takiej akcji szmatławce i tv-eny zauważyły by, że coś się dzieje.
 1 
odpowiedz zgłoś
geo nie rozumiecie ze jestescsie TYLKO geodetami. Nikogo nie obchodza z poza srodowska operaty. Jak we wrzesniu strajkowaliscie, nie napisala nawet o was zadna prasa, nawet brukowiec... . Sami pomyslcie dlaczego. Piloci strajkuja, kolejarze, górnicy i sie o tym mowi, a o geodetach nic sie nie mowi, bo jestescie niepotrzebna zbedna galezia przemyslu. Lekarze moga sobie szantazowac rząd, prawnicy umia wprowadzic sobie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Potrafia zgarnac pare tysiecy za JEDEN dzien pracy. A geodeci pracuja za 10 zł/h, uprawnionemu z wlasna firma wychodzi 20-30zł/h pracy - takie sa stawki za uslugi i takie realia. Dlatego Pan mecenas lub lekarz nosi koszule za 5 stów, jeździ mercedesem za 150tyś zł, a Pan geodeta 15 letnim zjeżdzonym autem, ubrany często w sweterek pamietający czasy PRLu dyma z kanapką w kieszeni. I wam powiem jeszcze jedno, jak się nie zjednoczycie i nie wywalicie na zbity pysk mafii z Panem B. na czele razem ze swoją świtą profesorską, tak biedny Wasz los.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS