|2014-12-30|
GIS, Prawo, Przetargi
O dobrych praktykach IT dla zamawiającego i wykonawcy
Urząd Zamówień Publicznych opublikował dokumenty omawiające dobre praktyki, jakie powinny być stosowane w przetargach z zakresu elektronicznej administracji.
Są to: • „Analiza dobrych praktyk w zakresie realizacji umów IT, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki projektów informatycznych 7 Osi PO IG”, • regulamin przeprowadzenia dialogu technicznego, • komentarz dotyczący stosowania dialogu technicznego, • wzór ogłoszenia o dialogu technicznym.
Dokumenty te zostały opracowane na bazie praktyki i doświadczenia zarówno wykonawców, jak i zamawiających, w tym przy udziale przedstawicieli: Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania, a także Urzędu Zamówień Publicznych.
Podstawowym założeniem prac towarzyszących powstawaniu wyżej wymienionych dokumentów było zrównoważenie ryzyk występujących po stronie wykonawcy i zamawiającego w związku z przygotowywanym, a następnie realizowanym zamówieniem publicznym. W ocenie UZP opracowane materiały w sposób satysfakcjonujący spełniają ten warunek, proponując niejednokrotnie rozwiązania kompromisowe, tj. korzystne zarówno dla zamawiającego, jak i dla wykonawcy.
Dodatkowo, poprzez opisanie zasad regulujących przeprowadzenie dialogu technicznego, o którym mowa w art. 31a Prawa zamówień publicznych, wskazuje się zamawiającym możliwość skorzystania z instrumentu, którego zastosowanie w praktyce wiąże się z realnymi korzyściami w postaci udzielania innowacyjnych zamówień – poprzez uzyskanie doradztwa lub informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia, specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub określenia warunków umowy, a także celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych.
Z tych względów UZP rekomenduje wykorzystanie przekazanych dokumentów wszystkim zamawiającym, niezależnie od pochodzenia źródła finansowania danego przetargu, w tym współfinansowania ze środków europejskich.
Źródło: UZP, JK
|